Profil uživatele stařík


Recenze:

Journey - Greatest Hits cover

Journey / Greatest Hits

stařík | 4 stars | 2007-11-11 | #

Tak hezky psal J. Merhaut o Journey, že jsem dostal chuť se jim zase podívat na zoubek.
Mám doma všechny desky až po Raised On Radio, ale pak už jsem je přestal sledovat.
Vytáhl jsem kolekci Greatest Hits a smeknul.
Dřív se mi zdálo, že všichni tihle Rytíři urozeného rocku – rocku pro dospělé znějí příšerně pateticky, že se jim rozsypala v baladách cukřenka (hlavně REO Speedwagon), že zpívají všechny tyhle kapely zbytečně vysoko. A taky ty slogany: Neztrácej naději, Vydrž vzpupný synu, Ukaž mi cestu, Čekám na holku jako jsi ty…Uff!!!
Ale kdysi jsem cpal do palice taky Dead Kennedys, Husker Du anebo Die Krupps, zatímco dneska jsem už stará nostalgická bigbítová kráva, co chce po celodenním dohadování v práci s idiotama večer poslouchat spíš pozitivní věci - a tady jsou Journey mistři světa!
Ani ten patos mi nevadí, Amíci jsou zkrátka takoví a myslí to vážně, to už mě dohrkalo dávno.
Po Greatest Hits jsem na vyladění dojmu oprášil na DVD koncert Journey 2001 a bylo vymalováno.
Supr nálada, obvyklé triky jako odvazující se atraktivní modelky nahnané do první lajny (dobře to vypadá při prostřihu) anebo některé skladby zahrané live v rychlejším tempu (obzvláště oblíbený fígl v sedmdesátých letech), neruší.
Zpěv Steve Augeriho je od Perryho takřka k nerozeznání, akorát je na podiu vedle těch ostatních chlapáků, takovej divnej, zženštilej...Bezva show.
Osobně bych do Greatest Hits přidal ještě tutovku Stone In Love z LP Escape, hravou The Party´s Over z Captured, kdyby zbylo místo - hříčku z kolekce Time – Liberty a hlavně (byť je duchem jinde) famózní Of a Lifetime z jedničky Journey (první tři placky jsou opravdu trochu jinde), se Schonovým geniálním sólem.
Ale takhle chytrejch by nás asi bylo víc…
Dám čtyři hvězdy - ale ve zlatým rámu – armádní generál!

» ostatní recenze alba Journey - Greatest Hits
» popis a diskografie skupiny Journey


UFO - Force It cover

UFO / Force It

stařík | 3 stars | 2007-10-23 | #

Hnáni nezničitelnou žízní a úspěchem předchozí desky Phenomenon v roce 1975 UFO nahráli svou čtvrtou velkou desku (rané UFO Live raději ani nepočítám) a po předchozím LP Phenomenon definitivně potvrdili status prvotřídní hardrockové atrakce. Zaslouženě - stačí mrknout na YouTube na nějaké jejich staré video – je to tvrdě a poctivě pracující parta.
Nadaný greenhorn Schenker, zlanařený od německých Scorpions, který ještě před rokem neuměl kváknout anglicky, si s ostatními v kapele rozumí muzikantsky dokonale, to je dobře slyšet. Jeho legendární Flying V mydlí cestu vpřed i slabším kouskům hlava nehlava.
Producent Leo Lyons (Ten Years After) mazaně ponechal kapele její syrovost a…trochu šetřil na dynamice. Nevadí.
Polovina skladeb z alba jsou už dnes naprosté klasiky: úvodní sekačka Let It Roll, Shoot Shoot včetně uzlů v tempu klouže jedna radost, silácká Mother Mary je dodnes koncertní otvírák kapely anebo závěrečná brutální This Kid´s, ta se v půli najednou zlomí do lyrické kytarové linky za doprovodu melotronu (taky milujete ten charakteristický zvuk téhle obstarožní mašiny?), až by jeden zjihl.
Tvůrci obalu, chlapíci od Hypgnosis (práce pro Pink Floyd, LedZep, Genesis aj.) se tradičně vytáhli – obal skvěle koresponduje s názvem alba: Force It - Napal to tam! a dostalo se i na oblíbený fonetický fórek (teď mě napadá Zappa/Sheik Yerbouti nebo Brand X/Marocan Roll) – faucet, čti ,,fósit“ znamená i vodní kohoutek a těch je v koláži koupelny na obalu požehnaně. Chytré.
Čtyřka UFO rozhodně není žádné velké umění a docela i časem zestárla, ale je stále vzrušující a drze sebevědomá, tak jak má správný hardrock být.
Je to útok na první signální soustavu, přesně jak na obalu - kde vybuzená roštěnka vrazí fešákovi jazyk do krku až mu oblízne mandle!
Kdo pamatuje, ten nezapomene.
Mám na mysli obojí.

» ostatní recenze alba UFO - Force It
» popis a diskografie skupiny UFO


UFO - No Place to Run cover

UFO / No Place to Run

stařík | 2 stars | 2007-09-24 | #

Pamatuju se, když jsme tuhle desku poprvé s kamarády šoupli pod přenosku a zkraje jsme se nemohli ubránit zklamání.
Už obal byl poslabší – figury u petrol pumpy a klávesové intro namísto úvodního mocného kytarového riffu…do hajzlu, ufoni vyměkli!
Na startu už tehdy čekali mladí NWOBHM nabušenci Saxon, Girl, Def Leppard…kteří hráli nekompromisně tvrdě, kýžených ostrých riffů mraky, navíc v neskutečném tempu…živá voda po hubených letech, kdy to těžkotonážní Purple, Sabbath, LedZep a další mamuti už měli fakticky za sebou…Konečně pomsta tomu všudepřítomnýmu hnusnýmu disku!
Ale na desce No Place To Run jsou UFO stále výteční.
Nový kytarista Paul Chapman dodal kapele uvolněnější sound, zvuk se pročistil a je pestřejší,
jasně, zejména díky péči ex- beatle producenta George Martina (!)
Jedno platí dodnes: bez Michaela Schenkera byli, jsou a budou UFO jenom poloviční, je pro ně naprosto klíčovou, nenahraditelnou osobností, to on definoval zvuk UFO, přes to vlak nejede. Všichni další kytaristé mají smůlu.
To bohužel platí i pro poslední alba s jinak výborným Vinnie Moorem (amík v britský kapele).
Schenkerova kytarová invence a cit pro pointu jsou neuvěřitelné, zkuste si pozorněji poslechnout desky UFO s jeho prací (a to i ty z devadesátých let) a chtěnechtě vytlačíte kroupu.
Bohužel, taky on je dalším z řádky geniálních muzikantů, kteří upsali duši chlastu.
Ostatně ,,kamarádi do deště“ Mogg a Way taky málem spolu vypili Temži - když jsem viděl Mogga na pražském koncertě s lahváčem v ruce, vzpomněl jsem si na dobové články o rvačkách chlastem zmožené kapely nejen mezi sebou navzájem, ale i s publikem…ale to už je naštěstí dávno... 
Na ,,Není úniku“ najdete i několik vydařených kusů – třeba důrazná Lettin´ Go připomene nejlepší časy kapely, , This Fire Burns Tonight,“ je nenápadný šperk, oproti tomu nicmoc Young Blood figuruje jako jediná z této LP na oficiálních Best Of.
Ale skutečná pumelice je až na koci alba: tajemná ,,Anyday“ akceleruje výbuchem staré vášně a brzy se prchlivě ztrácí…repeat track!
Kdyby se Vás náhodou jednou vnoučata ptala, co byl klasický hardrock, šáhněte po UFO.
Klidně jakoukoliv desku… ale… nejlépe nějakou se Schenkerem.
A bacha, ať taky nevytlačí kroupu!

» ostatní recenze alba UFO - No Place to Run
» popis a diskografie skupiny UFO


Fleetwood Mac - Mirage cover

Fleetwood Mac / Mirage

stařík | 3 stars | 2007-09-10 | #

,,Ty vole co ti to tady hraje za popinu?!“
,,To jsou Fleetwood Mac vole!“
,,Jó, tak to zpět, to jó…“
Počítám, že se do hodnocení téhle desky asi nikomu moc chtít nebude, ale já do toho šlápnu docela rád.
LP Mirage je opravdu ryzí pop, ale klídek - zasloužený respekt mají Fleetwood Mac bez diskuse obrovský i mezi rockery, viz. předchozí dialog z mého pohnutého života.
Jasně, je dost těch, kteří berou pouze raná léta skupiny, kdy Mac byli prototypem znamenité bluesrockové kapely s dominujícím vlivem opravdového kytarového velikána Petera Greena.
Ovšem Greenova psychika nevydržela tehdejší oblíbené, všemi svinstvy podporované ,,rozpínání mysli“ a kolem roku ´70 Mac opustil, aby se už vlastně nikdy nedal jako člověk a muzikant pořádně dohromady.
Obrovitá škoda, mohli jsme se dnes těšit na jeho nové desky podobně, jako na ty Claptonovy.
Ale v roce ´82 už byli Mac dávno úplně jinde.
Jako už smíšená parta nahráli po předchozích bestsellerech, deskách Fleetwood Mac, Rumours a Tusk, zřejmě pevní v kramflecích, právě takovouhle nerušeně plynoucí kolekci písní.
Jenže ouha, extra silného materiálu se na Mirage nedostává a podobně zajímavé kusy typu Chain, Rhiannon anebo Tusk, které zvedaly předchozí desky, jednoduše chybí.
Naštěstí i Mirage má své plusy: píseň Gypsy je klasa (a nechybí na žádném postgreenovském Best Of skupiny), vynikající je i kousek Staight Back v pohodovém zasněném middletempu.
A navíc některé písně opět zdobí neodolatelný hořkomandlový hlas Stevie Nicks – má mě vždycky na lopatě, prostě neznám jiný ženský vokál, který by byl víc sexy.
Rytmika - Mick Fleetwood a JohnMcVie jsou staří bobři, táhnou kapelu odjakživa, a moc dobře vědí, co dělají. Christine McVie je Perfect a Lindsey Buckhingham je zdatný autor.
Sakumprásk: album Mirage je dobré řemeslo, ale předtím i potom Fleetwood Mac točili lepší desky. Zkuste jinou.

» ostatní recenze alba Fleetwood Mac - Mirage
» popis a diskografie skupiny Fleetwood Mac


Slade - Slade Alive! cover

Slade / Slade Alive!

stařík | 4 stars | 2007-08-30 | #

Slade Alive! je nejlepší živák zlaté hardockové éry.
Syrovostí se mu vyrovná snad jen LP Grand Funk Live Album - možná.
Výborně sejmutá, syrová, animální smršť. Nespoutaná chuť a energie. Stoprocentní kontakt s obecenstvem - takové je Slade Alive!
Podobnou atmosféru si prý přál mít na své živé desce i sám Boss - Bruce Springsteen. Tůdle nůdle!
Později, v éře zfunělých superkapel už vlastně ani nešlo podobný live natočit - muzikanti se příliš vzdálili svému publiku a punk je za to poprávu ztrestal.
V dobách mého mládí bylo proslulé pikantní říhnutí v coveru Darling Be Home Soon a hlavně úvodní, později zlidovělý, řvaný slogan ,,Lečo Hé" z písně Get Down And Get With It, to jsme žrali.
Závěrečná hysterická verze Born To Be Wild s implantovanou sirénou a ,,strojovou" kytarovou exhibicí nás vždycky dorazila, nadobro.
,,Aaallrigh everybody, lečo heééééé dooown..."
Maso - ani po pětatřiceti letech se toho nemůžu nabažit, pořád to funguje!

» ostatní recenze alba Slade - Slade Alive!
» popis a diskografie skupiny Slade


Supertramp - Supertramp cover

Supertramp / Supertramp

stařík | 3 stars | 2007-08-28 | #

Křehké album, kapela šlápne na plyn jen zřídka, ale atmosféra desky je okouzlující - čisto a útulno jak u maminky ve světnici.Těžko vypíchnout jednotlivé písně, žijí v klidu a míru vedle sebe, i jedenáctiminutová Home again svoji délku v pohodě unese - fascinující pnutí mezi Hogsonem a Davisem už tehdy evidentně fungovalo.
Podle mne debut obstojí i vedle pozdějších megaúspěšných alb z let 74 -79, i když je hudebně úplně jinde.
Hezké, budete se rádi k němu vracet.
Tři hvězdy je málo, čtyři moc, dobrou noc.

» ostatní recenze alba Supertramp - Supertramp
» popis a diskografie skupiny Supertramp


Pavlov's Dog - Lost In America cover

Pavlov's Dog / Lost In America

stařík | 3 stars | 2007-08-27 | #

Slušné, přesně na tři hvězdy, i bez přihlédnutí k ,,rodokmenu´´ výtečných předchozích psích desek.
Song ,Lost In America´je brilantní, i další dva kusy ,Don´t Rain On Me´ a závěrečná ,Brown Eyes´ uhranou navzdory aranžím a zvuku viz. rok vydání.
Zbytek desky je už poslabší. Surkampf už zdaleka nevyzpívá to, co kdysi, ale - tuhle desku si obstarají stejně jenom staří fandové Pavlov´s Dog...

» ostatní recenze alba Pavlov's Dog - Lost In America
» popis a diskografie skupiny Pavlov's Dog


Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0437 s.