Profil uživatele Jarda P


Recenze:

Proto-Kaw - Early Recordings from Kansas 1971–1973 cover

Proto-Kaw / Early Recordings from Kansas 1971–1973

Jarda P | 5 stars | 2009-07-06 | #

10-08-2007

Toto není oficiální album Kansas (není uveden ani na jejich webu), jedná se o jejich rané nahrávky vydané v roce 2002 pod názvem Early Recordings from Kansas 1971-1973. Neslyšel jsem, ale co mě opravdu dostalo, byla dvě alba kapely Proto-Kaw, kterou založil Kerry Livgren s pro mě neznámými muzikanty. Pro mě, který zůstal svým vkusem v 70. letech, a pro kterého posloucaht dnešní nové kapely je ztrátou času (vždyť kolikrát v životě ještě stihnu naposlouchat to nejlepší, co vzniklo v 60. a 70. letech) je to opravdové zjevení.
Jejich alba Before Came After z roku 2002 a hlavně The Wait Of Glory z roku 2006 mi zase dodaly energii a víru, že ještě není nic ztraceno. Dle mého názoru lepší než poslední studiový Kansas (Somewhere To Elsewhere), propracované, skvělé klávesy, kytary, Kerry je prostě genius. Diky pane Merhaute, že jste je pro mě v MCD (Opava) objevil.
Doporučuji, paráda!!!

» ostatní recenze alba Proto-Kaw - Early Recordings from Kansas 1971–1973
» popis a diskografie skupiny Proto-Kaw


Thin Lizzy - Nightlife cover

Thin Lizzy / Nightlife

Jarda P | 4 stars | 2007-11-13 | #

S tímto albem jsem přišel do styku jako s druhým od TL. Musím se přiznat, že po jejich Vagabonds jsem si nějakou dobu zvykal na nový zvuk kapely, po Ericu Bellovi nastupují Gorham a Robertson, oba excelentní kytaristé. Projev kapely je melodičtější a jemnější než na předchozí desce, proplétané kytary místy jako Wishbone Ash je radost poslouchat. Hned v úvodní She Knows se pánové předvádějí, každý tón je na svém místě. Další Night Life začíná jako blues, kytary zní místy jako pozdější Dire Straits, nezkreslené, místy podbarvené smyčci, u TL nezvyklé.
It´s Only Money už naznačuje, kam se bude kapela ubírat na Jailbreak, kterým vstoupili do 1. ligy rocku. Odpichovka, tvrdé kytary, první rokovější věc na desce. Další Still In Love With You nechybí na žádném z pozdějších živáků, pomalá věc milostná balada s procítěným Lynottovým zpěvem, krásná sóla Gorhama a Robertsona, na večírky pro nás pamětníky jak vyšitá. Další Frankie Carroll je další netypická věc, zpěv Lynotta doprovázen pianem a smyčci, smutná píseň. Showdown začíná basovou linkou, nesměle se přidávají kytary, taková chuťovka, uprostřed přitvrzená s výraznými kytarovými rify, krásné sólo na kytaru.
Následuje instrumentářka Banshee, trochu připomínající Petera Greena s názvuky Albatrosu. Kratičká, nádhera. Možná jsem díky vzpomínkám k této desce trochu nekritický, v porovnání s dalšími je více akustická a proto v mé sbírce zaujímá pozici hodně vysoko. Závěrečná Dear Heart, opět s výrazným pianem a smyčci a proplétající se kytarou, skvělý závěr desky. Nevím jestli v té době procházel Lynott nějakým nostalgickým obdobím. Není zde slabší věc, vřele doporučuji.

» ostatní recenze alba Thin Lizzy - Nightlife
» popis a diskografie skupiny Thin Lizzy


Styx - Pieces Of Eight cover

Styx / Pieces Of Eight

Jarda P | 5 stars | 2007-09-29 | #

Pieces byla moje první deska, kterou jsem se Styx měl.A jak to tak bývá, první rovná se nejoblíbenější. Koupil jsem ji někdy v devětasedmdesátém v jugošce, tehdy pro nás za železnou oponou zemí zaslíbenou co se desek týče.
Začátek je kupodivu Youngův, tedy drsný, s jakoby živým začátkem s ostrými kytarovými rify, zvlášť nápaditý je klávesový motiv po refrénu Great White Hope.
I´m okay už je klasická deyoungovka, skvělá melodika, když ji poslouchám, je mi fakt dobře.
Sing for the Day je zase typická Shawovka, lyrická, vzletná, plná slunce, více akustická.
Po krátké instrumentálce následuje Lord Of the Ring, skvělá věc s dominantním klávesovým motivem uprostřed.
Další věci s hammondovským tématem dominuje Tommyho zpěv, v té době vysoko bodující na US žebříčcích.
Queen Of Spades s andělským hlasem Dennise, čnějícím nad klávesami přechází v hutnou řežbu.
Následující Renegade je jedinou průměrnou věcí, ale závěr v podobě titulní kladby je famózní. Nemá cenu popisovat, nutno slyšet.
Tímto albem se Styx zařadily v mém žebříčku mezi nesmrtelné. Škoda se dá dát nejvíce pět.

» ostatní recenze alba Styx - Pieces Of Eight
» popis a diskografie skupiny Styx


Styx - Crystal Ball cover

Styx / Crystal Ball

Jarda P | 5 stars | 2007-09-29 | #

S příchodem Tommy Shawa získávají Styx vedle Dennise DeYounga a občas Jamese Younga dalšího skvělého autora a zpěváka. Už titulní Put Me On s parádním klávesovým intrem, údernými vokály a hutnými kytarami, kde dominuje ostrý hlas Jamese Younga, nás naladí na to, co bude následovat. Skladba plynně přechází v Madmoiselle, začínající duetem kytar a pokračující skvostnými vicehlasy a úžasnou melodikou s hutným spodkem. Ve zpěvu se střídají Shaw s DeYoungem, kytarami vyšívají Shaw s Youngem, paráda. Jennifer, další skvělý kousek se skvělým refrénem "Jennifer, so exciting" je opravdu vzrušující.
První Shawova skladba Crystal Ball začínající poetickým vokálem tohoto blonďatého chlapečka brzy přechází v hutný refrén doprovázený božskými vicehlasy, následuje syntezátové sólíčko a opět úderné kytary. Skvělá dynamika celé skladby.
Další věc Shooz z pera Jamese Younga vždy přeskakuji, jako autor se snaží být drsnější než Tommy s Dennisem, ale nápady tolik nehýří.
Zato to co následuje, This Old Man, je opravdovým klenotem alba.Andělský Dennisův hlas vypráví příběh stárnoucího muže, mezihra s hammondy hutněnými kytarami přecházející v honosný refrén, to je prostě síla.
Závěrečná Ballerina začíná zamyšleným pianem, pokračuje vokálem Dennise doprovázený hammondy, celé vrcholí duetem kytar. Pokud Dennis zpívá "dance for me", já říkám "play for me". To se dá poslouchat celý život a neohraje se. Takové vokály jako Styx má málokdo, snad jen Uriáši v době s Byronem. Opět vytýkám krátkost desky, na druhé straně kromě Shooz nemá slabinu.

» ostatní recenze alba Styx - Crystal Ball
» popis a diskografie skupiny Styx


Styx - Equinox cover

Styx / Equinox

Jarda P | 4 stars | 2007-09-29 | #

Toto je jediné album s Curulewskim (předchůdcem T.Shawa), které mě koncem 70. let, kdy jsem Styx objevil, zaujalo. Otázkou je, zda nezměním názor, když se s prvními třemi alby setkám dnes.
Equinoxu jsem vždy vyčítal jediné, že je příliš krátké. Jinak není co vytknout. Počínaje houpavou Light Up přes svižnou Lorelei poslech ubíhá až k závěreční Suite Madam Blue, skvělému pompéznímu závěru a jedné z nejlepších věcí Styx vůbec. Konec jak má být věští to, co má přijít s následujícími alby. Čtyřku jen proto, aby bylo co přidávat.

» ostatní recenze alba Styx - Equinox
» popis a diskografie skupiny Styx


Focus - Focus 9 / New Skin cover

Focus / Focus 9 / New Skin

Jarda P | 4 stars | 2007-08-10 | #

Tak tohle album spolu s osmičkou jsem koupil letos (nebo loni?) v šatně v Praze na jejich koncertu a musím říct, že mě nadchlo. Tak jako samotný koncert konající se v klubovém prostředí Metro Music Hallu. I když Van Leer vypadá jako starý dědek, má energie na rozdávání a jeho hra současně na klávesy a flétnu, to je paráda. Jejich nový kytarista van der Steenhoven je stylem jako by Akkermannovi z oka vypadl a poslouchat živě takovou Eruption je nezapomenutelný zážitek.
Album samotné je velmi povedené, klasický rukopis Van Leera, místy juchajícího, zdatně mu sekundují skladby B.Jacobse. Black Beauty je instrumentální předělávka z prvního alba. Obě desky, 8 i 9, dopuručuji všem, kteří mají rádi Focus.

» ostatní recenze alba Focus - Focus 9 / New Skin
» popis a diskografie skupiny Focus


Kansas - In the Spirit of Things cover

Kansas / In the Spirit of Things

Jarda P | 4 stars | 2007-08-10 | #

Tak toto album jsem si koupil včera a musím říct, že po delší odmlce od odchodu S.Walshe (a nyní návratu) je co poslouchat. I když skladatelský genius Livgrena chybí, Walsh s Morsem odvedli kus práce (většina skladeb jé z pera této dvojice) a Kansas je zas Kansasem ( i když bez houslí). Je to monotematické album popisující katastrofální živelnou pohromu v minulém století. Silní skladby (Ghosts, Inside of me, One man, one heart, Stand beside me a hlavně Rainmaker) se střídají s průměrnými (v porovnání s věcmi z prvních pěti alb slabšími), ale je stále co poslouchat.

» ostatní recenze alba Kansas - In the Spirit of Things
» popis a diskografie skupiny Kansas


Kansas - Leftoverture cover

Kansas / Leftoverture

Jarda P | 5 stars | 2007-08-10 | #

Toto je první album, které jsem za dob mých studií na burze v Praze koupil. Nešel jsem však naslepo, protože jsem předtím slyšel Carry on wayward son někde v polském rádiu, které od našeho hrálo bigbít bez ohledu na politickou situaci (tehdy se u nás na severní Moravě nic jiného poslouchat nedalo).
Kromě úvodní věci jedna pecka za druhou, nádherná The Wall, složilá Miracles out of nowhere, u Cheyenne anthem se člověk vžije do kůže indiána a k finále v podobě Magnum opus není co dodat. Pompézní, gradující, neoposlouchatelná.

» ostatní recenze alba Kansas - Leftoverture
» popis a diskografie skupiny Kansas


Kansas - Song for America cover

Kansas / Song for America

Jarda P | 4 stars | 2007-08-10 | #

Moje druhá (po Leftoverture) nejoblíbenější deska od Kansas, na rozdíl od jedničky již celá v jejich stylu.Více symfonický rock, i když taková Lonely Street je pěkný hard. Prakticky bez slabší věci.
Krásné propracované věci, Livgrenův skladatelský um je zkrátka geniální.Škoda, že k nám nikdy nezavítali, naživo to musí být pochoutka.

» ostatní recenze alba Kansas - Song for America
» popis a diskografie skupiny Kansas


Wishbone Ash - Just Testing cover

Wishbone Ash / Just Testing

Jarda P | 4 stars | 2007-08-09 | #

Toto album hodnotím jako jejich jedno z nejlepších, bohužel na delší dobu posledním poslouchatelným.
Odchodem Teda Turnera a jeho charakteristického zpěvu pro mě ztratili kouzlo. Wisefield s Powellem jej nedovedli nahradit.
Album samotné má jedinou slabší věc (Pay the Price), zbytek nemá chybu. Takové New Rising Star či Lifeline řadím do klenotnice rocku.

» ostatní recenze alba Wishbone Ash - Just Testing
» popis a diskografie skupiny Wishbone Ash


Wishbone Ash - No Smoke Without Fire cover

Wishbone Ash / No Smoke Without Fire

Jarda P | 4 stars | 2007-08-09 | #

Toto album jsem měl pevně vryto v mysli z pásku, po letech shánění jsem jej spolu s Just Testing získal až před dvěma lety (údajné neshody s vydavatelem).
Skvělá věc, nápadité skladby, zdvojené kytary jako řemen, nejlepší věci z alba jsou You See Red, Stand and Deliver a hlavně Way of the World, důstojné finále alba (pominu-li bonusy). Doporučuji.

» ostatní recenze alba Wishbone Ash - No Smoke Without Fire
» popis a diskografie skupiny Wishbone Ash


Wishbone Ash - Front Page News cover

Wishbone Ash / Front Page News

Jarda P | 4 stars | 2007-08-09 | #

Vidím, že u New England končí zájem posluchačů, pro mě naopak nadšení po slabém Locked In a daleko lepším New England graduje. Front Page News považuji se dvěma dalšími alby za rovnocenné prvním čtyřem albům. I když nic nového, tak skvělé hytary, nápaditá sóla, vyjímečné melodie, vše co višbouny zdobí. Takové věci jako Front Page News, Surface to Air či Midnight Dancer jsou opravdovou pochoutkou.

» ostatní recenze alba Wishbone Ash - Front Page News
» popis a diskografie skupiny Wishbone Ash


Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0452 s.