Profil uživatele zdenek2512


Recenze:

Zappa, Frank - The Mothers of Invention - Absolutely Free cover

Zappa, Frank / The Mothers of Invention - Absolutely Free

zdenek2512 | 5 stars | 2024-04-08 | #

Absolutely Free byla jedna z prvních desek, kterou vydal Frank Zappa v polovině šedesátých let se skupinou Mothers Of Invention. O těchto deskách psal Jiří Černý v Jazz bulletinu, čtení to bylo pěkný, ale desky k nahrání se moc sehnat nedaly.


Tahle deska začíná písní Plastic People, která byla ponětem k názvu naší skupiny Plastic People Of The Universe, kteří v té době písně Mothers Of invention hráli na koncertech.  Na úvodu moderátor uvádí prezidenta USA na nějakém meetingu, ten se zmůže pouze na pozdrav “spoluobčané“. Teorie Franka Zappy plastické lidi charakterizuje jako bytosti bez názoru, kteří se podvolují názorům nadřazeného vůdce. Už názvy skladeb hovoří za vše “Švestkový vévoda (The Duke of Prunes)“, krátká rytmicky složitá Call Any Vegetable není o zelenině, ale o pacientovi, který vegetativně přežívá. Invocation and Ritual Dance of the Young Pumpkin (Vyvolání a ritualní tanec mladé dýně) je náznak fusion v provedení Mothers Of Invention. Mladou dýní byla pozdější manželka Franka Zappy  Gail, která mu na obalu vykukuje nad ramenem. V mojí CD verzi jsou vloženy dvě skladby ze singlů Big Leg Emma a Why Don´tcha Do Me Right?, obě mám hodně rád. Další skladbou, která stojí za zmínku je Status Back Baby a Son Of Suzy Creamceese, druhá jmenovaná má poměrně složité rytmické schéma.  Deska končí skladbou s všeříkajícím názvem America Drinks & Goes Home (Amerika chlastá a jde domů).


Na dobu vzniku to byla hodně revoluční deska hudby Franka Zappa charakterizované náhlými změnami rytmů a temp, změnami nálad a plná humoru a dělání si legrace i ze sebe. Ze všech skladeb je znát, že si to muzikanti užívají, prostě vyblbnou se. Měl jsem možnost to částečně prožít na koncertě Grandmothers v Brně, ve skupině Grandmothers hrají Don Preston a Bunk Gardner a hrají písně z počátků Mothers Of Invention. Tahle deska se mi líbí moc a dát jí méně, než maximum nejde.

» ostatní recenze alba Zappa, Frank - The Mothers of Invention - Absolutely Free
» popis a diskografie skupiny Zappa, Frank


Swans - Is There Really A Mind?  cover

Swans / Is There Really A Mind?

zdenek2512 | 5 stars | 2023-06-08 | #

Tahle deska vyšla v limitovaném nákladu a při pohledu na discogs je to znát na dostupnosti i ceně. Všechny písně na desce složil a odzpíval Michael Gira pouze s akustickou kytarou bez doprovodu ostatních hudebníků, ve své podstatě se jedná o něco, čemu se říká unplugged. Líbí se mi komorní ráz toho, co se na desce nachází, ty tam jsou hlučné skladby z počátků tvorby skupiny. Za sebe můžu říct, že se jedná o velmi zdařilé dílo, písně z alba nyní vycházejí na novém albu The Beggar, ale s doprovodem hudebníků, kteří s Michaelem Girou hráli na předchozích deskách.

Nemá smysl popisovat jednotlivé písně, nejlepší je poslechnout si album.

» ostatní recenze alba Swans - Is There Really A Mind?
» popis a diskografie skupiny Swans


Pink Floyd - A Saucerful of Secrets cover

Pink Floyd / A Saucerful of Secrets

zdenek2512 | 5 stars | 2022-12-20 | #

A Saucerful Of Secrets (Talíř plný tajemství) patří k prvním deskám od Pink Floyd, které jsem slyšel a měl nahrané krátce po koupi magnetofonu B400. V Melodii tehdy psali o skupině v superlativech, ale já jsem v té době preferoval něco úplně jiného (Deep Purple, Led Zeppelin, Uriah Heep), tohle bylo ve všech směrech jiné. Za nedlouho jsem si nahrál výběr Relics a s ním jsem začal poslouchat i tuhle desku. Tehdy jsem hudbě Pink Floyd propadl.

K téhle desce patří postupné odcházení Syda Barretta a jeho nahrazení Davidem Gilmourem. Na albu hrají oba, ale není nikde napsáno, kdo ve které skladbě. Ke koncertům Pink Floyd patřila okázalá světelná show, možná z těchto důvodů se první skladba jmenuje Dejte tam více světla (Let There Be More Light), následující skladbu Remember A Day složil Rick Wright a najdeme ji i na výběru Relics. Set The Controls For The Heart Of The Sun jsem si tehdy hodně oblíbil, patří k prvním kosmickým skladbám plná tajemných zvuků a zpěvu, který přechází do tajemného šepotu. Závěr první strany desky je písnička Corporal Clegg. Druhá strana začíná titulní skladbou, která je podle mě asi to nejlepší,co skupina do té doby vytvořila, je to opravdu talíř plný tajemství se vším všudy. Syd Barrett se s námi rozloučí skladbou Jugband Blues, ve které zpívá „jestli si myslíte, že tady jsem, tak já vám v tom udělám jasno, protože tu vlastně nejsem“, tohle byl obraz jeho duše zničené drogami. Roger Waters prosazoval tehdy vesmírné symfonie na úkor písničkaření Syda Barretta a na téhle desce se mu povedl kompromis.

Já mám tyhle desky z počátků Pink Floyd hodně rád a proto moje hodnocení je pět hvězdiček.

» ostatní recenze alba Pink Floyd - A Saucerful of Secrets
» popis a diskografie skupiny Pink Floyd


Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0455 s.