Thieves’ Kitchen - The Water Road (2008)

Tracklist:
1. The Long Fianchetto (21:01)
2. Returglas (4:12)
3. Chameleon (9:00)
4. Om Tare (7:44)
5. Tacenda for You (9:34)
6. When the Moon is in the River of Heaven (7:46)
7. Plaint (2:35)
2. The Water Road (11:13)

Total Time: 73:05



Obsazení:

Phil Mercy - guitars, backing vocals
Amy Darby - vocals, recorders, percussion, clarinet, theremin, spoons, clarsach
Thomas Johnson - keyboards
Andy Bonham - bass guitars
Mark Robotham - drums

Guest musicians:
Anna Holmgren - flute
Mattias Olsson - loops
Paul Beecham - oboe, soprano saxophone
Stina Petterson - cello

 
21.11.2019 jirka 7200 | #
4 stars

Kdo propadl kouzlu anglické kapely Thieves Kitchen, ten nechť obrátí svou kánoe a trochu zapádluje proti toku času až k albu The Water Road, které vyšlo v roce 2008.

Jádro souboru, které si zůstalo věrné až do dnešních dnů tvořila již tehdy krásná zpěvačka Amy Darby, nová akvizice souboru (ex Anglagard), klávesák Thomas Johnson a šéf souboru i šesti strun Phil Mercy. Naopak, labutí písní bylo nahrávání této desky pro rytmiku souboru – výborného bubeníka Marka Robothama a basáka Andyho Bonhama, jejich stopy na hudebním poli poté nadobro zmizely.

V roli hostů se opět objevila Anna Holmgren z Anglagard, která z okruhu svých známých zapojila i další muzikanty ze své domoviny. Angažmá těchto seveřanů poprvé vneslo do soundu Thieves Kitchen pro tyto národy typickou melancholičnost a tato ingredience soubor odlišila od zástupu podobných konkurentů.

Tentokrát byla využita kapacita CD pomalu v plné kapacitě. 73 minut a 8 písní – opět je jasné, že půjde především o rozsáhlejší skladby. Přímým potvrzením mých slov je hned úvodní The Long Fianchetto, která trvá 21 (!) minut. Když byla skladba u konce a já nasadil sanici na své místo, tak jsem přemýšlel, jak se kapele podařilo takto bravurně skloubit postupy vážné muziky, jazzu, folku, Yes se špetkou severských chmur. Jednotlivé styly se tu mísí s takovou samozřejmostí, jako by se nechumelilo. Jednoznačně nejlepší song vystřelený hned na úvod.

Jako odbočka do jiných kultur působí pasáže v Returglas, kde mě překvapili hudebníci použitím jakési parafráze (asi) maďarského čardáše, který ve mně evokoval návštěvu nějakého romského festivalu v Budapešti. Ani po mnoha posleších tyto pasáže nedokážu vstřebat. Třetí Chameleon přinesla žádané uklidnění svou prog rock folkovou náladou.
Další Om Tare dokáže řádně rozproudit energii. Je zpívaná v sanskrtu a jedná se o zhudebnění textu tibetské mantry. Kapela ji místo meditační atmosféry vtiskla divokou až fusion metalovou podobu s živočišným ohňostrojem nálad – příznivci Dream Theater by zaplesali. Z konceptu alba poněkud vybočuje, trochu jsem s ní z počátku bojoval, ale nyní se na nezvykle agilní kytaru Phila vždy těším.

Zvlášť melancholickou kombinaci Canterbury prvků s progresivním rockem lze nalézt v Tacenda for you. Nádherně vyzní následné dva křehké songy, skoro čistě jazzová When The Moon Is In The River Of Heaven a Plaint se zvuky hromů a deštěm na pozadí, kde Amy použije harfu. Závěrečná The Water Road se hudebně navrací do náruče poklidného progresivního rocku v duchu kolegů Big Big Train. Tato skladba opět čerpá z postupů vážné hudby, ve finále nádherně graduje a důstojně zakončuje tuto znamenitou desku.

Závěrem : barevné album, které nasálo mnoho inspiračních zdrojů, kde není problém během okamžiku hudebně navštívit Tibet a přes severské zamrzlé pláně prolétnout nad Velkou Británií s mezipřistáním v Budapešti. Bez servítek tu byl propojen neo prog rock s prvky Canterbury, folkem, jazzem s fuzion metalovou energií – to celé v příjemném retro obalu.

K mixu a masteringu byl poprvé pozván Rob Aubrey a mohu napsat, že tak kvalitně nazvučenou desku jsem velmi dlouho neslyšel! Plně se vyrovná ve všech parametrech světové špičce, která za podobný zvuk platí statisíce dolarů (pokud jim to v závěru někdo masteringem nezprzní). High-End sound!
Po Clepsydře další ze zástupu kapel, které se bez velké mediální podpory a smluvy s firmou podařilo vyprodukovat výjimečné album, které si k vnímavým posluchačům cestu stejně našlo.





reagovat

Mayak @ 21.11.2019 10:07:24
Proste paráda, Jirko ...
Chcel by som podotknúť, že tento úžasný klenot progresívneho rocku a sofistikovanej Hudby vôbec (teda kapela Thieves’ Kitchen celkove, nielen hodnotený album) vo svojej 20 ročnej histórii oficiálne koncertoval iba 5 krát, z toho 4 krát práve v roku 2008 na podporu albumu "The Water Road". Je to obrovská škoda ...
>> odkaz
Nie som angličtinár, ale názov Thieves’ Kitchen doslovným prekladom znamená "Zlodějská kuchyně" skôr, ako Jirkov odkaz na klasika (Žebrácká kuchyně z románu Oliver Twist).
Som nesmierne vďačný za propagáciu tejto kapely a v tejto dobe na Progboarde (niečo podobné prebehlo/prebieha aj na serveri Lopuch.cz v klube "Genesis") ...
Jirko, ešte raz díky ...

jirka 7200 @ 23.11.2019 07:26:32
to Mayak : připadám si jak náš prezident Zeman, co hledá Peroutkův článek. Někde jsem ten výraz Žebrácká kuchyně četl v rozhovoru s Markem Robothamem, ale již ho nemohu najít :-) Dokonce jsem otevřel knihu Oliver Twist, tam je však vždy zmíněna kuchyně, kde se zloději scházeli a vypadali jako žebráci.
Ale anglicky je samozřejmě spávně Zlodějská kuchyně.



Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 0x
4 hvězdičky - hodnoceno 2x
jirka 7200, Petr59
3 hvězdičky - hodnoceno 0x
2 hvězdičky - hodnoceno 0x
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x




Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0469 s.