Vangelis - Heaven And Hell (1975)

Tracklist:
1. Heaven and Hell, Part One (17:00) :
- a) Bacchanale - 4:40
- b) Symphony to the Powers B (Movements 1 and 2) - 8:18
- c) Movement 3 - 4:03
2. So Long Ago, So Clear (4:58)
3. Heaven and Hell, Part Two (21:16)
- a) Intestinal Bat - 3:18
- b) Needles and Bones - 3:22
- c) 12 O'Clock - 8:48
- d) Aries - 2:05
- e) A Way - 3:45

Total Time: 43:24Obsazení:

Vangelis – synthesizers, Bösendorfer grand piano, percussion
Jon Anderson – lead vocals and lyrics on "So Long Ago, So Clear"
Vana Veroutis – lead vocals on "12 O'Clock"
English Chamber Choir – choir
Guy Protheroe – conductor

 
23.04.2020 jiří schwarz | #
5 stars

Nejsem žádný velký znalec Vangelise a jeho opulentní diskografie, ale nějak mně přišlo líto, že na Progboardu tento nepřehlédnutelný umělec a jeden z pionýrů elektronické hudby nepřiměl nikoho k hodnocení jediného alba či jeho recenzi (nota bene, když kolik druhořadých kumštýřů se zde těší pozornosti).

Jeho umělecké počátky s Aphrodite’s Child nemusím – ano, našlo by se pár pěkných věcí mezi řadou pro mě stěží poslouchatelných psychedelických úletů. Vangelisovo spřažení v rámci této skupiny se skvělým zpěvákem, dalším Řekem, Demisem Roussosem v Paříži, bylo prapodivné, ty dvě osobnosti byly každá příliš jiná. Demis zakrátko našel uplatnění v komerčních slaďácích. Vangelis byl jiného zrna. Jeho sólová dráha však krystalizovala pomalu.

Rok 1975 byl pro Vangelise přelom. Udělal si v Londýně studio Nemo, a podepsal kontrakt s RCA. Heaven and Hell (jeho 3. „nefilmové“ sólové LP) je prvním albem z této éry. RCA jsem již prominul, že mně dovezený vinyl z Londýna (v r. 1976) byl tenký a u kraje ohnutý, takže lehčí přenosky ho neustály.

Jakkoli je elektronická hudba Vangelise náladotvorná, obzvlášť ta filmová (často možná až moc klidná a přivádějící mě ku spánku), první 2 alba na RCA (toto a pak ještě proslulejší Albedo 0.39) jsou naopak velmi horká, dynamická. Obě se věnují tématům nepozemským (Nebe a peklo a planetární Albedo). V obou soustavách to v představách Vangelise vřelo; jak v kosmu, tak i v soustavě nebe/peklo. Heaven and Hell je albem, ve kterém se v pekle taví železo, kují ďábelské plány a léčky, zatímco v nebi panuje klidná nirvána. Náladově velmi kontrastní muzikální nápady, vše vyluzováno dynamickými syntezátory. Hudba na této desce je v zásadě dosti melodická, žádných kakofonií se zde nedočkáte. Na předchozím LP (Earth) Vangelis spolupracoval s velmi dobrým zpěvákem (Robertem Fitoussim), většina skladeb tam ještě užívá sólový zpěv. Na Heaven and Hell je od klasického zpěvu i od v zásadě písňového rámce upuštěno a vokální party jsou zde nesmírně zdařile odzpívány skvělým sborem (místy mně připomíná sbor na pinkfloydovské svitě Atom Heart Mother) – je zde užit opravdu hojně, a tato „lidská dimenze“ úžasně doplňuje „neživé“ a chladné syntezátory. Jedinou výjimkou, kde není vokál založen na požití sboru, je (nebeská) píseň So Long Ago, So Clear, ve které je vokál svěřen andělskému hlasu yesáckého Iona Andersona, krásná věc. Šlo tady o zcela první spolupráci těchto dvou velkých individualit.

Myslím, že Heaven and Hell a Albedo 0.39 patří k tomu nejlepšímu počátků elektronické muziky, řekněme, pro „širokou veřejnost“, dočkala se i žebříčkového a komerčního úspěchu. Vangelisova muzikální představivost na tomto albu je zcela osobitá, při poslechu mě nenapadá srovnání s kýmkoli jiným. V polovině sedmdesátek jsem právě Vangelise spolu s Oldfieldem či J.-M. Jarrem považoval za průkupníky nové, syntezátorové hudby. Novátorský styl na LP neumím zařadit do škatulky. Osobitý art-rock (? - ani nevím, jestli toto označení sedí, neboť z rocku tady toho téměř nic není), ale bez užití motivů z klasiky. A byť mě pozdější tvorba Vangelise (po Albedu) příliš neoslovila, tato dvě alba řadím ke svému zlatému pokladu. Zkuste.

reagovat

Konnie @ 23.04.2020 19:03:14
Že nemá Vangelis na tomto webu (resp. doteď neměl) žádnou recenzi, jsem se dozvěděla až z Tvé recky a dost mě to překvapilo... ale já sama nemám co hudrat, znám jen jeho 3 "filmová" alba (Chariots of Fire, Blade Runner a 1492...).
Poslechla jsem si Heaven and Hell a dost se mi líbí. I když jsem chvílemi měla pocit, že některé pasáže "jako bych už slyšela", např. právě v LP 1492..., možná už se na to chystal :-)
V některých okamžicích to znělo skoro jako moderní vážná hudba, možná mi to připomínaly ty sborové sekvence nebo celková bohatá instrumentálnost. A ten Anderson je opravdu fantastický.
Díky za připomenutí takového díla.

jiří schwarz @ 23.04.2020 20:50:01
Děkuju, Konnie, za reakci. Vangelisovu tvorbu znám tak do konce 70tek (ale již nenadchla a nevracím se). Takže já zas neznám ta 3 Tebou zmiňovaná alba. Tak aspoň Vangelisovi vydrželo něco z Heaven and Hell i po 17 letech :-).Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 1x
jiří schwarz
4 hvězdičky - hodnoceno 0x
3 hvězdičky - hodnoceno 0x
2 hvězdičky - hodnoceno 0x
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x
Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0431 s.