Cobham, Billy - Alivemutherforya (1978)

Tracklist:
1. "Antares" - The Star (5:25)
2. Bahama Mama (8:22)
3. Shadows (7:43)
4. Some Punk Funk (4:23)
5. Spindrift (7:19)
6. On A Magic Carpet Ride (7:10)

Total Time 40:22Obsazení:

Billy Cobham / percussion
Alphonso Johnson / electric bass, electric fretless bass, bass pedal synthesizer, electric stick
Steve Khan / electric guitar, acoustic guitar
Tom Scott / tenor and soprano saxophone, lyricon, percussion
Mark Soskin / acoustic piano, Fender Rhodes, clavinet, ARP Odessey, Mini-Moog, ARP String Emsemble

 
09.03.2024 stargazer | #
4 stars

Tenhle živák má zajímavý příběh. 
Vše začalo na festivalu ve švýcarském Montreux v létě 1977. Společnost Columbia představila skupinu třiceti hudebníků, hrajících na jednom pódiu pod názvem CBS Jazz All Stars. Z alba Alivemutherforya se zůčastnil této akce jen Billy, Steve Khan a Alphonso Johnson. CBS se rozhodla pro podobnou akci v USA, ale místo třiceti umělců měl na turné vyrazit pouze hvězdný kvintet. Obsazení - Billy na bicí, Khan kytary, Johnson basa a Tom Scott dechové nástroje - mělo být doplněno o hvězdného klávesáka. CBS oslovila mistry jako Hammer, Zawinul, Duke, Corea, ale tihle všichni nabídku odmítli. Cobham se rozhodl, že na post kláves najme Marka Soskina, který byl už v jeho kapele na albu Magic /1977/. Kvintet se vydal na turné napříč Spojenými státy, ale zhruba v půli muselo turné být přerušeno pro nízké prodeje vstupenek. CBS to nevzdává a kvintet poslala hrát živě před publikum do New Yorského studia. Ohlas diváků byl tak slabý, že se potlesk musel na nahrávku přidat dodatečně z koncertů skupiny Chicago a Laury Nyro. Takže aplaus na albu nepatří přímo této partě. 
Je to zvláštní proč tomu tak je /myslím ten neúspěch/, protože tady všichni hrajou skvěle a i skladby jsou vybrány dobře. Hlavně neznámý Soskin předvedl výborný výkon a jak po akustické tak i elektrické stránce a mezi hvězdy dokonale zapodl.
Průřez z koncertu otvírá skvělá Cobhamova věc pod názvem "Anteres" The Star. Tom Scott předvádí neskutečné sólo na Lyricon - dechový nástroj znějící jako syntezátor.
Následuje Johnsonova Bahama Mama, devítiminutová skladba vystavěna na reagee rytmice. Sóla : Steve Khan a Alphonso Johnson.
Shadows - nádherná balada od Toma Scotta, jedna z věcí, která u mě tohle album vyváží do nebes. Sólo : Tom Scott - soprano sax, Steve Khan - akustická kytara. Nádherné Soskinovy decentní klávesy.
Khanova píseň Some Punk Funk mě vůbec nebere. Řadím ji k nejslabšímu místu na desce. Přitom verze z jeho první studiovky je dobrá. Tady pozměnili rytnus oproti originálu a tím mě na....li. Cením si jen toho, že je to nejkratší kousek na cd.
Spindrift - další Scottův skladatelský majstrštych. Prostoru ukázat co umí dostává mladičký Mark Soskin na akustické piáno. Sóluje s ním Tom Scott na sopráno sax. 
On a Magic Carpet Ride je rozlučka s touto skvělou partou. Svižná Billyho skladba s desky Magic /1977/ dává prostoru všem pro realizaci svých dovedností : Soskin - Fender Rhodes /není co dodat/, Steve Khan - el. kytara a Tom Scott - tenor sax v duelu. Plus Billyho dravost a Alphonsova basa postavily sólistům slušný korpus. 

Desce bych dal i plný počet, zvuk je výborný, ale troch mi vadí skladba Some Punk Funk a reagee taky moc nemusím. ****z*****reagovat

chimp.charlie @ 11.03.2024 20:24:57
Neskutečná věc, obzvláště vezmou-li se v úvahu okolnosti vzniku (nabízí se otázka, proč nahrávací společnost tlačila na to, aby to byl živák). Sóla přesně podle mého gusta – logicky vystavěná, mají hlavu a patu, ne bezduché lítání nahoru-dolů. Zvuk výborný, jen škoda trochu upozaděné basy (alespoň pokud šlo o můj zdroj – poslouchal jsem z Tidalu přes osobní hi-res přehrávač v roli DAC/sluchátkového zesilovače a dost dobrá cirkumaurální sluchátka), protože i tam se děje hodně zajímavého. Some Punk Funk mi evokuje atmosféru tančírny a do celkové rozevláté atmosféry alba mi taky moc nezapadá, ale nezapadal by mi do ní ani ve studiové podobě, kterou jsem si našel, body však za něj neuberu. Každopádně dík za další skvělý tip!

stargazer @ 12.03.2024 05:44:08
Když album vyšlo, nebylo pod jménem Billy Cobham, ale pod všemi jmény členů uskupení /kromě Soskina/. Cd už je pod jménem pouze Billyho Cobhama. Také honoráře se dělily podle spravedlivého klíče /Soskin opět vynechán, asi něco dostal, ale myslím, že jen kapesné/ a někde jsem četl, že Billy se divil proč dostal jen čtvrtinu. 
 Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 1x
chimp.charlie
4 hvězdičky - hodnoceno 1x
stargazer
3 hvězdičky - hodnoceno 0x
2 hvězdičky - hodnoceno 0x
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x
Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0435 s.