Clapton, Eric - Slowhand (1977)

Tracklist:
01. Cocaine [Cale] (3:41)
02. Wonderful Tonight [Clapton] (3:44)
03. Lay Down Sally [Clapton/Levy] (3:56)
04. Next Time You See Her [Clapton] (4:01)
05. We're All The Way [Williams] (2:32)
06. The Core [Clapton/Levy] (8:45)
07. May You Never [Martyn] (3:01)
08. Mean Old Frisco [Crudup] (4:42)
09. Peaches and Diesel [Clapton/Galuten] (4:46)Obsazení:

Yvonne Elliman - backing vocals
Marcy Levy - backing vocals, lead vocals (6)
Mel Collins - saxophone
Eric Clapton - guitar, lead vocals
George Terry - guitar
Dick Sims - keyboards
Carl Radle - bass
Jamie Oldaker - drums, percussion

 
19.03.2024 stargazer | #
5 stars

Clapton vydal za svoji kariéru řadu skvělých opusů, ale co do studiovky mě oslnil právě tímto kouskem. Směle říkám, že Slowhand je jeho vrchol. Mě se líbí jeho hudba po celou jeho kariéru, klidně i jeho osmdesátá léta můžu i když milovníkům blues příjdou přímo šílené. 
Jestli Eric je v něčem mistr, tak jsou to předělávky jiných autorů. Tím samozdřejmě nechci nijak shazovat jeho komponování. To vůbec ne, ale jen to konstatuji. A pak je tu ještě jeden Eric, který je v oboru coverů taky velmi dobrý - Eric Johnson
Album otvírá nesmrtelný Cocaine. Je to cover J.J. Calea a myslím, že kdyby tuhle věcičku Eric neudělal po svém, nejspíš by jako originál zapadla do zatarcena někde v hudební historii.
Hned další nádhera je balada Wonderful Tonight. 
Clapton jako hlavní zpěvák si pozval na nahrávání i ženský vokál v podání Marcy Levy. Ukázkově jim to zpívá ve countryově laděné Lay Down Sally a nejenom v této písni. 
Následuje parádní bluesovka Next Time You See Her a potom pohodová balada We're All the Way s nádhernou snivou melodií.
The Core je pěvecký duet Claptona a Levy. Rychlá řízná bluesrockovka je na albu nejdelší kousek. Má přes osm minut a hodně se tu sóluje. Na sax hraje Mel Collins. 
May You Never je další cover. Řadím ho k nejslabšímu místu na desce. 
Náprava za toto nevydaření je hned v zápětí. Song Mean Old Frisco je zemité blues jako brno. Plasticky vidím před sebou partu starých černých bluesmanů někde v americkém venkovském baru.
Závěrečná Peaches and Diesel je jakýsi instrumentální pokračovatel skladby Wonderful Tonight. Není úplně stejná, ale je dosti podobná tomuto hitu.

Eric nahrál svůj majstrštych. Naprosto jasných *****z***** 

 
reagovat

Jarda P @ 19.03.2024 12:28:44
Právě začínám po delší době projíždět discografii Claptona počínaje debutem. Slowhand patří k tomu nejlepšímu, i když zrovna ty countryové názvuky u něj rád nemám, preferují ty rockovější. Poslední od něj mám Back Home, pak už jsem jej přestal sledovat.

stargazer @ 19.03.2024 14:03:31
Já od Claptona nemám nic, všechno jedu přes spotify, poslouchám skoro všechny řadovky jen u live alb mi stačí jeho Just One Night. Hodně dobré mi příjde EC & Friends /2014/ a samozdřejmě Back Home. Koncert se Stevem Winwoodwm si taky občas pustím. Tam se mi líbí, že Clapton není halvní hvězda celé akce, ale pěkně se to dělí mezi oba aktéry a samozdřejmě i mez ostatní /abych nekřivdil/. Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 1x
stargazer
4 hvězdičky - hodnoceno 0x
3 hvězdičky - hodnoceno 0x
2 hvězdičky - hodnoceno 0x
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x
Copyright © easyaspie.cz Created in 0.043 s.