Gong - Expresso II. (Pierre Moerlen's Gong) (1978)

Tracklist:
Heavy Tune
Golden Dilemma
Sleepy
Soli
Boring
Three Blind Mice



Obsazení:

Pierre Moerlen: Drums, Xylophone, Tympani, Tubular Bells
Hansford Rowe: Bass
Mireille Bauer: Vibraphone, Marimba, Glockenspiel, Tom Toms
Benoit Moerlen: Vibraphone, Tubular Bells, Glockenspiel, Claves
Mick Taylor: Lead guitar
Allan Holdsworth: Guitars
Darryl Way: Violin
Francois Causse: Congas
Bon Lozga: Rhythm guitar

 
07.03.2018 horyna | #
5 stars

Když jsem si vybíral jaké album kapely Gong bych zde rád představil a tím jej trošku zviditelnil, zvolil jsem desku Expresso II záměrně, jelikož tady nemá žádná hodnocení.

I když pro mne zůstane vrcholným dílem Gong nejspíš navždy album Gazeuse, na němž kapela dosáhla zcela ojedinělé pestrosti a barevnosti, je jeho přímý následovník rovněž zajímavým exemplářem. Ten se opět odhaluje v čistě instrumentální jazz-rockové formě a podobně jako v minulosti na něm kapela využívá širokou škálu všemožných zvukomalebných bicích nástrojů. Často slyšíme nádherné tóny zvonkohry, xylofonu, vibrafonu, nebo marimby. Ve dvou písních hostuje houslista a člen Curved Air, Darryl Way. A v kytarově orientované jedničce se mihne stone-man Mick Taylor spolu s Alanem Holdswothem, kteří vtisknou vstupní skladbě na poměry Gong „zvláštně rovnou“ elektrizující příchuť. Naštěstí hned druhá Golden Dilema už šlape spanile Gong-ově ve svých pevně vyjetých kolejích a třetí Sleepy, je s Darrylovým houslovým extempore jemně experimentální. Zbývající trojice jsou jazzem provoněné, do zlatova upečené bochánky, do kterých je radostí každého jazzofila i experimentům otevřeného rockera se zakousnout.

Díky působivé rozmanitosti nabývá hudba Gong maximálního barevného rozměru. Ta nápaditost je obrovská a při zvolené škále bohaté rytmické podpory jsou jejich harmonické výměny naprosto dokonalé.

Vřele doporučuji milovníkům Return to Forever a instrumentálních písní Gentle Giant, se kterým si mohou tihle Gong podat ruce.
reagovat

northman @ 07.03.2018 12:32:58
Gong, spíš ten Daevida Allena patří od roku 1974 kdy jsem je poznal k mým hodně oblíbeným skupinám, ne-li k nejoblíbenějším. Tohle období kdy ze skupiny odešel Daevid Allen i jeho žena Gilly Smith se mi sice líbí, ale je tam silný příklon k tehdy módnímu jazzrocku. Z tohoto období Gongu mám asi nejradši desku Shamal, tahleta a další jsou taková standardní jazzrocková alba ničím se nelišící od hlavního jazzrockového proudu.Samozřejmě mám tuhle desku ve sbírce. Díky za popis a osvěžení vzpomínek. Desky jako Camembert Electrique, Flying Teapot, Angels Egg jsou sice ulítlé, ale tím jsou právě hezké.



Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 1x
horyna
4 hvězdičky - hodnoceno 0x
3 hvězdičky - hodnoceno 0x
2 hvězdičky - hodnoceno 0x
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x




Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0431 s.