Diskuze


« další předchozí »
Apache - 01.01.2024 18:59:12 #
Jasně, taky jsem tam měl ještě další, ale nechtěl jsem to roztahovat. Ono už by se to pak komplikovalo a ve výsledku by to asi bylo moc překombinované. Těch 25 je tak akorát, takový základ.
hejkal - 01.01.2024 16:46:49 #

Hej, hej, rozumiem. Len som chcel podporiť ten tvoj pochod - moc som nad tým nepremýšľal. Lebo v princípe ani ja. Tieto albumy mi prirodzene zišli na um. Spolu s inými, ale to je detail. :)

Apache - 01.01.2024 16:26:05 #
hejkal: Já jsem myslím tu myšlenku pochopil, však v podstatě to samé je ta moje 25ka ve vztahu ke mě. A samozřejmě taky pořád objevuju. Jasná věc. Jen spousta těch alb by zároveň v nějakém mém best of nebo top x byla taky.
hejkal - 01.01.2024 16:13:30 #
Chápem. Ja som hudobným puberťákom celý život. A veru je stále čo objavovať, čím sa nechať prekvapiť. A ten vesmír je z pohľadu jedného ľudského života nekonečný.
Judith - 01.01.2024 15:24:38 #
hejkal: Já se trochu cítím po hudební stránce jako puberťák, prožívám nové formativní období. Na starší dekády jsem nezanevřela, ale zaměřuju se hodně na to, co se děje teď a kde vidím šanci se chytit... Hudební vesmír má dost koutů pro každého :-)
hejkal - 01.01.2024 15:17:32 #
Judith - pekne. Je to zväčša mimo moje preferencie, ale teší ma, že aj nová muzika oslovuje.
Judith - 01.01.2024 15:14:56 #
Moje alba roku 2023

Bez pořadí. Ryze osobní výběr toho, co jsem během roku z novinek poslouchala nejraději a nejvíc; slyšela jsem určitě nějakých 60-70 loňských alb. Spousta zavedených jmen chybí - třeba i potěšili, ale neoslovili nakonec natolik, abych po nich sahala spontánně a opakovaně. S řadou dalších zajímavých a kvalitních jsme se zkrátka nepotkali. O takových píšu jindy a jinde. Z plánované Top 10 se nakonec stala Top 12 jako výraz naděje - poslední dvě alba mám v uchu velmi čerstvě, ale tuším u nich pro sebe značný potenciál. 

Einar Solberg: 16
I bez pořadí je tohle prostě jednička. Talent, vytříbenost, zralost, silné osobní sdělení bez omezování žánrovými škatulkami. V recenzi jsem Einarův zpěv přirovnala k pohádce o slavíkovi a růži - je bolestně krásný. Jsem zvědavá, kam se tento norský všestranný hudebník posune, ať už sólově, nebo s domovskými Leprous.

The Anchoret: It All Began With Loneliness  >> odkaz
Kanadští progresivní metalisté přinesli pro mě nejzajímavější debut roku. S klarinetem, saxofonem a flétnou, bohatými perkusemi a klávesami, hutnými kytarami a příjemně civilním zpěvem odkazují k tomu nejlepšímu z minulosti a mají přitom vlastní tvář.

LALU: The Fish Who Wanted To Be King
Francouzský všeuměl Vivien Lalu se od metalu, s nímž před lety začínal, dostal k rozmáchlému, silně melodickému progrocku. Obal nepřipomíná Yes náhodou. Hudba je radostná až jásavá, potápí se a zase vynořuje v duhových gejzírech a já mám chuť mávat nad hlavou zapalovačem a hulákat zplna hrdla. Možná kapku prvoplánové, ale nakažlivé nadšením, které z alba přímo stříká.

Svaneborg Kardyb: Over Tage  >> odkaz
Dánské instrumentální duo kláves a perkusí hraje alternativní dub jazz, který se jen tak neoposlouchá. Čistá, přesná hudba mě rozjařuje a současně zklidňuje. Svádí roztěkanou pozornost k přítomnému okamžiku a prostému, plnému bytí. Pro dny, kdy nemám na nic náladu, i pro takové, kdy je všeho příliš. Pro nové začátky.

Ne Obliviscaris: Exul
Australský extrémní progmetal. Maximum umu, prožitku a intenzity. Agrese ve své ryzí podstatě - jako životní síla, bez které by se zárodek nevyklubal ze skořápky a člověk nemohl postavit za to, co je důležité. V kultivované podobě, s rozvahou uplatněná umožňuje projít peklem a dotknout se absolutna. To první na albu zastupuje otvírák Equus nebo vrchol Graal, to druhé rozsáhá kompozice Misericorde.

Pendragon: North Star
Nick Barrett to zase dokázal. A jak jsem zkraje prskala, že šel (téměř výhradně) do akustiky... Jenže ona mu stačí. Aby vyseknul krajku křehkou jako dech na skle a stejně bláhovou, procítěnou krásu s jiskřičkami v očích a srdcem na dlani. Kéž je tenhle paličatý bezelstný rošťák ještě dlouho při síle.

Soft Machine: Other Doors
I holé stromy jsou krásné. Soft Machine se nepřestávají vyvíjet a nebojí se stárnout. Zpomalit. Zklidnit. Bez jediného zbytečného pohybu rozehrát celou paletu svého hudebního umu. Nehoní trendy a nežijí jen ze slavného jména. Možná už kola hudebních dějin nikam zásadně neposouvají, ale přinášejí něco, co nikdo jiný přinést nemůže a co by na světě chybělo - mně určitě.

John Cale: Mercy
Další velmi zralá deska, stejným dílem temná jako poťouchlá. Tenhle moudrý blázen bere pod ruku všechno, co se namane, a ono mu to všechno hraje a pod doteky rozkvétá. Převážně elektronická, stylově nezařaditelná nahrávka, která mi vyrazila dech a nepřestává mě fascinovat.

Adapter Adapter: Sleep Spell  >> odkaz
Stoner doom blues. Nick Ryder zůstal pár dní před domluveným termínem nahrávání v kapele sám, jelikož se choval jako debil (jeho vlastní slova). Na poslední chvíli si sehnal aspoň bubeníka a hrubě připravený materiál nahrnul a vykřičel ve stavu "vždyť je to všechno jedno". Syrová, naléhavá a neotesaná deska mladého Američana, který je tak trochu proti své vůli populární hlavně v Německu.

I Spy: While The War Began  >> odkaz
Nizozemské velké plátno, zralý progrock plný náladotvorných ploch stejně jako uhrančivých melodií. Místy holá pláň, místy pečlivě naaranžovaná pestrobarevná kytice. Jedna z desek, kde mě velký kus dobrodružství teprve čeká. 

Monarch Trail: Four Sides  >> odkaz
Z nějakých pěti poslechů dva proběhly včera, no čichám, čichám potenciál a zážitek. Další rozsáhlé dvojalbum, přičemž se hlavně zkraje dohromady nic neděje, ale pomalu si mě to "nic" omotává a těší čím dál víc.

Mystery: Redemption
Kanadští bardi melodického neoprogu. Motýli a vodotrysky. Barevná, spíš jemnější hudba, ve které je mi bytostně dobře. Rozsáhlý katalog skupiny objevuju postupně a novinka je tak pro mě do velké míry vstupní branou. Jeví se mi velmi povedená.
hejkal - 01.01.2024 12:17:19 #
Toto nie je žiadny best of ani top iks rebríček, to sú vybrané konkrétne diela, ktoré ma formovali ako poslucháča a najmä hudobníka. A rozhodne to nie je žiadny komplet. Stále ma čosi formovali a formuje. :)
Apache - 01.01.2024 12:01:38 #
hejkal: Alba, která jsem z tvé 25ky slyšel:

Wishbone Ash – Wishbone Ash (1970)
Lynyrd Skynyrd (1991)
Ten Years After - Cricklewood Green (1970)
Blue Öyster Cult – Extraterrestrial Live (1982)
Motörhead – Overkill (1978)
Grand Funk – We’re An American Band (1973)
Free – Molten Gold (1993)
Molly Hatchet – Devil’s Canyon (1996)

Pět jich mám ve sbírce a čtyři z nich mám velmi dobře naposlouchané. 
Výběrovku Free jsem kdysi prodal nebo daroval. Což byla samozřejmě chyba - jsou tam minimálně dvě skladby, co nejsou na řadovkách. Zbývá 17 alb, které bych si možná měl někdy poslechnout. :-)

- - - - - - -

A tady je moje (nekomentovaná) 25ka.

Nějak moc jsem nad ní nepřemýšlel - hodil jsem tam prostě prvních 25 věcí, co mě napadly. Něco z toho je imho best of the best, něco je pro mě nějakým způsobem hodně důležité.
Kdybych nad tím přemýšlel více, nějaké změny by asi byly, ale minimální.
Všechno jsou to řadové studiovky, krom jednoho box setu a jednoho živáku. (A je to cca chronologicky.)

Beatles – White Album (1968)
Alice Cooper – Love It to Death (1971)
Pink Floyd – Dark Side of the Moon (1973)
Lynyrd Skynyrd – Second Helping (1974)
Lynyrd Skynyrd – Nuthin' Fancy (1975)
Rose Tattoo – Rose Tattoo (1978)
Judas Priest – Killing Machine (1978)
Cheap Trick – Dream Police (1979)
Scorpions – Animal Magnetism (1980)
AC/DC – Back in Black (1980)
AC/DC – For Those About to Rock (1981)
The Rolling Stones – Tattoo You (1981)
Blue Öyster Cult – Fire of Unknown Origin (1981)
Mötley Crüe – Too Fast for Love (1982)
Cheap Trick – One on One (1982)
Pražský výběr – Pražský výběr (1982)
Accept – Restless and Wild (1982)
Hanoi Rocks – All Those Wasted Years (1984)
Saxon – Innocence Is No Excuse (1985)
Mötley Crüe – Theatre of Pain (1985)
Heart – Heart (1985)
Poison – Look What the Cat Dragged In (1986)
KISS – Hot in the Shade (1989)
Slobodná Európa – Pakáreň (1991)
Aerosmith - Pandora's Box (1991)

zdenek2512 - 31.12.2023 22:53:50 #
Tobě taky ať je celý rok lepší než ten současný. Love Like Man je pecka navěky.
« další předchozí »
Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0467 s.