Asia Minor - Between Flesh and Divine (1981)

Tracklist:
1. Nightwind (6:23)
2. Northern Lights (7:45)
3. Boundless (3:00)
4. Dedicace (6:11)
5. Lost In A Dream Yell (7:42)
6. Dreadful Memories (3:00)



Obsazení:

- Setrak Bakirel / voice, guitars, bass
- Lionel Beltrami / drums, percussion
- Robert Kempler / keyboards, bass
- Eril Tekeli / guitars, flute

 
21.03.2018 Titan | #
5 stars

Divím se, že zde na progboardu nemá toto album více recenzí. Dle mého jde o jedno z nejlepších alb 80. let na progresivním poli. Kdo má rád melodičnost, tak si přijde na své. Kdo by to byl řekl, že kapela je z Turecka. Na akcentu zpěváka ta angličtina není vůbec znát (alespoň z mého pohledu). Líbí se mi jeho smutný a zároveň příjemný zpěv. Velký prostor tu má i flétna. Zkrátka ta kombinace kláves, kytary a flétny bývá skvělá. Celkově velmi příjemná, jemná, ale i zároveň velmi svižná hudba. Na albu nevidím slabé místo, přijde mi v podstatě dokonalé, ani na moment mě nenudilo. A to se o každém albu v mém případě rozhodně říci nedá. Bez váhání dávám 5*.

Nightwind - výrazná basa, klávesy a kytara v rychlém tempu rozjíždí svižnou jízdu. Za chvíli se přidá i flétna a melodicky si pohrává se všemi nástroji. Nádhera. Po dvou minutách se pasáž zklidní a začne zpěv doprovázen klavírem a flétnou. Zpěv zní trochu smutně, ale krásně. Přesně zapadá do skladby. Flétna si krásně pohrává sem a tam. Před čtvrtou minutou to se vše zrychlí a flétna má stále hlavní slovo, pomáhá jí v pozadí kytara. Kolem páté minuty je opět klid a kytara jen smutně vydrnkává svůj pochmurný blues, flétna doplňuje atmosféru. To ovšem bicí opět nevydrží a přidá se i sólová kytara.

Northern Lights - cinkavé zvuky, kňouravá vydrnkávající kytara s pomalým nájezdem kláves. Za chvíli se opět o slovo přihlásí flétna, melodicky si prozpěvuje a dává tušit, že se to nezůstane jen u klidné pasáže. Zatím si to stále polehoučku poletuje jako pírko od Forresta Gumpa. Po dvou minutách práskne bubeník do bicí a rozjede se kytarové sólo s doprovodnou kytarou, která je slyšet
jakoby z povzdálí. Po třech minutách se ozve skvělý kytarový efekt a pořádně rozparádí už tak rozjetý song. Před čvrtou minutou je tomu ovšem opět jinak, smutně vydrnkávající kytara a cinkavé zvuky se vrací zpět.
Mám z toho pořádné mrazíky, po půl minutě mrazící nájezd, bicí a hlavně klávesy táhlými delšími tóny se smutným zpěvem vytváří krásnou atmosféru. Kytara opět s tím zajímavým efektem dokresluje celkový dojem. Představuji
si, že jsem někde v norsku na vrcholu hory, kde je zasněžená příroda a čekám až se ukáže polární záře. Z dálky jsou vidět severní světla. Šest a půl minuty a kytara úžasným solem s varhany pokračuje v této nádherné pasáži.

Boundless - kňouravá kytara, velmi smutný zpěv, vše zní jako, že je ztraceno. Zpěvák pochmurným zpěvem pokračuje ve smutné pasáži. Dovedl bych si to představit i jako ploužák někde v hudebním klubu. Kytara začne po dvou minutách brečet své solo, které navazuje na předchozí zpěv. Parádní melodie, až je škoda, že má tento song jen přes tři minuty.

Dedicace - rychlejší tempo s flétnou od samého počátku skladby, varhany se táhnou jako studená fronta a podbarvují atmosféru. Po minutě se přidá kytara rozbouří další své kytarové sólo, přičemž tempo písně ještě zrychlí o další obrátky. Před třetí minutou se klávesy a kytara hádají o slovo, spojují se nakonec v jeden společný riff. Po třech a půl minutách vydrnkává elektrická kytara, tím typickým efektem pro 80.léta, který mám moc rád. Přidá se do rytmu hutná basa, zpěv, kdy opět smutný hlas zpěváka doufá v lepší zítřky.

Lost in a Dream Yell - je slyšet déšť, bouřka. Po chvíli se ozve kytara a zpěv. Pak polehoučku se přidává klavír a klávesy a v jemné melodii. Po minutě je pasáž, která zní v podstatě jako refrén. Po dvou a půl minutách vydrnkává pouze elektrická kytara, kdy se nenápadně z dálky přidávají klávesy a bicí jako při pochodu. Nádhera až z toho mrazí. Flétna začne sólo, dominuje svými melodickými výpady a vše do sebe krásně zapadá. V závěru se vrací původní motiv.

Dreadful Memories - ozve se surf rock kytara, rif zní až skoro povědomě jakoby to bylo pro nějaký soundtrack. Přidají se varhany a kytara si pokračuje ve svém skvělém riffu. Občas se ozvou i chorály. V závěru se ozve zvuk, jakoby přeskočilo LPčko.
reagovat

Brano @ 21.03.2018 20:01:05
Súhlasím s recenziou,jedná sa o veľmi peknú hudbu.Škoda len ,že to pozná tak málo ľudí.

Titan @ 22.03.2018 10:07:46
Čau Brano, tak napiš taky recenzi, myslím, že si to tohle album zaslouží ;-)

Brano @ 22.03.2018 14:23:44
Zahoďte predsudky,že sú to turci!Nie sú všetci takí ako ten Erdogáň!Toto je skvelá platňa,propagáciu by si zaslúžila...ale ja už recenzie nepíšem,vyschol mi totiž atrament.

28.09.2014 alienshore | #
5 stars

Asia Minor je jednou z najznámejších prog-rockových kapiel z Turecka, presnejšie povedané jej dvaja poprední členovia a hlavní skladatelia Setrak Bakirel a Eril Tekeli pochádzali z tejto krajiny. Prvý album Crossing The Line bol solídnym dielom, no pri Between Flesh And Divine vstúpili do prvej ligy medzi skutočných progresívnych mágov a je už považovaný za klasiku žánru. V dobe všadeprítomného punku a novej vlny však nezískal patričné uznanie, a nenachádzali oporu ani u vydavateľských firiem. Albumy si tak vydávali na svoje vlastné náklady, Setrak Bakirel tvoril obaly a vychádzali pod ich vlastnou značkou W.A.M., čiže Ware of Asia Minor.

Neutešené podmienky ich neodradili a stvorili albumy, na ktoré môžu byť naozaj hrdí. Spojiť britský progresívny rock a východné prvky bolo najlepším možným riešením ako sa zviditeľniť a vyčleniť od šedého priemeru. Symfonické klávesy a Bakirelov zasnený spev priamo odkazovali na kapely typu Genesis, Pink Floyd a predovšetkým Camel. Komplikovanejšie postupy zase pripomínali letmo King Crimson, no práve tam sa objavovali tie zvláštne stupnice s orientálnou príchuťou.

Všetky skladby sú veľmi prepracované a nechýba im myšlienka. Presvedčí o tom hneď prvá Nightwind, v ktorej si človek užije krásnych zvukov flauty a sugestívnych melódií. Nenápadne na ňu nadväzuje nasledujúca Nothern Lights, ale má tvrdšie rytmické plochy a výraznejšie sa už tu prezentuje aj ich turecké cítenie. Plachý a jemný spev štýle Andrewa Latimera má niečo do seba a ešte krajšie vyznie v pomalej Boundless. Rozprúdi to niečo viac skladba Dedicace a opäť sa hlási k slovu flauta, a rôzne zaujímavé zmeny ktoré vôbec nepôsobia samoúčelne alebo nejako prehnane. Dokonale vás ukolíše melancholická Lost In A Dream Yell za príjemných tónov flauty sprevádzané symfonickými klávesami a decentnou rytmikou. Prekvapujúco je na koniec zaradená krátka inštrumentálna vec Dreadful Memories s temnejšími gitarovými vyhrávkami. Album má celkove silný inštrumentálny charakter a spev ho skôr príjemne osviežuje.

Začiatok 80-tých rokov to nie je len Moving Pictures, Discipline či Nude, ale aj Between Flesh And Divine. Francúzske vydavateľstvo Musea Records sa zaslúžilo o to, aby nahrávka nezapadla do dejín zabudnutia. Keďže sa Asia Minor zdržiavali vo Francúzsku, tak mi to nepripadá ani nijako zvlášť prekvapujúce a iste si tam získali svoje publikum. Album ani po rokoch nestratil nič zo svojej kvality a je skutočným klenotom východoázijského art-rocku.
reagovat

Brano @ 29.09.2014 11:06:43
Áno,tento album skutočne zaradil Asia Minor medzi klasikov žánru.Mám túto hudbu veľmi rád.Je nádherná!Vďaka za profesionálnu recenziu.

alienshore @ 29.09.2014 18:51:38
Dík Braňo, nie je pre mňa prekvapením že ťa práve tento album oslovuje :-)



Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 4x
alienshore, Petr59, Titan, Brano
4 hvězdičky - hodnoceno 2x
ruprecht, ripo
3 hvězdičky - hodnoceno 1x
Judith
2 hvězdičky - hodnoceno 0x
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x




Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0445 s.