Buffalo Springfield - Buffalo Springfield (1966)

Tracklist:
01. Go and Say Goodbye (2:20)
02. Sit Down, I Think I Love You (2:32)
03. Leave (2:42)
04. Nowadays Clancy Can't Even Sing [Young] (3:25)
05. Hot Dusty Roads (2:50)
06. Everybody's Wrong (2:23)
07. Flying on the Ground Is Wrong [Young] (2:40)
08. Burned [Young] (2:16)
09. Do I Have to Come Right Out and Say It [Young] (3:01)
10. Baby Don't Scold Me (3:04)
11. Out of My Mind [Young] (3:05)
12. Pay the Price (2:36)

All songs written by Stephen Stills, except where noted.Obsazení:

Stephen Stills − guitar, keyboards, lead vocals (1-3, 5-6, 10, 12)
Neil Young − guitar, harmonica, piano, lead vocals (8, 11)
Richie Furay − guitar, lead vocals (1-4, 6-7, 9-10, 12)
Bruce Palmer − bass
Dewey Martin − drums, backing vocals

 
01.04.2024 vmagistr | #
4 stars

Jaro 1966, Los Angeles. "Vedle" v San Francisku už se to tehdy psychedelickými kapelami jen hemžilo, takže ve chvíli, kdy se na místním Sunset Boulevardu dali dohromady kanadští přicestovalci Bruce Palmer a Neil Young s "místňáky" Stephenem Stillsem a Richiem Furayem, bylo nabíledni, že jejich muzika nezůstane novým fenoménem neovlivněna. Všechno šlo ráz na ráz: po pěti dnech od založení kapely první koncert a za pár týdnů šňůra, na které předskakovali tehdy už zavedeným Byrds. Jednalo se o dobře promyšlený tah, neboť skladby nově vzniklého kvinteta (jako poslední do party přibyl bubeník Dewey Martin) si velmi výrazně potykaly i s folk rockem.


Do Vánoc bylo na pultech obchodů i první studiové album, na kterém se naplno ukázalo, že Buffalo Springfield přišli s parádní žánrovou směskou. Do cinkavých kytarových linek obracejících se tu k rocku, tu k country nebo bluegrassu se svými vokály vplétá trio suverénních sólových zpěváků s melodiemi, které často uhýbají velmi nečekanými směry. Dobře to dokumentuje například má osobní jednička na desce Out of My Mind, v níž Youngův sólový vokál doplňují Stills a Furay parádními dvojhlasnými odpovídačkami s psychedelickou příchutí. Z alba si nejvíc užívám ty zasněné parády, třeba Flying on the Ground Is Wrong nebo Sit Down, I Think I Love You, ale třeba úvodní kus Go and Say Goodbye mě dost oslovuje přítomnými kytarovými rychloběhy. Samozřejmě je tu (od druhého vydání alba na jaře 1967) taky hit For What It´s Worth, ve kterém Steven Stills zvěčnil jeden z prvních střetů rozmáhající se kontrakultury s usedlou starší generací.


Debut Buffalo Springfield je sbírkou příjemných melodických jednohubek (většina skladeb stopáží nejde přes "singlové" tři minuty), které zhltnete, ani nebudete vědět jak. Navíc tu stále ještě v začátcích svých profesionálních kariér máme hned dvě jména, která měla (minimálně) v následující dekádě zanechat v rockové muzice nesmazatelnou stopu. 


reagovat

hejkal @ 02.04.2024 07:23:53
Nie som nejaký veľký fanúšik tohto typu muziky, ale verím, že táto príjemná muzika má čo ponúknuť. Vďaka za recenziu.

jiří schwarz @ 02.04.2024 23:34:23
Hezkys to napsal, vmagistře. Dal jsem poslech, a bylo to móóc příjemné osvěžení v kontextu zde debatovaných rockových náloží. Žádné převratné experimenty, jen dobová kalifornská pohodička se vším, co k ní patří. Měkkounká hudbička, krásné vokály, občas trochu "acid" kytarka. Je zajímavé, že hit For What It´s Worth nebyl na původním vydání, zatímco na dalších je předřazen jako otvírák. Vzniklo podhoubí, které nakonec vydalo perlu Déjà Vu v podání CSN&Y.Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 0x
4 hvězdičky - hodnoceno 3x
Otikk, vmagistr, jiří schwarz
3 hvězdičky - hodnoceno 1x
kaktus
2 hvězdičky - hodnoceno 0x
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x
Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0466 s.