Flower Kings, The - Look At You Now (2023)

Tracklist:
1. Beginner's Eyes (4:37)
2. The Dream (4:39)
3. Hollow Man (5:02)
4. Dr. Ribedeaux (3:04)
5. Mother Earth (4:18)
6. The Queen (5:28)
7. The Light in Your Eyes (5:48)
8. Seasons End (5:27)
9. Scars (5:29)
10. Stronghold (6:46)
11. Father Sky (3:08)
12. Day for Peace (3:14)
13. Look at You Now (11:49)
68:49Obsazení:

Hasse Fröberg / vocals
Roine Stolt / vocals, guitars, keyboards, percussion
Michael Stolt / bass, vocals, keyboards (5), guitar (5)
Mirko Demaio / drums & percussion, keyboard (12)
Hasse Bruniusson / percussion (3)
Lalle Larsson / synthesizers (4, 9)
Jannica Lund / backing vocals (1-3, 5, 7, 11, 13)
Marjana Semkina / vocals (12)
Jörgen Sälde / nylon guitar (6)

 
09.10.2023 Judith | #
3 stars

The Flower Kings natočili překvapivě svěží desku, kterou zbytečně sráží příliš plochý zvuk. Tak by se dal shrnout můj verdikt ohledně alba. Relativně umírněná stopáž 67 minut obsahuje méně výrazných melodií než předešlý dvojalbový opus, ale také podstatně méně vaty. Jako by si Stoltovci protřeli zrak a lokli živé vody. Po vyčerpaném bilancování už není ani stopy, heslem se stala mysl (a oči) začátečníka, hudba je pestrá a vzdušná.

Tematicky se album točí kolem Země. Ta je vnímaná jako živá bytost, nádherná, plná života a také jizev. Četla jsem před časem krásný článek o tom, že hybatelem změny nesmí být strach. Pokud se lidé mají k planetě chovat ohleduplněji, musí to vycházet z pocitu hlubokého propojení s krásou, jíž jsme součástí. Tuto misi plní novinka Květinových králů bezezbytku. Obsahuje vzletné atmosférické pasáže, zahloubaná údolí, výtrysky užaslé radosti, a také třeba omluvu lidstva za všechno, co jsme kdy zelenomodré matičce udělali.

Hudebně The Flower Kings kolo nevynalezli, drží se ve svých mantinelech a stylu, jaký od nich fanouškové očekávají. Kompozice jsou rozsahem umírněné, drží je pohromadě spíš určitá nálada než výrazné hudební postupy. Všechny nástroje dostávají zhruba stejný prostor, žádná únavná sóla, spíš spousta hezkých drobných momentů, to vše ve zlatavém oparu velebné radosti.

Za mě zdaleka nejpovedenější nahrávka skupiny za poslední dekádu, ačkoli nepřináší nic převratného. Představuje dnes už klasiky milovaného i zatracovaného neoprogu v dobrém rozpoložení, alespoň po hudební stránce. O to víc zamrzí, že nástroje nemají kolem sebe trochu víc místa k nadechnutí, bicí špetku ostrosti, klávesy rozletu, kytara průraznosti... všechno se tísní s nosem nalepeným na sklo, slisované do až příliš úhledného zvukového balíčku.

Dala bych velmi ráda čtyři, ale budu o hvězdičku přísnější.


reagovat

stargazer @ 10.10.2023 16:00:24
čistě hypoteticky : Kdybych tuhle hudbu slyšel před dvaceti lety, udělal bych prosté wau a šel bych shánět jejich cédečka. Dnes jsem hudebně jinde, ale ta minulost je pořád ve mě, protože se mi to líbí. Pro mě premiéra a palec nahoru. 

Judith @ 11.10.2023 00:22:53
Pro někoho, kdo skupinu zatím neznal, je Look At You Now docela šikovné, jo. Jsem ráda, že se líbilo. Na dnešním koncertu v Olomouci zazněla informace, že úvodní skladba vznikla "kdysi dávno", což staví do nového světla onen dojem čerstvosti, který jsem z alba měla... Ke vzniku materiálu jsme se ještě dozvěděli, že The Dream Roineho probudil. Prý v takových chvílích vždycky sám se sebou bojuje, jestli spát dál i za cenu, že nápad do rána zapomene - tentokrát vstal a šel do studia. Dobře udělal, tahle skladba je moc hezká (hned ta druhá).Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 0x
4 hvězdičky - hodnoceno 1x
Mohyla
3 hvězdičky - hodnoceno 1x
Judith
2 hvězdičky - hodnoceno 0x
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x
Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0434 s.