Diskuze


« další předchozí »
Antony - 09.08.2023 17:36:05 #
Obecně hypoteticky v pořádku. Jako idea, klidně i ideál. Problém má jeden, zato zásadní. Obecně vůbec nelze určit, kdo je dobrý umělec. To lze pouze individuálně. Tím se nám teorie do sebe zhroutí jako černá díra v kolapsu.

Podrobme teorii otázkám.
 - jak se pozná dobré umění?
 - kdo to obecně a závazně řekne?
 - které umění má potenciál lidi oslovovat? Kdo to obecně a závazně určí?
 - které umění nemá potenciál lidi oslovovat? Kdo to obecně a závazně určí?
 - co je srozumitelné? Kdo to obecně a závazně určí?
 - co je překvapivé? Kdo to obecně a závazně určí?
 - jaký je ten správný poměr? Podle čeho se měří?
 - je obecná popularita znakem dobrého umění?
 - je překvapivé, nové a jinaké umění automaticky dobré?

Domnívám se, že na všechny otázky lze odpovědět "nevím", případně "ne". Vyplývá z toho jediné. Co je dobré umění se nedá objektivně zjistit.

Proto můj koment zní tak, jak zní. Je obecně platný.. :) I když se smajlíkem, myšlen jest vážně.
Judith - 09.08.2023 17:18:50 #
Dobrý umělec je ten, kdo dělá dobré umění. (Daly by se rozvíjet jeho vlastnosti jako tvůrce.)

Dobré umění je takové, které má potenciál lidi oslovovat (nedokonavý rod volím pro vyjádření živosti v čase) estetickým způsobem. Do estetického způsobu v tuto chvíli zabřednout nechci, zaměřím se na to oslovení.

Jde o vyvážení poměru mezi srozumitelným (aby vnímatel mohl dílo vůbec nějak pojmout, mohl se s ním setkat) a překvapivým, novým. 

Podle knihy Hitmakeři je tohle zásadní princip veškeré recyklace osvědčených vzorců: lidi chtějí něco nového, ale zároveň chtějí něco, co znají. Estetický způsob úplně vynechat nelze, pravda.

Všechno, co osloví v širším měřítku, musí v sobě mít něco, co s lidmi rezonuje. Za širší měřítko klidně považujme i oblibu Van der Graaf Generator nebo Gentle Giant, to jsou světové, mezikulturní fenomény. King Crimson jsou popové hvězdy, když si vzpomenu na pět vyprodaných večerů po sobě v Mexiku (Teatro Metropolitan není žádný klubík).

Překvapivost, novost, jinakost je někdy jen přirozený důsledek skutečnosti, že si s nikým navzájem do hlavy nevidíme, a jindy jen přirozený důsledek skutečnosti, že rumunská krajina bude pro Londýňana vrchol exotiky, zatímco místní tam umírají nudou.
Antony - 08.08.2023 18:45:19 #
Otázka 35.
Ako znie definícia dobrého umelca?
Krátka odpoveď:
Šťastie.
Můj koment:
Dobrý umělec je ten, jehož tvorba se mi líbí.
hejkal - 31.07.2023 20:47:23 #
Ordinačné hodiny gynekológa:

V pondelok až piatok do druhej, cez víkend do svojej.
chimp.charlie - 31.07.2023 20:40:49 #
Hejkal: Ano, myslím, že podobně jsou na tom i gynekologové :) :) :)
hejkal - 31.07.2023 20:23:01 #
Toto funguje aj pri hudobníkoch, ktorých obviňujú, že keďže sú hudobníci, tak si nemôžu vychutnať hudbu. Krásna blbosť. Ja si hudbu vychutnávam rád a nejaká teória mi nemusí zacláňať. Ale aj môže. :)
Antony - 31.07.2023 20:15:22 #
chimp.charlie
"pro tebe je potěšením – skoro bych neváhal říct rozkoší – přemýšlet o umění ve všech jeho souvislostech, včetně příčin a důsledků,"
Jo! To su celé já. Ten jeden řidič v protisměru.. Mě to fakt strašně baví, tím přemýšlením proníkám k samé podstatě bytí. Emocionální prožitek mi to nijak nekazí. Pak o věcech mnohu vést abstraktní diskuze sám se sebou, případně s nebohou obětí, co mi nerozumí a poklepává si na čelo.. :)
chimp.charlie - 31.07.2023 19:28:17 #
Antony 30.07.2023 23:27:04: Po odeslání svého včerejšího příspěvku jsem opravdu šel hned na kutě, pak jsem šel hned do práce, pak jsem… se dostal k počítači až teď. Myslím, že po tomhle vysvětlení to konečně chápu: my přistupujeme k diskusi každý z jiné pozice: pro tebe je potěšením – skoro bych neváhal říct rozkoší – přemýšlet o umění ve všech jeho souvislostech, včetně příčin a důsledků, zatímco já jsem skončil u onoho líbí/nelíbí a nechci si něco tak výsostně emocionálního, jako je umělecký prožitek, „kazit“ racionalizací proč a jak (teď to prosím vůbec neber osobně). Mimo jiné i proto, že jsem přesvědčený, že bych se – alespoň pokud jde o mě – stejně ničeho nedobral, podobně jako bych neuměl vysvětlit, proč se mi líbí blondýnky, modrá barva, nebo proč mi chutnají nudle s mákem. Pokud bych tedy nechtěl skončit někde u neurobiologie – nebo v šaškecu :)
Judith - 31.07.2023 17:17:40 #
Já jsem nemínila nějak vyrypovat! To je další věc, kterou jsem se v souvislosti s tvořivými činnostmi naučila - pokud něco existuje a člověk to vnímá, pojmenujme to. Ono to teda platí asi hlavně pro živá setkání, myslím různá vyrušení a podobně. Netvářit se, že to není, ale vzít to do hry. Vytváří to společný kontext, který se může hodit. A pak je taky v jakékoli komunikaci esenciální, aby se lidi spolu i zasmáli, nebo aspoň pod fousy pousmáli. Fousy nemám, ale teď jsem se zaculila.
Antony - 31.07.2023 13:15:24 #
Ano, i nuda je pres.
Zase souhlasím, jdu se za roh stydět..
« další předchozí »
Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0154 s.