Tygers Of Pan Tang - Wild Cat (1980)

Tracklist:
1. Euthanasia
2. Slave To Freedom
3. Don't Touch Me There
4. Money
5. Killers
6. Fireclown
7. Wild Catz
8. Suzie Smiled
9. Badger Badger
10. Insanity





Obsazení:

Robb Weir - kytara
Brian Dick - bicí
Ricky Laws - baskytara
Jess Cox - zpěv

 
04.08.2022 vmagistr | #
3 stars

Kvartet z newcastleského předměstí Whitley Bay se na svém debutu Wild Cat představil propracovanou heavymetalovou melodikou, která už si nepotřebovala odbíhat pro inspiraci k hardrockovým vzorům. Od prvních tónů nadupané skladby Euthanasia s různými synkopickými hříčkami až po závěrečné triolové běhy písně Insanity se celá nahrávka nese ve zcela svébytném duchu, kterému k získání kultovnímu statusu scházel snad jen nějaký ten hit. Rychlé kytarové běhy (Money, Slave to Freedom) střídají zatěžkanější kousky (Wild Catz, Badger Badger) a občas i nějaká ta nápaditější stopa bicích (Suzie Smiled). Přesto při poslechu těch rychlých petelic může jednoho napadnout, zda se skladby vzájemně nepodobají až příliš. No, posuďte sami – debut Tygers of Pan Tang rozhodně za obhlédnutí stojí.
reagovat

Antony @ 05.08.2022 11:01:26
Tuto kapelu jsem bral sice jako zasloužilého zástupce NWOBHM, ale poněkud druholigového. Hodnotil bych je asi podobně, ale dlouho jsem je neslyšel. Zařadím do poslechové fronty.

01.03.2020 jirka 7200 | #
3 stars

„One, Two, Three, Four - Euthanasia OK!“ Takto ostře odstartoval zpěvák za doprovodu řezavé kytary úvodní stejnojmenný song z debutu Wild Cat anglické kapely Tygers of Pant Tang. Kapela vznikla v malém městečku Whitley Bay na severovýchodním pobřeží tohoto ostrovního státu. Hutně hard rockové boogie, stále dokola opakující se kytarové figury jsou občas proložené hlučným a kvílivým sólem. Do toho jakoby mimoděk deklaroval zpěvák svá poselství. Ten neotesanej přístup mi trochu připomněl Motörhead šmrcnutej ZZ TOP v trochu komplikovanější poloze.

Píše se rok 1980 a v obchodech se přihrádky plnily deskami Iron Maiden, Saxon či Diamond Head. Podobná muzika se začala velmi dobře prodávat, konec konců, recenzované album Wild Cat od Tygrů z Pan Tangu vyšplhalo na 18 místo oficiální UK hitparády a dodnes mnoho příznivců na tento spolek nedá dopustit. Já takové nadšení nesdílím, skladby mi z dnešního pohledu přijdou poněkud nevýrazné a monotónní, zpěvák používá místo zpěvu spíše takovou polomluvu. Z deseti kousků upřednostňuju snad jen úvodní Euthanasia, singlovou Suzie Smiled a následující Badger Badger, které mi trochu připomínají kolegy Saxon.

Kapela se k albu ještě jednou vrátila v roce 2010, kdy znovu nahrála v pozměněné sestavě pět nejlepších kousků na EP s názvem „The Wildcat Session“ s lepším zvukem a větší hráčskou zručností. Velmi solidní záležitost pro milovníky žánru.

Z celkového hlediska mi přijde více zajímavější rovnice Lars Ulrich – Tygers of Pan Tang. Známý je fakt, že Lars byl velkým obdivovatelem a znalcem anglických kapel z oné vlny britského heavy metalu. V roce 1981 navštívil Anglii a krom Diamond Head a třeba Holocaust ho obrovsky oslovila právě deska Wild Cat od Tygrů.

A pointa tohoto příběhu ? Tkví v poslechu tohoto alba. Pokud se soustředíte na podobnost mezi těmito kapelami, zjistíte, že mnoho pasáží a riffů je dost (hodně) podobná prvním demům Metallicy, ti jen trochu přidali na tempu. Proto se trochu divím, že při výběru na své slavné album coverů nevybrali nějakou pecku z tohoto alba… (Později však nezaváhali američtí Heathen a germáni Kreator)

Někdy je to jednoduché – stačí si najít tehdejší inzerát Larse, když hledal spoluhráče : „ chci hrát něco ve stylu Tygers of Pan Tang, Iron Maiden a Diamond Head.“ Když si poslechnete tyto kapely, přidáte kapánek agresivity a rychlosti – vypadne Metallica se vším všudy. :-)
reagovat



Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 1x
b.wolf
4 hvězdičky - hodnoceno 1x
Apache
3 hvězdičky - hodnoceno 2x
jirka 7200, vmagistr
2 hvězdičky - hodnoceno 0x
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x




Copyright © easyaspie.cz Created in 0.051 s.