Weather Report - Mysterious Traveller (1974)

Tracklist:
1. Nubian Sundance (10:43)
2. American Tango (3:42)
3. Cucumber Slumber (8:25)
4. Mysterious Traveller (7:21)
5. Blackthorn Rose (5:05)
6. Scarlet Woman (5:43)
7. Jungle Book (7:22)

(total time- 48:21)



Obsazení:

Alphonso Johnson / basa
Don Um Romao / perkuse, bicí (6)
Wayne Shorter / soprán a tenorsaxofony, tac piano
Miroslav Vitous / basa (2)
Ishmael Wilburn / bicí (1-4)
Joe Zawinul / akustické a elektrické piano, syntetizér, kalimba, organ, tamboura, clay drums, tac piano, melodica

h o s t é:
Don Ashworth - ocarinas, dřevěné dechové nástroje (7); Billie Barnum - vokál (1); Ray Barretto - perkuse (3); James Gilstrad - vokál (1); Skip Hadden - bicí (1, 4); Isacoff - tabla, prstové činely (1); Steve Little - tympány (6); Marti McCall - vokál (1); Meruga - perkuse (1); Jessica Smith - vokál (1); Edna Wright - vokál (1)

 
28.03.2017 bullb | #
5 stars

Weather Report v roku 1974 touto platňou odštartovali svoju hviezdnu éru. Priala tomu doba, ktorá významne preferovala všetky možné spojenia rocku a jazzu. Konkrétne duo Shorter Zawinul by som nestrkal do škatuľky jazz-rock minimálne už len z toho dôvodu, že bicie vôbec nie sú rockové, sú viac-menej súčasťou skupiny rôznych rytmických nástrojov. Basový part bol na skorších albumoch zastúpený Miroslavom Vitoušom, ktorý určite nehraje štýlom „dej mi pánbú kýbl bublin“. Samozrejme, že sú to aj ďalšie veci ťažko definované, ktoré robia hudbu dobrou a výnimočnou.

Asi zopakujem slová niektorého z hudobných publicistov, ktorý Weather Report prirovnal k dokonalej syntéze živelnosti , hravosti prameniacej z najlepších odkazov jazzu (Wayne Shorter) a disciplinovanej, premyslenej stredoeurópskej klavírnej škole (Joe Zawinul). Po úvodných albumoch, ktoré niekedy zasahovali až do free jazzu sa vytvoril štýl, ktorý sa dá spoznať takmer na prvé počutie. Stali sa pojmom na hudobnej scéne. Čo môže hudobník viacej očakávať? Má úspech, koncerty sú vypredané, kontrakty na nahrávanie platní podpísané. (Tak si to aspoň ja predstavujem, keď hudobníci hrajú a poslucháči sú spokojní).

Preto na Mysterious Traveller sú skladby, ktoré oslovovali (a dúfam že aj oslovujú) terajších poslucháčov. V nasledujúcich rokoch popularita rástla každou vydanou platňou, o čom svedčí aj vtedajšie licenčné vydanie Heavy Weather.

Nemám v úmysle analyzovať jednotlivé skladby na tomto albume. Nebol to zámer. Skôr som chcel zachytiť a priblížiť dobu, ktorá priala tejto dobrej hudbe. Počúva sa stále dobre doteraz.


reagovat

stargazer @ 01.03.2024 04:41:26
Tady končí hudební stopa zakladatele kapely, našeho Miroslava Vitouše. V tv dokumentu popisoval, že když zakládal kapelu spolu se Zawinulem a Shorterem, uzavřeli mezi sebou písemnou smlouvu o právech a podílech ve skupině. Smlouvu mu po nějaké době někdo ukradl a oni ho pak vyhodili. 
Tohle album rekrutuje nové posluchače, dobylo druhé místo žebříčku Americká jazzová alba a kritika nahrávku přijala s nadšením. 
Já osobně z této desky nijak nadšený nebyl, ale nemůžu říct, že by se mi vyloženě nelíbila.

Judith @ 01.03.2024 17:20:15
Tohle mi dneska moc nesedlo. Album se poslouchá příjemně, ale připadá mi dost obyčejné, neurazí - nenadchne. Nemám chuť pouštět si ho znovu.

stargazer @ 01.03.2024 19:17:43
Určitě se k této desce někdy vrátím. /zrovna mi hraje Weather Report - Live in Tokyo /1972/ a je to bomba. Je mi jasné, že ty koplikované hudební plochy, co kapela předvádí live není pro každého - pořád k desce Live..... a Japan koncert je takový ten etalon první party. 

27.02.2017 | #
5 stars

Čtvrtou deskou Mysterious Traveller končí první, pro někoho výzkumná, pro jiného čistě jazzová etapa Weather Report. Pro pravověrného jazzofila je tohle určitě ta pravá hudební mana, určená jeho vnímavým a otevřeným sluchům. Pokud si tedy libujete v nepřeberném barevném spektru změti neustále se měnících tónů, rytmů a nástrojových složek, tajemný cestovatel vás jistě uspokojí. Pokud ale potřebujete cítit v hudbě ostřejší spodek, opírající se o rockový základ, a toužíte poznat kapelu nanejvýš zručných muzikantů, začněte raděj až albem následujícím. Tenhle jazzový mišmaš by vám klidně mohl přivodit časté břišní potíže.

Desku zahájí deset minut překrásně pojmenované písně Nubian Sundance a garance taneční živelnosti v okolí Nilského kataraktu je zaručena. V kapele často účinkují dva bubeníci/perkusionisté, kteří dokáží už tak dost barevnu muziku rytmicky pěkně oživit. Odevšad čouhá neustále sólující baskytara a přisluhují zastrčené ženské sbory v povzdálí. Živelnost a improvizace provází další výborný kus Cucumber Slumber, v němž se víc předvedou prsty a ústa černého saxofonisty Wayne Shortera, umělce natolik zásadního a oblíbeného, že si produkci kapely bez něj jde jen těžko představit. Pokud bych měl vybrat jediný nejvíc "postižený" jazzový kousek, ať označím píseň titulní, nebo další Blackthorn Rose, je to jasná trefa do černého.

Kdo podobnou hudbu poslouchá nebo desku dokonce zná, je určitě nadšen nejen ze skvělého kusu Scarlet Woman s troubícím ságem, ale i z celé sedmiskladbové kolekce. 85%
reagovat

bullb @ 28.02.2017 07:14:57
Práve touto platňou odštartovali éru, ktorá je pre poslucháča "stráviteľnejšia". (na rozdiel od napríklad jedničky a dvojky, kde dominuje skoro až free jazz). Inak Mysterious Traveller a Black Market by som bral na pustý ostrov. (to je moje prirovnanie pre absolútnu špičku hudby). Už len môj názor: toto by malo byť povinným počúvaním pre účastníkov PB. :-)

Zdeněk @ 28.02.2017 11:13:29
Tu poslední větu bych podepsal.

adam @ 28.02.2017 12:00:33
ja bych na ten ostrov bral live in berlin, live in offenbach, live in kologne... tam je uplne vsetko odkedy ich mam tie koncerty tak ine nepocuvam, to je masaker co tam hraju.

PaloM @ 28.02.2017 12:30:25
Adam, live, ktoré si menoval, som úplne prehliadol a preto nepoznám. Ďakujem za tip.

Kedysi, keď boli CD oveľa drahšie, mi bolo ľúto dať toľko peňazí, tak som si kúpil takú výberovú "Knižku s 3CD+DVD" >> odkaz Je to celé veľmi pekné.
Potom som si postupne dopĺňal jednotlivé albumy, najviac zo série "mini vinyl replica". Nedá sa však už všetko kúpiť.

adam @ 28.02.2017 13:43:46
predavaju to u rebra online.. takze ti to este neuslo uplne :-D

01.06.2007 Zdeněk | #
4 stars

K tomuto CD jsem se dostal jaksi pozpátku, poté co jsem naposlouchal muziku Weather Report z později vydaných desek ale třeba i na koncertech JAZZ Q Martina Kratochvíla v 70.letech.

Hudba na tomto CD neztratila nic ze své barevnosti, pro kterou tuhle fúzi jazzu a rocku/nebo chcete-li rocku a jazzu/ mám i po letech rád. Je zde ještě cítit vliv Milese Davise a jeho Bitches Brew, africké hudby i klasického hudebního vzdělání Joe Zawinula.

Hned v první skladbě Nubian Sundance jsou náznaky muziky,kterou pak WR přivedli k dokonalosti na desce Heavy Weather.

Nutno připomenout účast Miroslava Vitouše, vedle Jana Hammera jediného Čecha,který pronikl do absolutní špičky muzikantů hrajících fussion music.

Dávám **** /musím si nechat něco v záloze,kdyby se našlo ještě něco lepšího/.
reagovat

Mohyla @ 27.04.2014 17:35:09
Oni sú podľa mňa všetky albumy Zawinulovcov veľmi kvalitné, v hodnotení by som pod štyri hviezdy nešiel, teda aj tu dávam štyri!



Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 3x
ivazzoo, , bullb
4 hvězdičky - hodnoceno 2x
Zdeněk, PaloM
3 hvězdičky - hodnoceno 1x
Judith
2 hvězdičky - hodnoceno 0x
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x




Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0502 s.