Styx - Edge Of The Century (1990)

Tracklist:
1."Love Is the Ritual" (G. Burtnik, Plinky) – 3:48
2."Show Me the Way" (D. DeYoung) – 4:35
3."Edge of the Century" (G. Burtnik, B. Burger) – 4:20
4."Love at First Sight" (G. Burtnik, D. DeYoung, J. Young) – 4:35
5."All in a Day's Work" (G. Burtnik, D. DeYoung) - 4:11
6."Not Dead Yet" (R. Covert) – 3:32
7."World Tonite" (G. Burtnik) - 3:38
8."Carrie Ann" (D. DeYoung) – 4:26
9."Homewrecker" (D. DeYoung, J. Young) – 5:12
10."Back to Chicago" (D. DeYoung) – 4:18



Obsazení:

Glen Burtnik - guitar, vocals
Dennis DeYoung - keyboards, vocals
Chuck Panozzo - bass
John Panozzo - percussion, drums
James Young - guitar, vocals

[edit] Additional personnel
Dan Barber - trumpet
Mike Halpin - trombone
Ron Kolber - baritone saxophone
Howard Levy - harmonica
Jon Negus - clarinet, saxophone
Mark Ohlson - trumpet
Joe Pusateri - percussion
Michael Smith - saxophone

 
19.10.2017 jirka 7200 | #
2 stars

Z této comebackové desky Styx čiší na sto honů kalkul kapelníka Dennise DeYounga. Je to kolekce písní navršená s jediným cílem – zaútočit na přední místa Billboard žebříčků. Vymyšleno to neměl zle. Když mu nekývl na návrat kytarista Tommy Shaw, angažoval do kapely hitmakera, multiinstrumentalistu, skladatele a zpěváka Glena Burtnika, s kterým dali do kopy materiál na desku Edge of the Century.

Tímto tahem se logicky zásadně změnil celý sound kapely. Písně na jedné půlce alba složené a zpívané Burtnikem jasně navazují na jeho předchozí vydané sólové desky v duchu amerického pop rocku se špetkou Bon Jovi, Poison či Cinderella. Druhou polovinu desky obsadil Dennis se svými sladkobolnými baladami.

Žebříčkový úspěch se dostavil, 3 singly Love is Ritual, Show Me the Way a Love at First Sight se vyšvihly do první dvacítky, jako LP zabodovala na 63 místě a byla pozlacena, nicméně pro Dennise to bylo trochu zklamání, neboť byl zvyklý na první místa a trojnásobnou platinu, tak jak tomu bylo u předešlých desek.

Nahrávku lze hodnotit (tak jako vše) z různých pozic. Jako fanda klasických alb Styx z jejich rockového období před Kilroy pociťuji velké zklamání, charakteristický zvuk kapely je pryč a kontinuita na předešlou tvorbu je nulová, u velké části písní bych ani nepoznal, že jde o Styx. Zjednodušeně řečeno se jedná o pop s odkazy na hair/glam metal z tohoto období. Jasně tu chybí rockerova ruka Tommyho Shawa, který svým rukopisem a projevem vyvažoval jemnější polohu Dennise DeYounga.

Na druhou stranu, kdo má rád nekomplikované melodické a zpěvné pop rockové nahrávky z tohoto ranku a s chutí si někdy poslechne nějakou akustickou baladu od Bon Jovi a podobných kapel, tak bude z tohoto alba nadšen. Špičkový zvuk oceňuji jako veliké plus.

reagovat

Brano @ 19.10.2017 08:56:19
Show Me the Way bol v roku 1990 obrovský hit.Tú pesničku som si nahral na kazetu z americkej hitparády,ktorú po revolúcii vysielalo každý týždeň rádio Rock FM a moderoval diskdžokej Peter Šouba.Platňa ako celok až taká špičková nebola,ale tri hviezdičky by som dal.Určite sa nedá porovnávať s peckami ako The Grand Illusion ,Pieces Of Eight alebo Equinox.

stargazer @ 21.02.2024 05:42:04
První tři, možná čtyři songy mají hitové ambice. Zvuk kapely je uplně někde jinde /souhlas s recenzí/. Ale pořád jsem to dal dvakrát a bez větších problémů to přijmout. Zaujala mě předposlední Homewrecker.

Apache @ 21.02.2024 09:08:37
Na tomhle albu je skladba, kterou asi jen málokdo zmiňuje jako nějaký styxovský masterpiece (pokud ji vůbec někdo zmiňuje), ale pro mě jím je. Nevím jestli bych ji zařadil mezi Top 10 jejich písní, ale do Top 20 určitě ano. Je to All in a Day's Work. Tu mám strašně rád a určitě bych ji tady vypíchl. Krom ní se mi vždycky líbila titulní skladba.
Homewrecker by byla v pohodě - taková dost typická Youngova hard rockovina - kdyby ji nezkazili tím dobovým synťákem. Obzvlášť to synťákové sólo uprostřed mým uším nikdy nevonělo. 
Love at First Sight a Carrie Anne jsou obě přeslazené deyoungoviny. Mám Dennise rád, ale tohle si měl nechat raději na nějakou svou sólovku. (Podobných tam má dost.) Tyhle songy mi na albu vadí asi nejvíc.
Když jsem dělal svůj definitivní obří výběr Styx (4CD), z tohoto alba jsem krom All in a Day's Work a Edge of the Century zařadil ještě osvěžující rock ana roll Not Dead Yet, oba hlavní singly (Show Me the Way a Love Is the Ritual) a závěrečnou, dechovou sekcí podpořenou Back to Chicago (tady se Dennis docela vytáhl).
Nepřítomnost Tommyho Shawa Styx neprospěla, ale jak se později ukázalo, nepřítomnost Dennise DeYounga kapelu poškodila ještě mnohem víc. A to přesto, že zvlášť poslední desky mají zřetelně jakési "vyšší", prog rockové ambice. Bez Dennise to prostě už nejsou skuteční Styx. Bez Shawa to (alespoň částečně) Styx pořád ještě jsou. Ti dva se neměli nikdy rozkmotřit. S postupem času je ale asi každému, kdo situaci v obou táborech sleduje, jasné, že tohle už se nikdy nespraví.

Jarda P @ 21.02.2024 10:59:36
Já osobně hodnotím desky bez DeYounga kromě Big Bang Theory vysoko, rozhodně výš než Edge. Gowan sice nenahradil DeYounga, ale přinesl oživení a trochu jinou polohu. Škoda, že do Evropy nejezdí. 

Apache @ 21.02.2024 12:56:10
Jarda: Já bych na to, co si dnes říká Styx, nešel. To těleso mi nemá moc co nabídnout. To bych mnohem raději zašel na DeYoungovu kapelu, která normálně hraje styxovský repertoár. Zatímco skupina, která si dnes říká Styx, většinu DeYoungem složených skladeb ignoruje. Neumím si představit koncert Styx bez skladeb jako Come Sail Away nebo Mr. Roboto, DeYoung hraje na koncertech i Born for Adventure a neignoruje ani Shawovy věci.

Jarda P @ 21.02.2024 15:00:08
Možná je to tím, že DeYoungův hlas je těžko napodobitelný.



Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 0x
4 hvězdičky - hodnoceno 1x
Apache
3 hvězdičky - hodnoceno 1x
Judith
2 hvězdičky - hodnoceno 1x
jirka 7200
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x




Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0431 s.