Diskuze


předchozí »
chimp.charlie - 26.12.2023 16:46:49 #
vmagistr: Dík.

Judith: Tak tohle jsi trefila naprosto přesně! Když mi táhla šedesátka, bratr mého zetě si koupil kytaru, na kterou jsem měl možnost si brnknout a docela se mi zamlouvala. Tak mi tedy rodina nabídla, že k té 60... A já souhlasil, jenže pak jsem si uvědomil, že za podobné peníze bych měl lepší odpruženou vidlici. Jak to dopadlo víš :-)
vmagistr - 26.12.2023 15:46:40 #
chimp.charlie: Ne, to by se ve chvíli, kdy kytaru uchováváš v rozumných podmínkách, stát určitě nemělo.
Judith - 26.12.2023 13:27:05 #
chimp.charlie, zmínil jsi to jednou :-) Hlavní je, aby ti kytara sedla do ruky a do ucha, jasně. Jenom kdyby ti náhodou padla nejlíp nějaká, u které by sis začal říkat, že tohle je prostě moc... vzpomeň si, jak ty sám přemýšlíš o dárcích. 
Když má někdo vyhraněnou zálibu, které do hloubky rozumí, je strašně těžké takovému člověku něco vybrat, protože ty potřeby a nároky jsou velice specifické - ne nutně finančně náročné, ale prostě vysoce individuální. To myslím k tomu kolu. A tipuju, že v obchodě s kytarami začneš přepočítávat, jaká by za to mohla být součástka. Buď silný! Nejen cyklistikou živ je člověk! :D
chimp.charlie - 26.12.2023 12:49:15 #
vmagistr: Já to myslel trochu jinak - možná napíšu blbost, ale jestli se časem třeba nemůže začít kroutit krk a tak.

Judith: Já jsem tu někdy psal, že jsem ženě daroval hodinky? Protože to bylo k jejím padesátinám a rozhodně by nebylo slušné psát, jak už je to dlouho :-) Ale vážně, takto otázka financí nestojí. Na utrácení mám kolo - dřív byly tendence obdarovávat mě na Vánoce a k narozeninám, jenže Vánoce jsou v zimě a narozeniny mám koncem srpna, takže skoro na konci cyklistické sezóny, a tak jsem jednoho dne doma oznamovací větou sdělil, že věci na kolo si budu kupovat tehdy, když je budu potřebovat nebo chtít, a tak také činím, nějakému schvalování by podléhalo snad jen celé nové kolo (ono jde taky o to, že toho by si žena všimla, zatímco nové brzdy nebo řazení jsou hluboko pod její rozlišovací schopností :-) ale já s tím tajnosti ani tak nedělám). Naproti tomu na investici do kytary se dívám spíš pragmaticky, právě vědom si své úrovně a perspektiv: chci si jen dobře zahrát a nechci se při tom s nástrojem trápit. Proto si myslím, že vystačím s nějakým přiměřeným základem, ale souhlasím s vmagistrem, že třeba do strun nejspoíš trochu investuju.
Judith - 26.12.2023 11:55:00 #
chimp.charlie, radu nemám, jen trochu jinou perspektivu k úvahám o ceně: Kolik tehdy stály ty hodinky, které jsi daroval svojí ženě? Tohle je tvoje osobní hranice, aby dar vyjadřoval, co vyjádřit má, a nezatížil rodinný rozpočet přespříliš. Potěš své blízké tím, že jejich dar přijmeš :-)
vmagistr - 26.12.2023 11:34:20 #
Osobně si myslím, že pokud se tak stane, tak spíše "k lepšímu" - některé kytary se takzvaně potřebují vyhrát, aby jejich zvuk naplno vynikl. Pokud bude kytara hrát dobře v hudebninách, tak by se (samozřejmě při odpovídající domácí péči) její zvuk zhoršit neměl. Ono to dřevo "pracuje" spíše u nástrojů, které mají přední desku (popř. zadní desku a luby) z masivního dřeva, u levnějších kytar z lamina (tedy ona "překližka") už by se zvuk nijak zásadně měnit neměl - samozřejmě něco málo může pomoci třeba výměna strun, zvláště na levnějších modelech totiž bývá z výroby natažené tovární "cosi".
chimp.charlie - 26.12.2023 11:15:35 #
vmagistr: Díky moc za rady. Měl bych ještě doplňující otázku, která se týká dlouhodobějšího hlediska u lacinějších modelů - nakolik je pravděpodobné, že méně kvalitní materiál začne na původně bezchybně udělané kytaře časem "pracovat"a změní tak její vlastnosti? 
vmagistr - 26.12.2023 10:19:43 #
chimp.charlie: Stanovit cenovou "podlahu" na nástroj jako kytaru je hodně ošidná záležitost. Může se docela dobře stát, že ti do ruky i zvukově sedne překližková kytara za dva tisíce, a zároveň se můžeš trápit i s nástrojem násobně dražším. Šel bych na to asi trošku jinak - omlouvám se, jestli budu opakovat věci, které jako někdejší kytarista sám dobře znáš. Zásadní je ohlídat si, aby nástroj (ať už stojí tři tisíce nebo třicet) netrpěl několika neduhy, které se docela obtížně napravují: krk nesmí být takzvaně "do vrtule" a ve všech polohách na hmatníku by měl ladit, přední deska by tahem strun na kobylce neměla být vyboulená, ladící mechaniky by neměly jít příliš ztuha. Tyhle věci může mít v pořádku i nějaký ten Blond za dva tisíce, a naopak vadný kus se může vyskytnout i u podstatně renomovanějších značek. Ty technické věci lépe ohlídá zkušenější hráč - pokud nějakého takového ve svém okolí máš, doporučil bych ti se vypravit do nejbližších hudebnin s ním a zkoušet, zkoušet a zkoušet. Mimo těch technických parametrů tam totiž úplně stejně jako v muzice hrají roli estetická (ať už vizuální nebo zvuková) kritéria každého jedince, se kterými ti nikdo neporadí. Jen přímo na prodejně navíc taky poznáš, jestli ti kytara sedne do ruky - sám třeba preferuji nástroje s méně objemným tělem (už asi 15 let mi dobře slouží Seagull podobný tomuto: >> odkaz ). 
chimp.charlie - 26.12.2023 09:50:24 #
Zdravím. Chtěl bych poprosit o radu zde přítomné muzikanty. Na podzim jsem se doma zmínil, že bych si rád ještě někdy zabrnkal na kytaru a je škoda, že nemám použitelný nástroj, a teď jsem pod stromečkem našel rodinný dárek – „poukaz“ na koupi kytary. Žádný finanční limit mi stanovený nebyl, ale jsem realista, který si je vědom svých limitů, v první řadě hráčských (kytaru jsem neměl v ruce dobrých dvacet let a ve svém věku budu rád, když se vypracuju na svoji tehdejší úroveň, o úrovni z vejšky, kdy jsem dle svého mínění hrál nejlíp, nemluvě). Můj dotaz tedy zní: jaká je podle vás nejnižší rozumná cena, aby mne nástroj neobtěžoval technickými problémy danými méně kvalitním materiálem? Někde kolem této ceny bych pak volil i cenu pořizovací. V tuto chvíli ještě vůbec neuvažuju o značce (i když ta do ceny jistě taky promluví), natož modelu – až nadejde čas, hodlám se vypravit do kamenného obchodu a vybrat to, co mi nejlíp padne do ruky. Jde o akustickou kytaru, ale ne klasickou, z výběru rovněž vylučuji jazzové „gibsonky“. Předem dík za rady.
Pegas - 18.11.2023 20:17:40 #
Používáte někdo Discogs víc než jen pro hledání informací a nákup CD, tedy vedení vlastní sbírky? Zajímalo by mě, jestli spolehlivě funguje aplikace pro vytvoření kolekce skenováním čárového kódu, což se mi líbí víc, než opisování do Excelu. Případně uvítam i tip na jinou aplikaci, která toto umí. Ideálně potom i export do excelové tabulky, aby to nebylo jenom vázané na aplikaci a online přístup.
předchozí »
Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0427 s.