Diskuze


předchozí »
Apache - 30.03.2024 21:57:44 #
Chtěl jsem tím říct, že spousta tvrdé muziky napříč dekádami bodovala vysoko v hitparádách i prodejích alb. Ale je jasné, že pro příznivce nějakého extrémního metalu nebo hardcore to asi tvrdá muzika nebude. Nebo ne dost tvrdá. Proto záleží na tom, co přesně tou tvrdou hudbou myslíme. Konkrétně v těch videích nebyli jen Sabati, ale taky Párpli, Sweeti, AC/DC, Pistole, GN'R, Alice Cooper nebo Steppenwolf, že jo. Ale to už záleží na tom, co tam ten člověk pustil. V hitparádách toho z hard rocku a heavy metalu bodovalo mnohem víc.
Ale s tím ignorováním nebo omezením výskytu tvrdší hudby v hlavních médiích bych souhlasil.
Judith - 30.03.2024 21:31:59 #
No já jsem se nechtěla zaplést do debaty, jestli jsou Black Sabbat metal :-) zasvítili tam tedy řádně.
Apache - 30.03.2024 21:05:31 #
PS: "...tvrdší hudba do hitparád ani hlavních médií nepromlouvala výrazněji nikdy...".
Záleží co myslíme tou tvrdší hudbou.
Apache - 30.03.2024 21:03:14 #
Myslím, že ani v tomhle ohledu to není úplně dotažené. Chybí dost věcí, které měly markantní masový úspěch (větší než jiné, které tam jsou), ale v podstatě souhlasím.
Judith - 30.03.2024 20:46:47 #
V sedmdesátkách chybí spousta věcí, nicméně tvrdší hudba do hitparád ani hlavních médií nepromlouvala výrazněji nikdy, Paranoid od Black Sabbath byl naprostá výjimka. Pokud jde o  devadesátky, které už si pamatuju, výběr odpovídá tomu, co se točilo v rádiu a televizi pořád dokola. Celkově bych seznamy přejmenovala na "skladby, kterým člověk nemohl uniknout, ani když se o hudbu nijak zvášť nezajímal" :D Je to reprezentativní jako svědectví o masovém vkusu.
Apache - 30.03.2024 20:22:52 #
Tak už jsem sjel 70s i 80s, a zdá se, že ty dekády jsou udělané jak na houpačcce. Opět sedmdesátky dost špatně (minimum hard rocku a spousta disca, plus kde jsou sakra Styx? :-), kdežto osmdesátky jsou atmosféricky vystiženy poměrně věrně. Ovšem chtělo by to míň Madonny (připadalo mi, že tam má tak 10 ukázek) a více Bruce Springsteena (jenom jeden song?).
Chyběly taky nějaké alternativní, artovější věci - ale na to kašlal tvůrce videí i ve všech předchozích dekádách. Zcela pominut byl klasický heavy metal i jakékoliv jeho extrémnější podoby, stejně jako byl ignorován veškerý rap.
Podtrženo sečteno: Atmosféra 60. a 80. let zachycena dobře, ale celkově to klouže po povrchu a občas to vynechává i dost zásadní věci nebo to nadržuje některým interpretům (ta Madonna tam byla asi nejmarkantnější).
Jak už jsem napsal v minulém příspěvku, myslím, že na youtube budou existovat i zasvěcenější a přínosnější mapovací videa.
Apache - 30.03.2024 19:33:00 #
Ve zkratce: Ty padesátky jsou udělané celkem blbě (chybí spousta zásadních rock and rollových hitů, ale některé z těch nejzásadnějších tam jsou), šedesátky bych dokonce i pochválil.
Dál jsem se zatím nedostal.
Jinak souhlasím s tím, co naznačuješ, že je to takové povrchní, nejde to do hloubky, nemapuje to nějak striktně ty zásadní zlomy. Možná budou na youtube i nějaká v tomhle ohledu lepší, zasvěcenější videa.
U těch šedesátek to bylo o dost lepší, ale uvítal bych, kdyby ukázky z jednotlivých písniček byly o pár sekund delší.
Jsem hodně zvědav na osmdesátky, i když podle toho, co naznačuješ, budu asi zklamán. :-)
Judith - 30.03.2024 13:52:56 #
Pro mě je takový pohled z výšky cenný právě z hlediska chronologie a souvislostí, protože jsem nic z toho (včetně sedmdesátek, spíš až tak do druhé půli osmdesátek) jako posluchač nezažila. Třeba Elvis mi vždycky připadal jako nudný páprda, nechápala jsem haló kolem něj, ale když člověk vidí, do čeho přišel, jak tehdy vypadala hudba a pódiová prezentace... jo, rozumím.

Nebo nástup elektrické kytary - i když tady by se určitě dala sestavit lépe vypovídající linka, která by zahrnula více umělců. Tohle jsou písničky, které bodovaly v hitparádách, ne přehled vývojových mezníků. Takhle se dají brát 50. a zčásti ještě 60. léta, kde se obojí ještě překrývalo, to nejpopulárnější bylo často skutečně to nejlepší, pak už se řeka rozlila víc doširoka. (Na YouTube je spousta kanálů, které se zaměřují víc na inovace, vývojové mezníky, formativní momenty žánrů, třeba právě na příkladu kytarové hry.)

Směrem k současnosti vnímám, že kapely pronikají do obecného povědomí vesměs ve chvíli, kdy je fanoušci začínají zatracovat, typicky Scorpions s Wind of Change. Aerosmith jsou dokonce zastoupení až ve fázi I Don't Wanna Miss a Thing, což už byl totální rozmělňující propad, za sebe bych tam dala o pár let dřív Amazing (a ještě pořád bychom byli sakra daleko od toho, čím kdy byli opravdu dobří). 
Apache - 30.03.2024 10:35:41 #
Judith: Tenhle příspěvek jsem nějak přehlídl.
Díky, mrknu na to a sdělím svůj názor. Myslím, že zrovna k tomuhle tématu bych mohl mít co říct.
Judith - 28.03.2024 21:05:03 #
Kam s tím? Nejspíš sem. Můj oblíbený YouTube kanál, který se zaměřuje na statistiky, žebříčky, každoročně připravuje sestřih muzikantů, kteří opustili svět... Ve třech videích posluchač během necelých 20 minut prožije explozi populární hudby. Pod každým videem je vypsaný seznam skladeb. Předpokládám, že jde o chronologické řazení.

edit: Navazují i 80. a 90. léta, kdo by měl zájem.

50 songů, které definovaly 50. léta

60 pro 60. léta

70 z let 70.
předchozí »
Copyright © easyaspie.cz Created in 0.061 s.