Saga - Saga (1978)

Tracklist:
01. How Long (4:01)
02. Humble Stance (5:50)
03. Climbing the Ladder (4:45)
04. Will It Be You? (Chapter Four) (7:13)
05. Perfectionist (5:46)
06. Give 'Em the Money (4:25)
07. Ice Nice (6:55)
08. Tired World (Chapter Six) (7:06)

(total time- 44:51)



Obsazení:

Michael Sadler - lead vocals, keyboards, Moogs
Jim Crichton - bass guitar, Moog bass
Ian Crichton - all guitars
Peter Rochon - lead keyboards, vocals, moogs
Steve Negus - drums, percussion, Moog drum

 
07.01.2021 horyna | #
3 stars

První desku milovaných kanaďanů Saga jsem si nadělil teprve nedávno. Starou základní Sagu (alba 1-4), kterou mají její příznivci nejraději tolik neprožívám. Respektive, druhou a třetí desku ano, ale pořád to není nic proti tomu, co tihle mistři A.O.R. kříženého s pomp a art rockem předváděli v letech devadesátých a hlavně v novém tisíciletí. Až přehnaně předimenzovaná klávesová hradba postupně ustupovala střízlivějšímu skladatelskému pojetí a nadýchaná kytara Iana Crichtona dostávala větší manévrovací prostor, ve kterém mohla snáze rozdávat spousty překrásných tónů a melodií.

Úvodní skladba How Long je i na moje poměry (určitý druh obdivu/respektu k podobné produkci) docela příšerná. Umělohmotná bakeliťárna s odstrašujícími disco klávesami a uhozenou melodií. Raději ji přeskakuji, páč nechci mít zkaženou náladu hned na začátku desky. Naštěstí hned druhá skladba vyznívá podstatně lépe. V písni Humble Stance se Saga prezentuje jako klasická osmdesátková kapela s mohutným klávesovým parkem, silnou melodickou chutí a vepředu vytaženým Sadlerovým operním patosem. Climbing the Ladder začíná niterněji, posléze však nabere na obrátkách, ale v náznacích zde nepřestávám slyšet pozdější Genesis model 83. Takže kdo od koho vlastně opisoval? Will It Be You? má naopak rockovější mezihru, která kapele nebývale sluší. Mezi povedené pasuji i skladbu Perfectionis, a hlavně poslední dvojici, nejatmosféričtější, ladnou Ice Nice a mohutnou Tired World.

První deska Sagy není bez chyb. U kláves ještě nestojí Jim Gilmour, ale nějaký Peter Rochon. Přesto není jejich zvuk od pozdějších alb (Silent Knight) nijak výrazně odlišný. V této kapele hráli na klávesy i tři členové současně, což se dost rapidně odráželo na jejich prvotní produkci.
Dobrá, nikterak však zásadní věc s několika příjemnými songy dle modelu osmdesát.
reagovat

Brano @ 07.01.2021 16:52:37
Tieto staré songy Sagy vyznejú lepšie "naživo".Skús si vypočuť 2 CD Detours(1999) a budeš prekvapený aký majú silný rockový "drajv".Saga mala vtedy turné k 20 výročiu založenia a zaranžovala tie skladby tak,že " Umělohmotná bakeliťárna s odstrašujícími disco klávesami" je definitívne preč.

A súhlasím s Tebou,že v rokoch 1999-2009 bola SAGA na vrchole a tie štúdiové albumy z tohto obdobia jednoducho nemajú chybu!Jedna pecka za druhou!Vivat SAGA!

Pegas @ 07.01.2021 19:12:03
Mně se ta první skladba líbí, ano, ten zvuk kláves na pozadí je divný, ale patří k době. Ale když si tohle odmyslíš, tak je to klasická Saga a nic děsivého se v té skladbě neodehrává. Desku mám rád, některé skladby méně, ale nepřeskakuju. Strašně se mi ale llíbí nová verze Tired World >> odkaz

hejkal @ 08.01.2021 07:54:12
Podľa mňa je super, že existuje množstvo muziky, kde si netreba nič odmyslieť, aby sa dala počúvať.

Pegas @ 08.01.2021 15:12:34
hejkal: Pro mě je to krásně poslouchatelné, jak to je. Chtěl jsem říct, že zrovna tahle skladba se dá označit za typického zástupce jejich tvorby a nemá daleko třeba k Humble Stance. Tipuju, že horyna naráží na ten jediný tepavý zvuk kláves, co se objeví hned na začátku a pak se ještě několikrát zopakuje (ale přebije ho hlavní riff) vždy jen na chvíli. Ale vůbec neurčuje melodii a není tím hlavním, co se v té skladbě děje. Ano, je to však výrazné a nepřeslechnutelné, tak to může někomu vadit, tomu rozumím. Neslyším v tom však "Umělohmotná bakeliťárna s odstrašujícími disco klávesami a uhozenou melodií."

hejkal @ 08.01.2021 20:14:27
Pegas - jasné, nič proti tomu, zaujala ma tá tvoja poznámka a veru poznám pár ľudí, ktorí sa presviedčajú nasilu, že niečo, čo im nesedí, musí byť pre nich dobré, lebo... ani neviem, čo. To mi príde zbytočné. Nebudem túto skladbu hodnotiť, z môjho pohľadu by nedopadla dobre. Ale ja Sagu nepočúvam vôbec, takže načo. Som rád, že je tu pre druhých.

Pegas @ 09.01.2021 09:58:40
hejkal: Tak nutit se do poslechu něčeho za každou cenu nemá moc smysl, na tom se shodneme.

horyna @ 11.01.2021 07:08:19
Všem uctivé děkuji za vaše komentáře nejen tu k Saga, ale i k ostatním recenzím.

Když jsem se před pár lety dozvěděl tu smutnou zprávu, že Saga končí, hodně mě to rozesmutnělo. Tato brilantní kanadská prog-rocková formace patří mezi mé top kapely už více jak dekádu. V imaginárním žebříčku si dlouhatánskou dobu hlídá pozici číslo sedm (hned za Genesis, ale před např. Deep Purple, Uriah Heep, Jethro Tull, Led Zeppelin, Queen...a daleko před King Crimson, Vand D.G.G....) pro řadu fans rockové hudby jistě dosti nepochopitelné (tu mi tento přístup nejspíš zaručuje pozici nejoddanějšího Saga ochránce:-), pro nejužší výběr jejich zastánců však zcela respektující.

Ale všechno jednou končí, takže... Zhruba na podzim však virtuálním světem prolétla zpráva (a internetové stránky kapely to potvrdily), že se chlapci vrací zpět na scénu. Obrovskou euforii z nového lp sice částečně zkazila upřesňující zpráva, že se o klasickou studiovku jednat nebude, půjde o výběr především starých skladeb upravených do nového, akustického formátu, ale i tak.

Navíc... představený song Tired World zní skutečně velice přitažlivě a je zahraný s pověstnou sugestivní Saga-grácií. Takže pro nás vyvolené jasná povinnost a velké díky kapele za další album.

14.07.2007 TomKas | #
4 stars

Nevím, jestli v době vzniku prvního alba skupiny její členové tušili, že spolu budou nadále spolupracovat neuvěřitelných 30 let. Nedá se říci, že by Saga přišla s něčím naprosto převratným nebo jinak objevným. Ale v jednom se od ostatních "souputníků" té doby odlišovala. S každou další deskou začala rozplétat příběh, jehož jednotlivé fragmenty byly rozsety na dalších albech a to navíc v promíchaném pořadí. A tak vzniklo jakési hudební puzzle, jehož první díly nelezneme právě tady na jedničce.
Hudbu na albu by se dalo charakterizovat jako inteligentní a promyšlený rock s důrazem na syntezátory, které však v žádném případě nezastiňují ostatní nástroje v rukou skutečných mistrů.
Album Saga odstartovala plejádu výborných desek, ke kterým se člověk vždy rád vrací a které neomrzí.
reagovat

merhaut @ 14.07.2007 00:00:00
Jsme se s těmi tehdejšími urozenými zámořskými zachránci sešli :-) Saga, Kansas ...

I Saga samozřejmě patřila na přelomu 70´/80´ mezi námi (ex)artrockery k nejposlouchanějším kapelám, úplně vidím, jak jsem ta první tři alba měl tehdy střídavě vystavená v obýváku ...

TomKas @ 18.07.2007 11:30:09
Já u Sagy začínal na těch rytmických osmdesátkových albech typu Behaviour, Wildest Dreams a Beginners...
Až pak jsem se dostal ke kořenům jejich tvorby. Nedávno jsem si vychutnal kompletní Sagu od jedničky až po v současné době aktuální Trust. Je to zajímavé sledovat vývoj tohoto hudebního tělesa. A hlavně je to radost poslouchat! :-)

26.09.2005 | #
4 stars

Tohle pilotní album je dle mého názoru skvost s poměrně originálním zvukem a nápady, další 4 alba se nesou ve stejném duchu, ovšem v případě Sagy se nejedná o nikterak převratnou kapelu, která by byla milníkem stylu
reagovat



Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 0x
4 hvězdičky - hodnoceno 3x
TomKas, Jarouš
3 hvězdičky - hodnoceno 2x
kaktus, horyna
2 hvězdičky - hodnoceno 0x
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x




Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0433 s.