Weather Report - Tale Spinnin‘ (1975)

Tracklist:
1. Man in the Green Shirt (6:28)
2. Lusitanos (7:24)
3. Between the Thighs (9:33)
4. Badia (5:20)
5. Freezing Fire (7:29)
6. Five Short Stories (6:56)

(total time- 43:10)Obsazení:

Leon Ndugu Chancler / bicí, tympány, pochodové činely
Alyrio Lima / perkuse
Alphonso Johnson / basa
Wayne Shorter / soprán a tenorsaxofony
Joe Zawinul / akustické a elektrické piano, melodica, Tonto synthesizer system, ARP 2600, organ, ocelový buben, oud, mzuthra, vokály, West Afrik, xylofon, činely

 
19.04.2018 pinkman | #
5 stars

Kapelu Weather Report hýčkám ve své sbírce už hezkých pár let. V těžkých časech pro mě byla její muzika výraznou vzpruhou a skoro pokaždé mě dokázala nějakým způsobem pocitově obohatit. Hudební varianta, ve které je Shorterovo ságo vytáhlé na(d) úroveň ostatních nástrojů, nebyla nikdy v podobné oblasti umělecky překonána. Tohle je opravdový unikát.

Hlavního nepřítele prostoduchosti a tuctovitosti v hudbě vidím v osobě Joe Zawinula. Jeho muzikální sex-appeal působí jako nikdy nevysychající studna nápadů a hravosti. I když se v případě Weather Report jedná o nesmírně náročnou muziku s uvolněným postem elektrické kytary, který zastupují klávesy, perkuse a v sólech také saxofon, není potřeba k ní přistupovat s přehnaným despektem. Proto ji vřele doporučím každému, kdo má rád náročné hudení struktury a dokáže se bezpečně zorientovat v bohaté zvukové rafinovanosti fusion muziky.

Momentální TOP skladba: Man in the Green Shirt
reagovat

john l @ 19.04.2018 12:33:54
I když je Progboard prvnotně zaměřen na progrock, je dobře, že se tady pravidelně objevují rovněž recenze z jazzového spektra. Weather Report jsou už pravidelnými návštěvníky, což svědčí o jejich velké popularitě mezi našimi(nezapomínám i na braťou slovákou)posluchači.

pinkman @ 20.04.2018 10:34:11
jazzrock nepatří mezi masově rozšířené směry, naštěstí jako v každém stylu se i v tomto najdou nadšenci, kteří o něm udržují všeobecné povědomí.

adam @ 20.04.2018 10:42:30
akurat WR ale nema s jazzrockom nic.... :-D Je to Jazzfusion s prvkami worldmusic.

bullb @ 20.04.2018 11:14:55
Už som to tu diktoval... -:)
Akosi mi táto LP ušla, teda som ju málo počul. Skrúšene to naprávam beží asi 3 kolo.
Inak: V čase éry jazzrocku (prvá polovica 70-tych rokov) sa termín fusion málo používal. Ale to je skôr na akademickú debatu. Dôležitý je jeden fakt: Weather Report hraje tak unikátnu hudbu, že je rozlíšiteľná na prvé počutie.
Radšej počúvajme a tešme sa!

pinkman @ 20.04.2018 11:36:12
Adam: měl jsem na mysli všeobecný směr, ne v kooperaci s WR. Fusion s prvky world na ně sedí ok.

bullb které nahrávky máš od WR nejraděj a co říkáš na etapu s Mr. Gone a dál?

PaloM @ 20.04.2018 11:38:37
Tuto nájdete popis fusion, jazz rock atď: >> odkaz

john l @ 20.04.2018 11:49:03
Jestli můžu zasáhnout do debaty, tak pro mě byla deska mr.gone velkým zklamáním. Tlačí je do polohy, ve které kapelu slyšet nechci a vůbec k jim tahle komerce nepasuje.

13.02.2017 | #
5 stars

S deskou Tale Spinnin vstupují Weather Report do svého druhého, velice plodného a velmi úspěšného údobí, které představuje širší příklon k jazz rocku a fusion rocku. Nasátí okolních vlivů world music i komerčněji zaměřená alba z první poloviny osmdesátých let představují šťastnou etapu nejuznávanější jazzové, nebo chcete-li jazz rockové kapely minulého století, provázené řadou ocenění a uznáním široké veřejnosti. Avšak slovo komerčnější je ve spojitosti s jazzovou produkcí značně zavádějící pojem, jelikož ta není prvotně určena k podobnému účelu a pokud se nepohybuje na hranici koketující s přeprodukcí kombinovanou s vlezlým popovým marasmem, nemůže být o jejím začlenění k podobné sortě ani řeč, neboť takové téma sklouzává k velmi diskutabilnímu popudu.

Hlavní předák Joe Zawinul je pánem všeho, co disponuje klapkovým soustrojím, a třeba při poslechu takové Freezing Fire by museli i samotnému Keithu Emersonovi, jak se lidově říká, vypadnout oči z důlků. Slyšte jen tu čistou jazzovou krásu tančící ve druhé Lusitanos, neskutečné, tohle je opravdové a neposkvrněné umění. Prostřednictvím Man in the Green Shirt je vtažena tato sestava mezi soukolí vytočené do šíleně excentrických otáček a sóluje a sóluje. Na této nahrávce je saxofon Wayne Shortera povýšen do pozice zcela dominantní a ten je svým uměním schopen několikrát zastínit i ostatní zručné prvoligové nástrojaře. Pokud by měl člověk schopnost a dokázal během těch víc jak čtyřiceti minut rozdělit jednotlivé nástrojové party bez toho, aby se mu slévaly, vznikl by úchvatný zážitek několika vzájemně nesourodých exhibujících nástrojů. Máte-li zájem být seznámeni s vytříbenou jazzovou produkcí, nelze doporučit vhodnější album než jednoznačně Tale Spinnin.
reagovat

john l @ 13.02.2017 17:01:05
Pane kolego oslovuji vás takto, protože napsat oři je skutečně divný. Vaše úsečné, přesto výstižné a čtivé recenze mám rád a nezaberou tolik času jako studium slohových skladbu po skladbě jdoucích eposů, ale jejich rychlé nakumulování mě nepřestává překvapovat. Chápu že díky jejich délce jde psaní rychle od ruky, ale četnost vaší korespondence je úctyhodná a zároveň záslužná. Lze tomuto faktu přičíst časovou volnoprázdnost, nebo postačuje pouze hudební zanícení? Ptám se proto, že mě samotnému trvá sesmolit podobný útvar celou věčnost.

@ 14.02.2017 07:32:22
Kdysi jsem přispíval do místního nejmenovaného hudebního plátku, který časem zanikl a mě zůstali všechny práce na hard disku počítače. Když jsem narazil na tyto stránky a po rozhodnutí se, je zde začal postupně vyvěšovat. Většina z nich nepotřebuje žádnou úpravu (kromě novější hudby) a tak mám volnou ruku četnosti výběru, nebo se rozhoduju podle momentální posluchačské potřeby. Proto nejsem ani ztotožněn se nějak zapojovat do diskuzí a komentovat, nebo vyvracet svůj po léta utvořený názor na oblíbenou hudební produkci. Navíc nesnáším demagogii a přitakávat, nebo oponovat něčí názoru, který dotyčný analyzuje jako pouze ten nejsprávnější a svému okolí dává pohrdavě na odiv svou nabubřelost, odvolávajíce se na inteligetní zkušenosti nemám zapotřebí.

bullb @ 14.02.2017 09:24:27
Pekná recenzia. Weather report ma práve touto LP akosi neoslovili. Omnoho radšej mám Black Market a Mysterious Traveller. Nič to nemení na veci, že domáca úloha je jasná: počúvať Tale Spinnin‘.

john l @ 14.02.2017 12:34:56
Díky za odpoveď, to lecos vysvětluje.

23.07.2013 hejkal | #
3 stars

Pôvodne som si tento rok chcel z nostalgických dôvodov kúpiť iba debut kapely Weather Report, ale keď sa cenovo vyrovnal spotrebnej škatuľke Original Album Classics, kde bolo albumov rovno päť, neodolal som. Chronologicky sa v nej po debute nachádza album Tale spinnin’. Z pôvodnej zostavy ostalo len duo Zawinul – Shorter, nuž nečudo, že s pokročilou dobou (rok 1975) sa prikročilo k novej tvári prezentovanej muziky.

Ostalo inštrumentálne zameranie, pridalo sa však rockové vyznenie, a teda máme čo dočinenia s klasickým fusion, o čom poslucháča presvedčí hneď úvodná kompozícia Man in the green shirt. Bicie sú neprepočuteľné, rockovo rytmizujúce, ale aj tak je hlavným sólistom saxofonista Shorter. Verte-neverte, album je v podstate jednotvárny. Lusitanos, Between the things... Jedno je pokojnejšie, druhé dravšie, neprepočuť fusion klišé zvané funky. Badia sa vracia k meditácii, Freezing fire je asi najdravšia skladba albumu, futuristické vesmírne zvuky sa snúbia s rozbehnutou rytmikou, radosť počúvať. Záverečná ospalá dumka Five short stories by odradila od prejavov agresivity aj pitbula, album tak končí pomerne do stratena.

Pár rokov od debutu je tu album Tale spinnin’, ktorý dokazuje, že kapela sa vydala v ústrety dobovému fusion a rozhodne jej to sekne. Stále je to však dielo prístupné skôr ortodoxným moderným džezmenom, než nepostihnutým bežným poslucháčom.
reagovat

stargazer @ 02.03.2024 09:08:12
Tady jsem se chytnul a deska se mi líbí, krom závěrečné, kterou jsem ve druhém poslechu už vynechal. Na nahrávání byl najat bubeník Leon Ndugu Chandler, který spolupracoval tehdy se Santanou. Zawinul - unešen jeho hrou - mu tenkrát nabídl stálý post bubeníka WR. Chndler odmítl a zůstal se Santanou.

hejkal @ 02.03.2024 09:10:59
A už si len krok od čierneho trhu a nepriaznivého počasia, tak som zvedavý, ako ťa zasiahnu.

Judith @ 02.03.2024 14:38:47
Album jsem si s chutí vyposlechla dvakrát a těším se na další, na maximální hodnocení to pro mě ale pořád není. Jsem zvědavá, kdy a jestli na ně dojde.

hejkal @ 02.03.2024 14:44:56
Komerčný úspech čaká za dverami, neboj sa, šanca na 5 hviezd ešte žije. :)

Apache @ 02.03.2024 18:12:39
hejkal: Myslíš, že by Černý trh a Nepříznivé počasí mohly zasáhnout i mě? :-)
Jinak velmi pobavila poslední věta zdejší biografie kapely: "V roce 1986 se skupina rozpustila."

hejkal @ 02.03.2024 18:26:01
Nie, to si nemyslím.

Apache @ 02.03.2024 18:38:54
Už jsem si v mezičase obojí stáhl. Nalákalo mě, že je to komerční. Tak jsem na tu komerci zvědav. ;-)

hejkal @ 02.03.2024 18:52:50
Ide o latino funky fusion, ktoré je úspešné v rámci svojho žánru. A ten, ako sa nazdávam, nepočúvaš.

Apache @ 02.03.2024 20:42:55
Je mi to jasné. :-) Ale než jsem šel do práce, stihl jsem poslechnout kousek první skladby z Black Market. Tu latinu jsem tam nějak moc nezaznamenal, ale to je asi jedno. Nevím nakolik je zrovna ta první skladba pro ně typická, ale podobná muzika hrávala v jednom ostravském undergroundovém podniku, kam jsem cca před pěti lety (než to zrušili) chodíval na pivo a literaturu. Jako kulisa k těmhle věcem to bylo fajn.Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 3x
, pinkman, ivazzoo
4 hvězdičky - hodnoceno 2x
PaloM, Judith
3 hvězdičky - hodnoceno 1x
hejkal
2 hvězdičky - hodnoceno 0x
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x
Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0492 s.