UFO - Flying (1971)

Tracklist:
1. Silver Bird (6:53)
2. Star Storm (18:53)
3. Prince Kajuku (3:55)
4. The Coming Of Prince Kajuku (3:43)
5. Flying (26:30)

Released 1971
Recorded 1971
Genre Hard Rock, Heavy Metal
Length 58:34
Label Beacon Records
Producer Guy Fletcher OBE & Doug Flett

UFO 2 - Flying (sometimes simply UFO 2 or Flying; also subtitled One Hour Space Rock)
is the second album by UFO released in 1971 on Beacon label.
Issued on CD in 1994 on Repertoire Records.




Obsazení:

Phil Mogg - vocals
Mick Bolton - guitar
Pete Way - bass
Andy Parker - drums

 
22.07.2009 hejkal | #
4 stars

Dlhohrajúci album UFO 2 Flying One hour space rock (zvláštna kompozícia názvu, čo už) vychádza rok po debute a zmeny sú obrovské.

Hneď úvodná pecka Silver bird ukazuje, že chalani zvukovo vyzreli, pribudlo melodickosti a výraznejších gitarových motívov, slovom, paráda. Podstatným znakom dvojky sú dve dlhočizné kompozície, prvá má názov Star storm (necelých devätnásť minút) a stojí na priestorovom vlnení (čítaj space rock), jednoduchá rytmika necháva priestor pre repetitívne melodické a meditatívne gitarové sóla a kvílenie. Plus, spev sa tvári ako unisono s gitarou. Na tomto sa dá nádherne ulietavať. Iste, je to psycho, ale pomerne ľahké a stráviteľné. Nasledujú dve krátke skladby. Výrazná vypaľovačka Prince Kajuku je blues-hard rock ako vyšitý. Končí náhle, melodická vyhrávka v úvode The coming of prince Kajuku nevydrží, ale aj tak je to príjemná pokojná vsuvka.

Záverečná epochálna (trvanie cez 26 minút) skladba Flying v sebe obsahuje všetko, čo kedy UFO nasalo. Je tu psychedélia, je tu výrazná melodická vrstva gitary, precítený spev, sú tu hromady opakovaných motívov, jednoduchá podmazová rytmika, slovom, rané UFO v celej svojej kráse. Plusom je čistý zvuk a feeling Micka Boltona. Schenker-neSchenker, Bolton je poctivý bluesový ciťák a to mi sedí.

Výborný album, ktorý poteší každého fanúšika bluesovej psychedélie.

reagovat

12.07.2009 vmagistr | #
1 stars

Flying

Tam, kde předchozí deska UFO skončila, jsem čekal i začátek jejich druhého počinu. V podstatě jsem se nemýlil. Žádný koperníkovský obrat se nekoná, instrumentálka "Silver Bird" s uhrančivou basovou linkou plynule navazuje na kompozice z UFO 1. Oproti nim je zde ale cítit snaha o větší melodičnost, skladba se v přebuzených kytarách rozhodně neutápí a celkově je podaná poměrně citlivě. Následující bezmála dvacetiminutová "Star Storm" je pro mě velkým výletem do nekonečných kosmických prostor, mezi divy, jež lidské oko nemá nikdy spatřit - aspoň ze začátku. Bohužel, stejně jako na první desce patří tato kompozice (jakkoli má velký potenciál) k těm, které UFO neúměrným natahováním doslova ubili a připravili tak pro posluchače víceméně nezajímavou vatu. Po dlouhém nášupu totální nudy přichází mírné oživení - "Prince Kajuku" a na něj přímo navazující "The Coming Of Prince Kajuku" jsou zajímavé kompozice, nepostrádající nápad a posluchače rozhodně neurážející. Zpět do absolutní nemohoucnosti ale vše zatahuje k uzoufání dlouhá a nudná Flying.

Kapela poněkud ubrala na zkreslení a přidala na melodičnosti, tři kratší skladby na albu jsou OK, ale dvě megadlouhé a nezajímavé pasáže, zabírající více než tři čtvrtiny délky alba, z něj dělají pouze zářez do pažby všem UFOlogům, kteří chtějí mít svou sbírku kompletní. Jedna hvězdička za "Silver Bird" a za název UFO na obalu...

*
reagovat

Mirek Kostlivý @ 12.07.2009 15:43:59
Že je skladba "Flying" nudná? To ani náhodou! Některé kapele by jednotlivé nápady z ní stačily možná na několik desek. Aspoň já, který ji slyším snad po sté, si to nemyslím.
Chci-li pochopit první tři desky UFO a jejich skvěle rozvinutou monotónní boogie (blues) hru, je třeba se vrátit ke kořenům tam, kde začínali v 2. polovině 60. let např. takoví Canned Heat, kteří dokázali jednu skladbu natáhnout klidně na celou LP desku!
Já bych jednu základní otázku, Jardo, pro UFO měl (i když tuším odpověď), a sice: "Kdo byl pro ně v jejich začátcích na přelomu 70. let největší inspirací?

Lothian @ 15.07.2009 18:15:02
Mám první alba s M.Boltonem moc rád, koncert z Japonska je pro mne vůbec nejlepším albem UFO, a jedním z nejlepších koncertů vůbec.

GMvW @ 16.07.2009 04:02:44
Album Flying je skvělé a také jsem stejného názoru, že se jedná o nejlepší album UFO.

Lynott @ 16.07.2009 11:40:07
Flying a nejlepsi album od UFO??:-) UFO se celosvetove proslavili az (4) albem Phenomenon a nasledujicimi.. Az diky svy pozdejsi heavyrockovy tvorbe se dostali mezi jednicky a stali se jednou z neuznavanejsich hardrockovych kapel na svete. Do te doby (alba 1-3) kapela spis jen hledala. Jejich prvni ranny desky se v te dobe nesetkali s vetsim ohlasem. Ostatne pokud by vydali pouze tyto tri alba, upadli by v zapomeni stejne jako stovky dalsich dnes uz neznamych kapel, hrajici v te dobe relativne podobny cosmic-rock.
Za "nejlepsi desky" od UFO tudiz nelze oznacovat nahravky, ktery ma vetsina UFO fans spis jen do kompletu. To je to samy jako tvrdit, ze nej alba jsou prave debuty od kapel jako Genesis, DP, Thin Lizzy, Rush, Uriah Heep apod. I kdyz chapu, ze nekomu se prave tyhle prvotiny, at uz diky svy syrovosti, neuhlazenosti a rockovy primocarosti, libej, tak je ale nelze neoznacovat za "nejlepsi".
Pokud si pod. hodnoceni vychvalujici debut precte nekdo, kdo tu kapelu nikdy neslysel a treba si jako prvni sezene prave nejakou podobnou prvotinu, tak asi moc chapat nebude..

Mirek Kostlivý @ 16.07.2009 13:14:19
Názor o "Flying" jako nejlepším albu mají ti, kteří ho slyšeli "čerstvé" v době vzniku počátkem 70. let. V té době jsme hledali v rocku originalitu, a tou UFO bezesporu byli. Jejich pozdější tvorba je ale "pouze" kvalitní rockový průměr. Ale nic víc. A bohužel je i pravda, že nevydat další "komerčnější" alba, tak by po nich dneska neštěkl ani pes. Tak jako po dalších vynikajících zapomenutých kapelách jednoho-dvou alb (např. Captain Beyond, Warhorse, Quatermass, Warpig, abych zůstal jen v okruhu lidí okolo Deep Purple).

hejkal @ 16.07.2009 19:50:00
Ani človek namusel zažiť, ja tiež túto dosku považujem za štvorhviezdičkový kus, neskoršie obdobie je už "iba" pohodový priamočiary hard rock.

GMvW @ 17.07.2009 04:22:25
To Lynott: Komerční úspěch přece neznamená nejlepší kvalitu či originalitu. Některé řebříčky prodeje jsou z tohoto hlediska dosti komické a to stačí se podívat na ty kvalitní nebo alespoň v některém období kvalitní kapely.

Lynott @ 19.07.2009 13:28:33
Mirek Kostlivý @ 16.07.2009
Názor o "Flying" jako nejlepším albu mají ti, kteří ho slyšeli "čerstvé" v době vzniku počátkem 70. let. V té době jsme hledali v rocku originalitu, a tou UFO bezesporu byli. Jejich pozdější tvorba je ale "pouze" kvalitní rockový průměr. Ale nic víc. A bohužel je i pravda, že nevydat další "komerčnější" alba, tak by po nich dneska neštěkl ani pes. Tak jako po dalších vynikajících zapomenutých kapelách jednoho-dvou alb (např. Captain Beyond, Warhorse, Quatermass, Warpig, abych zůstal jen v okruhu lidí okolo Deep Purple).


No tak to jses opravdu pametnik :-) Prvni desky UFO byly i v samotny angli natolik neznamy, ze si je z ty doby a v ty zaplave tisice novejch kapel pamatuje jen par angl. hippies + jeden cech, kterej jejich desky uz hned po jejich vydani znal a obdivoval ;-) V CSSR te doby (po 68) bylo mozne ziskat takoveto nezname lokalni angl. rarity samozr. velice snadne ;-) I kdyz - samozrejme to nelze vyloucit, takze (pokud nelzes): Ok, to beru..

hejkal @ 16.07.2009
Ani človek namusel zažiť, ja tiež túto dosku považujem za štvorhviezdičkový kus, neskoršie obdobie je už "iba" pohodový priamočiary hard rock.

Vis hejkal, ty si vzdycky v poledne neco narychlo stahnes, pak poslechnes, a vecer to tu uz s velkou pompou hodnotis. A treba i cely diskografie kapel ktery znas dva dny.. To ja osobne, pokud se uz odvazim cokoliv hodnotit, musim to neco mit opravdu naposlouchany. Naposlouchany znamena = znat to aspon nekolik let a v jejich prbehu to slyset min. 20-30x. PS: Jeden poslech opravdu nestaci..


GMvW @ 17.07.2009
To Lynott: Komerční úspěch přece neznamená nejlepší kvalitu či originalitu. Některé řebříčky prodeje jsou z tohoto hlediska dosti komické a to stačí se podívat na ty kvalitní nebo alespoň v některém období kvalitní kapely.

A kde jsem psal, ze komercni uspech automaticky znamena kvalitu a originalitu? Existuji ovsem i zebricky nekomercnich kapel..

merhaut @ 19.07.2009 13:52:30
Lynotte, kdybys jen tušil jaké neznámé kapely tady v ČSSR tehdy na počátku 70.let kolovaly na našich páscích :-) A hejkal je - byť mladý - aktivní muzikant i posluchač a sběratel originálů, žádná netová rychlokvaška. Opět jsi vedle jak ta jedle.

hejkal @ 19.07.2009 17:52:42
Lynott - Konečne ma niekto odhalil, to to trvalo. :)
Len tak na okraj, nenapíšem ani čiarku k ničomu, čo nemám originál doma, ale myslím, že to ťa aj tak nezaujíma. Ber to ako moju jedinú pripomienku k tvojim znaleckým posudkom.

Lynott @ 25.07.2009 07:33:13
hejkal: tak to sorry. Asi sem si te splet s nejakym jinym "recenzentem". Omluva.

merhaut: no tak je mi jasny, ze se v kazdy dobe najde okruh lidi kteri se dostanou k ruznejm specialitam. i kdyz u nas v CSSR, v dobe ty nejtvrdsi normalizace shanet/kupovat (za tvrdy nebo za nehorazny sumy) desky v ty dobe prakticky neznamejch zacinajicich kapel urcite zcela bezny nebylo. UFO se proste masove proslavili az po nastupu Schenkera - v ty dobe se zaradili po bok kapel jako LZ, BS, DP, UH,.. Jejich hity se u nas v ty dobe celkem masove hraly na ruznejch diskotekach pro manicky, na vesnickejch zabavach atd..

hejkal @ 25.07.2009 09:07:09
Lynott - v pohode, o nič nejde.

27.12.2008 Romik | #
5 stars

Tahle deska spolu s prvním a třetím albem je dle mého názoru tím nejlepším co UFO vytvořilo. Právě ta syrovost hudby, naléhavost zpěvu a jistá nevyhraněnost hudebního směru učinila tyto alba umělecky nejzajímavějšími z jejich tvorby.
Je škoda, že přesně tohle mi na dalších albech už chybělo.
reagovat

25.09.2007 Filozof | #
4 stars

Hypnotická basa s hypnotickým rytmem a stejně hypnotickým tupým zvukem rozjíždí první skladbu (7 min) skvělého alba, které bezesporu představuje vrchol tvorby UFO - alespoň z těch desek, které znám (mám) já. Skladba graduje a stejně jako ty další ukazuje, kam až se dostal Rock, Space-rock či Prog-rock ve vrcholných letech - zde rok 1971. Nejedná se o Space rock či Space music - jakým se označuje často hudba Pink Floyd. Jde o klon tvrdšího rocku, který je mírně náročnější a používá temnější atmosféru a repetitivní figury k vytvoření netypické atmosféry. Ale přeci jen ne tak výjimečné, jako Pink Floyd či King Crimson. Na to je příliš "obyčejný". V porovnání s běžnou produkcí je však neobyčejný až dost.
Druhá skladba - pomalu se rozjíždějící Star Storm (hvězdná bouře? - vzpomínáte - slíbil jsem, že se budu učit anglicky :-)) už jasně ukazuje, že k vychutnání a špičkovému výkonu potřebuje tahle muzika větší plochu. Skorem 19 minut trvající, změnami rytmu protkaná kompozice s onde kvílivou a jinde vesmírně nahalenou a naechovanou zkreslenou kytarou a pořád stejně hypnotickou rytmikou není pro každého (Nedvědomilci a dechovkáři odchod), ale ten, kdo rozumí, ten vychutná. Neznám nic podobného.
Dvě kratší skladby (obě pod 4 minuty) působí jako prodloužení předchozího eposu a uvádějí závěrečnou, pátou, monumentální 26 a půl minuty trvající ódu na dospělý rock s vesmírnými kořeny: Flying. Chcete létat? Tak se odlepte a leťte! Jste poserové? Tak zůstaňte sedět a pusťte si Wabiho Daňka!
Famózní začátek dokonalé suity se silně bluesovými kořeny, neléhavým vokálem a působivým poselstvím jak z jiného světa. Dokonalé, famózní, fantastické. Neskutečně nádherná, ale vrchovatě chlapatá a nelyrická kytara, střídaná emočně nabitým a vrcholně naléhavým zpěvem jen na pozadí jemného podkresu rytmiky a občasného brnknutí akustické kytary. Pochopitelně mnohokrát graduje a Vám mráz po zádech běhá a běhá. V okamžicích, kdy kytara přebere od vokálu vůdčí linku a napálí Vám do palice elektrické blues pro 22. století, museli byste být citově úplně tupí, aby to s Vámi nepohnulo. O rytmické náročnosti pro mnoho změn - počítat doby se ani neodvažuji - ani nemluvě.
A dost keců. Tohle je muzika pro opravdové chlapy, co toho víc udělají, než nakecají.
A - však víte - 5 hvězdiček skoro nedávám.

P.S. - dnes jsem náhodou poslouchal v práci Amon Düül II a uvědomil jsem si, že jejich progrese je velmi velmi podobná této desce UFO.

reagovat

hejkal @ 26.09.2007 16:49:09
Súhlasím, mám tento album veľmi rád a ani gitarista nie je na zahodenie, Schenker-neSchenker :)

19.09.2007 martin.b | #
2 stars

Nápis "one hour space rock" který se na mě šklebil z depresivního coveru alba říkal o této nahrávce téměř vše.
Náplní alba je opravdu takový podivný "vesmírný rock". I na druhém albu UFO je jasně zřetelná nevyhraněnost a nejasnost kapely v její budoucí orientaci. Přímočařejší, rockové a celkem zajímavé skladby se střídají s megadlouhými projekty "Star Storm" a "Flying", které se dají celé doposlouchat snad jen za trest.
Každopádně se již tehdy nedal přeslechnout zajímavě se formující hlas Phila Mooga, který vtisknul nezaměnitelnou pečeť rozpoznatelnosti všem dalším pozdějším nahrávkám kapely. Skutečný čas UFO měl teprve nastat a stačil udělat vlastně jen jeden krok. Vyměnit kytaristu.
reagovat

Filozof @ 25.09.2007 21:33:34
... asi si domyslíš podle mé recenze, viď... :-)

Orel @ 16.07.2009 16:13:11
Dlouho jsem pásl po desce The Wild, The Willing And The Innocent /dlouho k mání za velké peníze, jen jako japan CD/. Nedávno vyšla v reedici za přijatelnou cenu?! Jak pro koho. Neberu. Teď si pouštím UFO 2 - Flying /One Hour Space Rock/. Skladba Flying má srdeční záležitost /kámoši ju hrali v mém mládí na zábavách/.Přikláním se k názoru: první tři alba - síla, špica! Pro mě jsou nejlepší!



Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 2x
Cossack
4 hvězdičky - hodnoceno 3x
Filozof, hejkal, Gerry
3 hvězdičky - hodnoceno 1x
zdenek2512
2 hvězdičky - hodnoceno 1x
martin.b
1 hvězdička - hodnoceno 1x
vmagistr
0 hvězdiček - hodnoceno 0x




Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0638 s.