Scorpions - Virgin Killer (1976)

Tracklist:
1. Pictured Life (R. Schenker/K. Meine/U. Roth)
2. Catch Your Train (R. Schenker/K. Meine)
3. In Your Park (R. Schenker/K. Meine)
4. Backstage Queen (R. Schenker/K. Meine)
5. Virgin Killer (Uli Roth)
6. Hell Cat (Uli Roth)
7. Crying Days (R. Schenker/K. Meine)
8. Polar Nights (Uli Roth)
9. Yellow Raven (Uli Roth)

Produced by Dieter Dierks



Obsazení:

Klaus Meine - Vocals
Rudolf Schenker - Guitars
Uli Jon Roth - Guitars
Francis Buchholz - Bass
Rudy Lenners - Drums

 
26.01.2010 hejkal | #
3 stars

Kde In trance skončil, tam Virgin killer pokračuje. Začnem netypicky od začiatku. Prvé, čo si človek všimne, je obal. Chápem, že je pre bežného človeka kontroverzný, ale medzi nami, nič nepovažujem za prirodzenejšie ako nahotu, takže to, že je na obale nahé dievčenské/chlapčenské telo, ma „nevzrušuje“. Pravdou je, že dokonca aj kresťanská európska umelecká tvorba sa nahými vyobrazeniami len tak hemží a takmer vždy sa našiel niekto, kto z toho mal nervy. Ťažko povedať, či je to tým, že ho to vzrušovalo a predpokladal, že aj iní z toho majú stavy, alebo tak veľmi neznášal ľudskú prirodzenosť. To puknuté sklo na nemenovanom mieste má evidentne provokovať, ale ako umelecký nápad to vôbec nie je zlé, hoci to pôsobí lacno.

Inak je to klasika, rýchle fláky (Pictured life) striedajú pomalšie (In your park), občas sa pripomenie Hendrix (Hell-cat) a to je v kocke všetko. Osobne ma berú rýchle veci Catch your train a Virgin killer, hendrixovská ciťárňa Yellow raven a prekvapivo aj balada In your park.

Dobrý počúvateľný album melodického hard rocku.

reagovat

Jarda P @ 07.11.2013 06:33:37
Snad na tom u nás nejsme jako v USA, ke třeba nevyšel Electric Ladyland s originálním obalem. Prudérnost jde ruku v ruce s pokrytectvím a toho nám snad netřeba.Já jsem desku měl v době, kdy jsem Scorpions poslouchal, ale nenapadlo by mě se nad obalem pohoršovat.

zdenek2512 @ 07.11.2013 06:39:14
Jarda P: ten obal je peknej i když zase Scorpionns nijak neposlouchám. Jaro ty máš CD Jimi Heńdrixe s těma babama? Já mám CD s tím Jimiho profilem, ale LP mám japonský a tam ty baby jsou. Američani jsou zvláštní co ale taky mohlo vzniknout za národ z puritánů a prostitutek. :-)

Jarda P @ 07.11.2013 06:46:48
Já mám Electric bohužel s Jimiho hlavou, originál obal jsem si aspoň nafotil a přidal k originálnímu obalu.

longjohn @ 07.11.2013 07:21:23
Nazdar, já mám prozměnu Electric Ladyland s Jimiho hlavou na přední straně a s babama na zadní straně bookletu, čili moderně dva v jednom a můžu si jen otáčet booklet podle nálady :)

alienshore @ 07.11.2013 07:51:29
obal Virgin Killer je vylozene marketingovy tah, ktory mal za ulohu sposobit trochu vzruchu, nie som skutocne fanusik takych obalov a ani napr. slavnej dielne Hipgnosis, ktora vytvorila niekolko divnych coverov, ak by som mal moznost vydat album tak by som urcite nedovolil nic v style Virgin Killer, samozrejme to neznamena ze je album zly :-) ...

Judith @ 19.03.2024 14:05:01
Nevím, jestli jsem prudérní nebo pokrytec, ale s tímhle obalem mám problém. Zobrazování lidských těl je součástí umění odedávna, ale vidím rozdíl v malbě zmiňované v recenzi a ve fotografii. Nepobuřuje mě snímek jako takový, no ptám se, za jakých okolností asi vznikal, protože tady je konkrétní dospívající dívka a pro focení ji s největší pravděpodobností někdo vybral, sotva to byl její nápad. Měla možnost nesouhlasit? Byla s to vzhledem ke své celkové vyspělosti (i mentální) posoudit dopady a rozhodnout se, jestli chce? Kolik bylo kolem lidí? Jak ji pro danou pozici instruovali? (A ta pozice má sexuální podtext, nejen exponováním intimních míst, ale celkovým postojem, prohnutím těla, pohledem...) Jak se na ni díval fotograf? Co si z toho mohla odnést za zprávu o sobě, o druhých lidech ve vztahu k ní? Mělo by dítě být vystavované podobným situacím, a kvůli čemu vlastně?

Lidské tělo je upřímné. To nejvlastnější, co každý má, a současně svým způsobem veřejné, vždy nějak vystavené pohledům. Je zranitelné. Pracuje se tady s významy komplexněji, nebo prostě jenom chceme šokovat a demonstrovat chlapáctví? Opět, nic proti mužnosti, zcela upřímně si myslím, že způsob, jakým se v dnešním světě dehonestuje mužská energie a principy jako průbojnost, rozhodnost, síla atd., je velice nešťastný. Je to stejný průšvih jako prodávání nahoty. Pomáhá umístění takového snímku na obal rockové desky prosazování zdravé mužnosti, nebo je spíš trapné? Nahota je přirozená, ale způsoby, jakými s ní nakládáme, jsou společensky podmíněné. Něco o nás říkají. Jde o to, co tady posluchač a divák dostává a za jakou cenu. Podle mě to v tomhle případě za to nestojí.

hejkal @ 19.03.2024 14:18:58
Pokiaľ si dobre spomínam, obal vyprodukoval vydavateľ, kapela bola v role štatistu. Vtedy si to údajne vysvetľovali ako symbolické zobrazenie k slovám skladby Virgin Killer, ktoré kapela obhajovala, že zabijakom panenstva (a teda nevinnosti) je čas. Schválne som si ten text teraz prečítal a nie je to podľa mňa expicitne jasné. Dnes už by si ho vraj nezvolili, v tých časoch vraj boli nedospelí a vnímali vec umelecky. Skrátka "mlžia". Ja by som si ho na obal nevybral.

Apache @ 19.03.2024 14:49:04
Cílem obalu nebylo nic jiného než vyvolat co největší kontroverzi, zkrátka aby si Scorpions někdo všiml. Nic moc jiného v tom nebylo. Všichni zúčastnění do toho šli dobrovolně, krom té holky (která evidentně nebyla dost stará na to, aby její souhlas byl brán v úvahu). Co jsem četl, tak byla dcerou fotografa nebo někoho z jeho okruhu. Nevím to úplně přesně, tak doufám, že jako obvykle odněkud nevyskočí kašpárek a nezačne vykřikovat něco o bludech. Ale věřím, že nejsem daleko od pravdy. Nevím nakolik plán vyšel a zda si pak Scorpions všimlo víc lidí, ale kapelu celosvětově proslavila hlavně její muzika na albech z první půlky 80. let.

Apache @ 19.03.2024 14:53:35
Uli Roth (bývaly člen, který kapelu opustil ještě v sedmdesátkách) obal veřejně odsoudil. Kapela tvrdí, že o žádném ze svých starých obalů nerozhodovala. K původnímu obalu Virgin Killer se na svých oficiálních stránkách nikdy nehlásila a měla tam vždy obal z reedicí.

hejkal @ 19.03.2024 14:59:55
Plán vyšiel. Ide o prvý album, ktorý zabodoval mimo Európu, v Japonsku sa stal zlatý.

Judith @ 19.03.2024 15:15:19
Díky za rozumné názory. Jako jo, taky se na hezkou fotku ráda podívám, ale tady je prostě něco špatně. Zakazování všeho možného je zlo zase naší doby, ale myslím, že bychom neměli odmítat veškeré odmítání bez důkladnějšího zamyšlení (byť je možné, že ve své době se protesty proti obalu vedly z důvodů, které nemají s respektem k intimitě zas tolik co dělat). Lidmi nás dělá právě to, že se rozhodneme nedělat všechno, co technicky nebo prakticky vzato můžeme a umíme. Že se někde zastavíme a řekneme si, tohle už ne, to k ničemu dobrému nevede. Si myslím.

Antony @ 19.03.2024 15:34:50
Judith:
Odhlédnu od tvého osobního postoje, který ti nijak nehodlám brát, jen se vyjádřím k otázkám, na něž povětšinou existují jasné odpovědi. Znalost těchto odpovědí možná pomůže rozptýlit dým nevraživosti, který může částečně vyvěrat z informačního vakua:

 - za jakých okolností asi vznikal:
Produkce se rozhodla udělat obal, který bude reflektovat poselství písně Virgin Killer, že čas je zabiják nevinnosti. Zajímavé je, že v samotném textu písně se tato replika nevyskytuje. Pokud vlastní text pojmu volně symbolicky, pak tam zástupnou roli zabijáka (démona) mají různé civilizační vlivy jako politika, nukleární hrozba, znečištění, šoubyznys apod.

 - Měla možnost nesouhlasit? Byla s to vzhledem ke své celkové vyspělosti (i mentální) posoudit dopady a rozhodnout se, jestli chce?

Snímek pořídil profesionální studiový fotograf Michael von Gimbut, za přítomnosti matky této dívky. On sám byl také její příbuzný (asi strýc). Pochybuji, že by k focení došlo, kdyby sama nechtěla.

 - Kolik bylo kolem lidí?

Zde si pomůžu citátem: "In 2008, photographer Michael von Gimbut emphasized that his wife, the model’s mother and sister and three female assistants had been present during the shooting and stated “We loved and protected children and did not sleep with them” (“Wir liebten und beschützten die Kinder damals und schliefen nicht mit ihnen”)." To mi přijde dost jednoznačné.

 - Jak ji pro danou pozici instruovali?

Matka a tři asistentky ji nepochybně dokázaly přiměřeně instruovat. Konkrétní záznam instrukcí se samozřejmě nepořizoval.

 - Jak se na ni díval fotograf?

Jako profesionál, jak vyplývá z tohoto textu. Cituji alespoň tuhle pasáž: "Během fotografování jsem dívce nikdy neřekl, co má dělat. K dosažení mého cíle, dokonalé nevinnosti, neposkvrněnosti v nahotě a mládí, by každé „erotické pózování“ bylo kontraproduktivní."

 - Co si z toho mohla odnést za zprávu o sobě, o druhých lidech ve vztahu k ní?

Rudolf Schenker v rozhovoru později mimo jiné řekl: "Ani ta dívka, když jsme ji o patnáct let později potkali, neměla s obalem problém."

 - Mělo by dítě být vystavované podobným situacím, a kvůli čemu vlastně?

Tohle je otázka s širokým kuturním záběrem. Posloužím si opět citátem pana Gimbuta: " jsem překvapen a znepokojen tím, že zákon těžko rozlišuje mezi nevinnými a hanlivými obrázky. Možná je potřeba tato diskuse, ale doufám, že se zapojí více odpovědných osob. ... Pořídit neutrální obrázek dítěte a vyčíst z něj sexualitu – dokonce i za účelem ochrany dítěte – to je v pravém slova smyslu uvažování jako pedofil. A pokud začnete jít touto cestou, skončíte tím, že zakážete Disney."

Za sebe dodám, že tyto a podobné kontroverze většinou ukážou, kolik pokrytců si ve společnosti projektuje do čehokoli svoje představy a na základě nic začne dílo odsuzovat. Sposuta uměleckých děl vyvolávala skantál a společenské pohoršní ne tím, čím byla, ale tím, co do nich společnost dodatečně vložila za své vlastní frustrace.
Tím se ovšem nijak nevyjadřuji k samotnému obrázku, přijde mi zbytečně provokativní, to ale v polovině 70. let bylo vnímáno úplně jinak. Na druhou stranu, nezakazoval bych jej, je to kontraprodukticní a dochází pak k tzv. Streisand efektu.

P.S. Album mám na LP v japonské verzi, tedy s původním obalem. Za poslední týden jsem si je pustil několikrát. Absolutně vynikající, dal bych 5*

Judith @ 19.03.2024 16:28:01
Pro dokreslení, co bylo běžné v polovině 70. let, reklama na parfém Love Baby Soft se sloganem "nevinnost je víc sexy, než si myslíte" a tady obrázek s jinou modelkou. Jsem vážně ráda, že dneska by nic takového prostě neprošlo. Na druhou stranu nemá smysl přepisovat minulost (třeba cenzurovat nebo přetáčet filmy), rozumím tomu, že dřív lidem nepřišla zvláštní spousta věcí, které nám dneska zvláštní až nepřijatelné přijdou. Přičemž vývoj je v tomto plynulý, při kontaktu s o dvacet let mladšími si někdy připadám stará, zdá se mi, že plno věcí zbytečně řeší. 

Antony @ 19.03.2024 16:29:44
V době vydání se členům SCORPIONS obal líbil a vnímali jej jako vhodnou formu propagace. Otočili až o mnoho let později, kdy se jim distancování se od fotky stalo součástí vhodné image. 
Není pravda že skupina o žádném ze svých starých obalů nerozhodovala. Občas na návrhu s výtvarníky spolupracovali. Např. Uli Jon Roth tvrdí že "Myslím, že to byl můj nápad udělat tu věc s kytarou na obalu "In Trance",.." Tento obal byl mimochodem také cenzurovaný.
Není pravda, že by "ta holka" nesouhlasila. Jeji souhlas byl projeven osobní přítomností zákonného zástupce přímo na místě, tedy matky. Současně je dostatečně stvrzen svědectvím samotného fotografa a jeho manželky.

Judith @ 19.03.2024 17:06:56
Ve své době jim opravdu podobný obrázek mohl připadat jako dobrý nápad, jevit se nevinný. Diskusi pamětníků obalu jsem žádnou nenašla, ale pod odkazovanou reklamou na parfém jsou komentáře ve stylu "tehdy nám na tom nic divného nebylo". No, tak dneska je. Stejně jako za padesát let budou lidi kroutit hlavou nad něčím, co dneska připadá neškodné nám. Nechci moralizovat ohledně doby, kterou jsem nežila. Zajímají mě názory mých současníků dnes a z obhajoby tohoto "umění" se mi kroutí vnitřnosti. Stejně jako z role, kterou při focení sehráli dívčini rodiče. Souhlas matky mě nijak neuklidňuje, spíš naopak.

Antony @ 19.03.2024 17:27:25
Zpochybňovat se dá všechno, hledat skandál a senzaci lze v čemkoli. Když chceme.
Bez konkrétních důkazů ale více vypovídáme o sobě, o svých představách a fantaziích, než o věci samé.
Je strašně laciné něco nebo někoho bez příčiny onálepkovat. Mezi honem na čarodějnice a Me Too nevidím žádný rozdíl. V tomhle smyslu žijeme ve hluboké době temna. A je jedno ze které historické strany se na to díváme. Lidi jsou pořád stejní. 

Judith @ 19.03.2024 17:55:45
K nálepkování mám snad ještě daleko a ano, píšu s vědomím, že dávám najevo i něco o svém uvažování. Tohle se taky dá točit donekonečna - obracet vyjádření proti druhému. S Mee Too a podobnými iniciativami se to mnohdy přehání, jinak než přes extrémy asi rovnováhu hledat neumíme. Připadá mi přehnané, možná až absurdní, že se dnes mnozí rodiče ptají svých rok a půl, dva roky starých dětí na souhlas, že jim můžou vyměnit plínku nebo umýt vlásky. Ale posun k pojetí "tvoje tělo je jenom tvoje, ty víš, co je ti příjemné a co ne, máš právo říct: tohle nechci" (včetně například objímání nebo pusy od příbuzných) mi připadá správný a zdravý. Souhlas zákonného zástupce je tu pro jiné situace než pořizování nahých fotek.

Antony @ 19.03.2024 18:22:26
Nejde o libovolné obracení. Klíčová podmínková slova byla "Když chceme", "Bez konkrétních důkazů "bez příčiny".
Idea, že je správné ponechat vlastní tělo jen na dítěti, mi přijde nesprávná. Hraničí se zanedbáním povinné péče. Nevytvoří se například hygienické návyky. Dítě z pohodlnosti často trvá na tom, že si nechce umýt ruce, vyčistit zuby atd. A překonat lenost je často fyzicky nepříjemné. Brzy bychom se tedy mohli, při aplikaci tebou uvedených zásad, dočkat obvinění z pedofilie, když dítě přimějeme, aby se večer umylo. Bylo mu to fyzicky nepříjemné, týkalo se to jeho těla, řeklo nám, tohle nechci.
Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly.
Pokud by platilo, že "Souhlas zákonného zástupce je tu pro jiné situace než pořizování nahých fotek", pak by tato fotografie byla zcela jistě skutkovou podstatou porušení zákona. Z faktu, že v té době nikdo legálnost fotky nezpochybnil, lze oprávněně usuzovat, že souhlas zákonného zástupce byl dostatečný i v této situaci.

Judith @ 19.03.2024 18:54:24
Nad tím přemýšlím, jestli nepřenáším do doby vzniku obalu dnešní měřítka. Taky jsem trochu zmatená, kdo se tedy proti obalu bouřil, když v téže době běžela v USA ve velkém zmíněná kampaň na parfém a všem to připadalo normální. Na druhou stranu bych vsadila boty, že cílem obalu bylo šokovat a upozornit na sebe, symboliku a umění jim moc nevěřím. Téma času a nevinnosti se dá pojmout tisícem jiných způsobů.

Jistě vím jediné, chtěla jsem říct svůj názor a vnést do diskuse jiný možný pohled. Tady i pod jinými podobnými alby (s podobně provokativním obalem, vybavuje se mi dívka s maketou letadla) mi takový zatím chyběl. I s rizikem, že si o mně někdo bude myslet něco, s čím se neztotožňuju.

Obecně, jo, je fakt těžké najít rovnováhu. Dětmi a jejich blahem se taky ohání spousta fanatiků, kterým jde úplně o něco jiného. Je to velký chumel různých motivací a někdy není snadné se vyznat ani sám v sobě, proč mi něco vadí.

Antony @ 19.03.2024 21:20:13
Z mé strany jde primárně o sebezpytnou disputaci, co přináší vhled do možných cest a způsobů nahlížení. inkriminované téma se k němu výborně hodí, neboť je nutno najít hranici i plochu k vymezení se. Překonat pachuť, odolat snadné šmahovitosti a zkusit rozebrat jednotlivé složky. Nikdy se neubráníme tomu, vidět minulost dnešním prizmatem. Ono ta ani jinak nejde. Ale máme i jiné nástroje, které můžeme použít. Historické znalosti, orientaci v prostředí, zkušenosti s lidmi, obeznámenost s touhami a představami, rozumové zkoumání poznaného, atd. atd. Nejtěžší je pokusit se o nestrannost. Nepodlehnout instinktivní reakci. Zkusit stát stranou od problému, abychom do něj mohli nahlédnout neangažovaně.

Judith @ 20.03.2024 00:09:28
Ale ten problém je hodnotový. Pokud se rozhodneme stát od něj stranou, připravíme se o veškeré nástroje, jakými jej můžeme uchopit. Stojí za to kvůli obalu desky svlékat donaha prepubertální dívku či chlapce? Čtu ráda, že tato dívka na sobě později nevnímala negativní následky, ale těch dospělých tam prostě byla přesilovka. Není fér vystavovat dítě situaci, která je nad jeho možnosti chápání, čistě pro potěšení, ať už estetické, či jiné. 

Přála bych si, aby obal zmizel ze světa? Ne. Patří do určité doby, je jejím svědectvím. Nesmíme začít zakazovat nebo přetáčet filmy apod. jen proto, že ukazují svou dobu (i sci-fi nebo historické filmy vypovídají hlavně o době, v níž vznikly). Ale není důvod přežité přístupy obhajovat nebo opakovat. Líbí se mi představa, že pětiletý capart může odmítnout uslintanou tetičku. Vždyť ho neubyde, za tu chvilku. O co jde. Nějaký cimprlich, ne? Počkej, ještě se ti to bude líbit. To by si za mých mladých let nikdo nedovolil, my jsme měli k dospělým úctu. No, tak my dnes máme úctu i k nedospělým a některé věci jim prostě nebudeme dělat. A neznamená to, že jsme puritáni, kteří se děsí přirozenosti.

jiří schwarz @ 20.03.2024 03:17:55
Myslím, že tato diskuse abstrahuje od té titulní písně, kde zpívají "Uteč, jsi ďáblův chtíč". Fotka dítěte / lolitky mě v obecnosti na tom obalu neuráží, co by připomínka té písně, proč ne. Asi nebyla pořízena tak, že by někdo stál u školy a dal jí HHC lízátko, aby byla svolná s nabídkou 100 DM. Byť asi s mámou i tak něco vydělaly. Směrem k té písni je to celkem šikovné ztvárnění, ačkoli si nejsem jistý, co Virgin Killer přesně znamená: přeneseně někoho, kdo zbavuje pannenství, anebo někoho, kdo panny skutečně zabíjí (ta píseň líčí ještě řadu dalších děsů). Nahota dítěte, dokud to není žena, aspoň bývala společensky zcela přijatelná, a nevím, proč je dnes o tolik větší prudérnost a hypekorektnost (ve všem), než před 50 lety, kdy se běžně opalovaly i dospělé ženy bez (a mé přítelkyni to zůstalo dodnes a nemá pak ty ošklivé trojúhleníčky). Po lopatě, ta dívka nemá (skoro) žádné poprsí a klín je zakrytý. Takže snad ok. Co ale není vkusné dnes ani tehdy, je ten primární obchodní záměr s náznaky sexuálního podtextu (dovedený do dokonalosti v současnosti rádobynovináři třeba na serveru Super.cz, to jsou trapárny na n-tou). Otázkou je, jak to nesla ta dívka v okamžiku focení (jak to rozebírá Judith), a jak to nese nafocená dáma v dospělosti - mohla být na fotku pyšná, anebo jí to mohlo naopak připomínat frustraci z mládí (pravda, moje dcera i moje vnučky by to dozajista nedaly, a já bych to taky silně nechtěl, ale to je spíš otázka individuálního vkusu a hodnot). Zdá se, že ta dnes cca 57letá dáma patrně nechce z toho vytřískat odškodné, jako ten pindík na obalu Nirvany. À propos, jak se Vám líbí to LP? I recenze se věnovala víc obalu, než hudbě.

Apache @ 20.03.2024 07:03:32
Líbí hodně. :-)

17.05.2009 | #
5 stars

Smazano na prani autora
reagovat

Borek @ 17.05.2009 12:34:53
Nezachytil jsem polemiku na netu, Eddie s Denzilem mě nechávají klidným, nejsem ani sympatizantem PMRC, ale nikdy jsem nenašel pochopení pro kontroverzi na tento úchylný způsob. A to ani v případě 'nezávadnějšího' obalu s kvalitnějším obsahem - Blind Faith.

PaloM @ 17.05.2009 12:51:57
Samozrejme, že to nie je o propagácii pedofílie, je to hlavne o nedostatku estetického cítenia. Všetci vieme, že podobné aktivity slúžia HLAVNE na zvýšenie predajosti. Čo je na tomto zberateľsky raritné, to nechápem. U mňa je to na úrovní magnetických rakiev poslednej "Metaliky" a hudba na ich poslednom CD sa mi páči. Nemám v úmysle vyvolávať polemiku, už dávno som sa naučil oddelovať kvalitu hudby od nekvality sprievodných javov. Starých Scorpions počúvam, obaly k ním nemám :-) Myslím, že je v poriadku vyjadriť sa, ak sa mi niečo nepáči. Keby Apache nedal dovetok k obalu (asi pre mňa :-)) a Borek sa neozval (samozrejme s ním súhlasím), ani to dieťa neregistrujem.

@ 17.05.2009 13:02:36
Palo: Vždyť ten obal je vtipný. :-) Umím si docela dobře představit, kolik obrazů, fotek a uměleckých performancí bys byl ještě schopen označit za neestetičnost.
I ty jeden estéte. (Sranda musí být. ;-)

PaloM @ 17.05.2009 13:27:27
Apache: to budem radšej čučať na magnetické rakvičky a Eddieho, či radšej na moju zrelú ženu než na nahé dievčatka (preklad pre najmladších: dievčatko, -a = dívenka,-y) :-))

@ 17.05.2009 14:10:30
Překlad pro Pala: dievčatko = děvčátko. ;-)

@ 17.05.2009 14:17:20
BTW, ten Blind Faith, co tu zmiňoval Borek, si musím stáhnout. Už ho mám dlouho v merku. Moc pěkný obal. :-))

PaloM @ 17.05.2009 14:27:36
Apache: :-)) aj starí čechoslováci majú medzery

Apache @ 17.05.2009 17:48:14
Tak jsem slyšel ty Blind Faith a Borkův názor, že to album má "kvalitnější obsah" než Virgin Killer, považuji za dost diskutabilní. Já bych to vůbec nesrovnával. Obojí je kvalita ve svém ranku. Nevím, proč povyšovat jedno nad druhé. Že Borek nechápe kvalitu muziky Scorpions, vidím spíš jako jeho osobní problém. Já nemám žádný problém pochopit nesporné kvality Blind Faith. To, že mému srdci je bližší Scorpions, je úplně jiná věc.

Mirek Kostlivý @ 18.05.2009 12:29:21
Ten obal na LP Blind Faith nevadil ani moc příslušníkům VB /pro mladší - Veřejné bezpečnosti :-)/, když mi po jedné rozehnané burze na Strahově kontrolovali desky. Já je tenkrát přesvědčil, že jsou to půjčené LP, které jdu vracet kolegům bydlícím zde na kolejích. Psal se rok 1981, tak to byla asi méně prudérní doba než později, když mi přišla v úplně jiné podobě - s kapelou na titulní straně CD. Že je tam dívenka pod zákonem, mi před těmi dávnými lety nenapadlo ani náhodou. Tenkrát se opravdu více přemýšlelo nad tou muzikou, než nad tím obalem ... :-)
Mají to strážci morálky ale starosti ...

Apache @ 18.05.2009 20:34:14
Mirek: Je pravda, že by mě taky nikdy v životě nenapadlo řešit ten obal Blind Faith z nějakého morálního hlediska. Prostě se mi vždycky líbil. Vypadal zajímavě, originálně, umělecky - takové obaly mám odjakživa rád.

Borek @ 19.05.2009 05:19:29
Možná nechápu kvalitu muziky Scorpions, co ale skutečně nepochopím nikdy, je popsaný přístup - vždycky/odjakživa se znalecky kochat podobným 'uměleckým dílem', aniž bych měl snahu poznat i hudbu samotnou. Aspoň konečně došlo i na ni...

Apache @ 19.05.2009 05:48:27
Borek: Vysvětlení je poměrně jednoduché. K rockové muzice jsem se dostal přes můj zájem o výtvarné umění. Nebudu tě zde nudit dlouhým popisem tohoto procesu, ale kdysi jsem jezdil na černou burzu, mimo jiné i proto, abych se mohl obdivovat obalům tam vystavených desek, které jsem nikdy neměl šanci si koupit, protože všechny stály majlant. Musel jsem se spokojit s tím, že jsem si koupil jednu nebo dvě nahrané kazety (které taky nebyly zrovna levné). Kdybys věděl, kolik těch nádherných a zajímavých obalů mám ještě dnes v hlavě, aniž bych se kdy dostal k tomu, abych si je poslechl... :-) Prý existuje kniha, která se věnuje právě těm nej obalům rockových desek.
Tak tu bych měl jednou docela rád doma. (A jsem si docela jist, že Blind Faith tam bude taky.)

Borek @ 19.05.2009 06:53:57
Aha. Třeba tedy přijde vhod pár tipů:

Angie Errigo: The Illustrated History of Rock Album Art, 1979
Roger Dean and David Howells: The Ultimate Album Cover Album, 1987
Rob Chapman: Album Covers From the Vinyl Junkyard, 1997
Storm Thorgerson & Aubrey Powell: For the Love of Vinyl - The Album Art of Hipgnosis, 2008

Sám jsem měl to štěstí kdysi byť jen prolistovat pouze druhý z uvedených titulů, obsahující snad tři stovky obalů LP. Jistojistě mezi nimi ale nebyl ani jeden z předmětných motivů, tak jako lze oprávněně předpokládat i u ostatních (s jistotou lze tvrdit i v případě 4. titulu). Těch opravdu kvalitních, nádherných vinylových obalů totiž rocková historie skutečně pamatuje nekonečně mnoho, aniž by si musela vypomáhat podobnými 'uměleckými' prostředky.

Apache @ 19.05.2009 07:30:52
Borek: Tvé doměnky o tom, co je a co není kvalitní a umělecké, nemají vůbec žádný vliv na nic. A já podotýkám: Naštěstí.

merhaut @ 19.05.2009 07:35:13
To není pravda, já ty knížky s obalama sbírám. Třebas přebal Blind Faith je vyobrazen v "Album Cover Album" (edited by Hipgnosis, Roger Dean) v plné elpé velikosti 30x30cm hned v záhlaví knihy.

Ženským na obalech jsou v některých publikacích věnovány celé části :-)

I ti Scorpions kdesi jsou.

merhaut @ 19.05.2009 07:38:59
Jen pro úplnost, to jsem reagoval na tenhle Borkův nesmysl "Jistojistě mezi nimi ale nebyl ani jeden z předmětných motivů, tak jako lze oprávněně předpokládat i u ostatních" ...

Apache se tam mezitím "vlomil" :-)

Apache @ 19.05.2009 07:52:23
merhaut: V pohodě. Velmi dobře se bavím. :-)

Borek @ 19.05.2009 08:13:45
merhaut: Pokud se jedná o stejnou knihu, jakou jsem zmínil, jako vysvětlení se nabízí tehdejší zaujetí množstvím kvalitních obalů, v němž dotyčný zapadl v zapomnění.
Jinak jsem ale rád jak za upřesnění, tak za naplnění očekávání, že přispěcháš s trefnou poznámkou.

Apache: K tvojí nynější šarádě již jen závěrečnou poznámku - kdyby šlo o někoho jiného, po předchozím uvedeném 'vyznání' by mě zajímalo, proč stejnou možnost jako v případě Blind Faith nevyužil i u těch ostatních vysněných alb?

Apache @ 19.05.2009 09:20:29
Borek: Ale vždyť ty sis na to odpověděl už sám. Protože "těch opravdu kvalitních, nádherných vinylových obalů totiž rocková historie skutečně pamatuje nekonečně mnoho".
Tvoji poznámku "kdyby šlo o někoho jiného" mám chápat jako tvou již tradiční a dlouhodobou snahu, deklasovat mě zde coby pitomce? :-) Pokud ano, tak musím konstatovat, že se ti to daří asi tak stejně dobře, jako mnoha jiným podobným zoufalcům kdekoliv jinde. Nakonec zůstává jen u přání a oné zoufalé snahy, která poukazuje nanejvýš tak na nekonečnou pitomost jich samotných. Zdar a sílu do dalšího podnikání. :-)

Borek @ 19.05.2009 11:34:40
Snad tvoje přání mi dodalo sílu ke shrnující poznámce - že ti nepitomí by mohli být zoufalcům alespoň vděčni za jejich existenci. Jak jinak by se mohli opakovaně přesvědčovat o své nezoufalosti, že?

Apache @ 19.05.2009 12:59:22
Něco k zmíněné nedávné kauze, týkající se Wikipedie a obalu Virgin Killer:

>> odkaz

PaloM @ 19.05.2009 13:34:09
Apache, samozrejme hovoriť tu o detskom porne je hovadina, strážcovia morálky sú na nesprávnych miestach. To je pokrytectvo, aké som osobne videl len v Amerike. Na ulici možno piť pivo len v papierovom sáčku, a o kúsok ďalej ležal zdrogovaný človek, to nikto nevidel a zrejme to nikomu nevadilo. Na druhej strane, treba akceptovať aj kritiku, nemožno mať bezmedzný obdiv ku všetkému. Tento obal je rovnako nevkusný ako Lennon a Yoko na LP "Two Virgins". Milé dieťa Škorpiónov môže navodiť dojem, že je celkom príjemné byť v rukách Virgin Killera :-)

Matouš @ 06.11.2013 13:42:05
Přiznám se k jedné věci: Scorpions nejsou zrovna můj šálek kávy, ale respektuji je. Chtěl jsem se ale podívat na diskusi pod tímto albem speciálně kvůli tomu obalu. Diskuse mě nezklamala a potvrdila moje obavy. Kdybych měl vzít vážně a důsledně morální pruderii se kterou se tu lze setkat, musel bych se ptát takto:

Neměli bychom album Virgin Killer na Progboardu vymazat z diskografie Scorpions, kvůli škodlivému obalu? Neměli bychom z téhož důvodu vymazat i album Blind Faith? Neměli bychom nakonec vymazat i první album Velvet Underground už kvůli tomu falickému banánu? A když ne kvůli němu, tak kvůli skladbě "Venus in Furs", která je jednoznačnou oslavou sadomasochistického sexu a jejíž text pojednává o sexuálním ponižování muže ženou? Neměli bychom raději vymazat i sólové album "Street Hassle" od Lou Reeda, protože jedna ze skladeb podrobně popisuje vraždu prostitutky a následné odklizení její mrtvoly? A kde bychom se pak v tom mazání zastavili?

Upřímně si myslím, že obal alba Virgin Killer je prostě krásný! Bez ohledu na to, že šlo ze strany kapely o marketingový tah, který měl za cíl upozornit na album. Ta mladá dívka je esencí probouzejícího se ženství, je v ní ještě veškerá nevinnost dětství a přitom už se v jejím těle prostřednictvím rozjitřeného erótu probouzí smysl pro svádění a možná i lascivitu. Ten obrázek zachycuje jen jednu z nutných fází lidské ontogeneze. Prochází jím v daném věku každá žena, stejně jako zrcadlově podobným procesem prochází i muž. Nevidím na té autorské fotografii vůbec nic sprostého. Jestli se aspoň s některými z vás mohu shodnout na tom, že mládí jako takové je krásné (taková banální pravda!), tak se s vámi musím shodnout i na tom, že fotografie na albu je krásná.
Jen zkažení lidé mohou za takto nevinným obrázkem hned vidět zkažené věci.



Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 2x
Apache
4 hvězdičky - hodnoceno 1x
kaktus
3 hvězdičky - hodnoceno 1x
hejkal
2 hvězdičky - hodnoceno 0x
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x




Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0651 s.