Jethro Tull - Under Wraps (1984)

Tracklist:
01. Lap Of Luxury 3:36
02. Under Wraps #1 4:03
03. European Legacy 3:23
04. Later, That Same Evening 3:53
05. Saboteur 3:32
06. Radio Free Moscow 3:42
07. Astronomy 3:37
08. Tundra 3:39
09. Nobody's Car 4:09
10. Heat 5:37
11. Under Wraps #2 2:15
12. Paparazzi 3:48
13. Apogee 5:29
14. Automotive Engineering 4:05
15. General Crossing 4:02Obsazení:

Ian Anderson (flute, acoustic guitar, vocals)
Martin Barre (electric guitar)
Dave Pegg (bass)
Peter-John Vettese (keyboards)

 
10.04.2024 Antony | #
0 stars

Na albu The Broadsword And The Beast se JETHRO TULL povedlo zkonsolidovat svoje síly a předvedli maximální výkon. Po nepovedeném A se vše sjednotilo do služby skladbě a výsledek byl náramný. Kompaktní klenuté písně s dějem, dramatickým příběhem a poslestvím. To, co bylo naznačeno na Stormwatch se podařilo dovést do dokonalosti. Zdálo se, že dál by mělo být vše v pořádku. Jenže pak vyšlo Under Wraps.

Někdy na podzim 1988 jsem si kupoval svůj první CD přehrávač. Vím už jen, že byl značky SHARP, a jel jsem si pro něj vlakem do Třebíče. První dva kompaktní disky jsem měl na burze koupené o pár měsíců dřív. Byli to MANOWAR 1987 a ANTHRAX 1988, spokojenost náramná. Jenže pak jsem si koupil Under Wraps.

Časem začal ve sbírce art rock a prog metal převládat. Plus klasika a jazz. Poznávání hudby, její historie a vývoje, souvislostí, osobností, celého dění, to je nekonečné dobrodružství. Obzvláště v dobách neexistence internetu byly seriózní informace vzácné, víc fungovala představivost a intuice. I tak se alespoň z bookletů CD louskala pomocí slovníku nějaká fakta o kapelách a jejích členech. Mělo to z dnešního pohledu těžko definovatelné kouzlo. Poznával jsem spoustu dnes zapomenutých kapel, špičkových, dobrých, méně dobrých, i špatných. A pak tady bylo Under Wraps.

Vždycky musí existovat nějaké zlo, aby bylo možné rozeznat dobro. Že bude za sebou následovat trojice A - The Broadsword And The Beast - Under Wraps, musel vymyslet hodně potměšilý hudební Satyr. Centrální nebetyčný obelisk hudební nádhery vyniká ještě více právě díky tomu, že jej z obou stran obklopuje marnost lidského snažení. V tom vidím jediný přínos A a Under Wraps.

Poznávání hudby mi přineslo za posledních cca 45 let hodně zážitků. Nejvíce si člověk pamatuje ty výrazné, extrémní, ať pozitivně, či negativně. JETHRO TULL dokázali stát na obou pólech současně, a to v rozmezí dvou let. I k tomu je potřeba pořádná míra excentričnosti. Díky mistře Iane za The Broadsword And The Beast. A protože to tak muselo být, aby byla zachována rovnováha vesmíru - díky za Under Wraps.

Hluboká nula.


reagovat

hejkal @ 10.04.2024 12:46:46
Omyl, zbytočnosť, zmar. Ale videl som na internete aj reakcie ľudí, ktorým sa to páči. Zväčša im nič iné od Jethro Tull nešmakovalo... V Reesovej knihe sa spomína príbeh hlasovania v kapelovom fanzine o albumoch kapely, kde prišla odpoveď od jedného fanúšika - preškrtol Uder Wraps a dopísal - odmietam uznať, že ide o album Jethro Tull. Som s ním dosť zajedno. :)

zdenek2512 @ 10.04.2024 13:27:59
O existenci téhle desky jsem se dozvěděl až čtyři roky po vydání, tehdy si jí nahrál bratr na kazetu. Nelíbila se mi, tak jsemsi jí nenahrál. Desku jako CD jsem si koupil před časem v provedení japonské mini LP, mám ji ve sbírce a pustil jsem si jií celou tak dvakrát. Pořád se mi nelíbí, ale určitě se najdou tací, kteří to mají jinak. Následující Crest Of A Knave je na tom v mých očích podobně, Rock Island a Catfish Rising jsou trochu lepší, prostě pro mě na prvních šest desek žádná další nedosahuje, ale jak jsem napsal každá má svého fanouška a každá se dá poslouchat.

Antony @ 10.04.2024 13:43:26
CD jsem si koupil hned jak vyšlo. Natěšeně jsem si je pustil a už v první skladbě se dostavilo obrovské zklamání, které gradovalo po celou stopáž desky. Všechno špatně. Nechuť k tomuto výplodu se dodnes nezměnila ani o milimetr, pro mne definitivně uzavřená věc.

18.11.2012 nowhere_man | #
3 stars

Teraz zrejme trochu vybočím z radu. Under wraps totiž vôbec nepovažujem za zlý album a nerobí mi problém ho počúvať. Neviem, čím to je. Možno aj tým, že väčšina tullistov miluje túto kapelu hlavne cez ich zlatú tvorbu 60-tych a 70-tych rokov. No a keď si zvykli na túto tvorbu, tak tá zmena kapely v rokoch 80-tych bola pre nich príliš. Ja s tým problém nemám. Som rok výroby 1986 a i keď som diskografiu Jethro Tull počúval postupne chronologicky od prvého albumu, s albumom Under Wraps som nemal problém. Vysvetľujem si to práve tým, že som mladší ročník, vyrastal som v 90-tych rokoch a tým pádom som zvyknutý na oveľa horší hudobný brak, preto Under wraps nepovažujem za zlý. Je tam veľa elektroniky, navyše dobovej, ale aj tak je tam stále duch Jethro Tull, naozaj ho tam počujem. Najviac ma oslovili skladby European legacy, Saboteur, skočná Radio Free Moscow, Heat, krásna akustická Under wraps 2, Paparazzi a General crossing. Takže toho rozhodne nie je málo. Takisto treba spomenúť, že pôvodné vydanie albumu obsahovalo 11 skladieb, na CD pribudli neskôr tri singlovky a jedna nepoužitá skladba.
Celkovo mi tento album nevadí, dokonca ho aj rád vypočujem. Napríklad Andersonov album Walk into light som ohodnotil na 3 hviezdy, Under wraps mám oveľa radšej, takže pre mňa je toto tiež za 3 hviezdy, 4 už by bolo moc. Skrátka medzi fanúšikmi Jethro Tull nepoznám nikoho, komu by sa tento album páčil, ja som výnimka.
reagovat

alienshore @ 18.11.2012 20:10:42
nowhere_man osobne nemám ani ja s týmto albumom nejaké extra problémy ..... skladby ktoré si vymenoval sa páčia aj mne, je to síce iné ako klasické albumy Jethro Tull, ale kráčali s dobou a Under Wraps není nejaký hrozný album ktorý by sa nedal počúvať ... tri hviezdy pohoda

nowhere_man @ 18.11.2012 20:24:14
alienshore: ďakujem, som rád, že nie som opustený vo svojom názore.

diesbies @ 18.11.2012 21:30:28
nowhere_man: Under Wraps mám docela rád, ano, Jethro natočili i hodně lepších alb, je tady místy až moc elektroniky- ale pořád jsou tu zdařilé kousky- já bych se nebránil čtyřem hvězdám. Jsem jedním z těch mnoha fanoušků JT, kteří tohle album berou :)

nowhere_man @ 18.11.2012 22:03:55
diesbies: Super, to som nečakal. Vďaka za reakciu.

martin69 @ 19.11.2012 07:50:32
nowhere_man : i já si tohle album občas pustím.Nemám s ním žádný velký problém.Pokládám ho za celkem dobré album.

Petr_70 @ 19.11.2012 07:56:18
nowhere_man: v pohodě.., tohle album vůbec není tak špatné, i když v kontextu celkové tvorby J.T. je z kategorie méně povedených.. Ostatně Ian Anderson při prvním koncertě u nás ho v rozhovoru k všeobecnému údivu všech označil za své nejoblíbenější.
Podobně jako vy vidím v tom, že většina "příznivců" kapely těžko zkousla vybočení ze zajetých kolejí. když po vydání alba Stormwatch dostal Ian vyčiněno, že hrají pořád stejně a začíná to být už poněkud klišovité a únavné, změna stylu a zvuku byla zcela nevyhnutelná!
Tahle změna jim naprosto dokonale vyšla na albu Broadsword, m.j. i díky famóznímu P.J. Vettesemu.

V zájmu objektivity musím ale říct, že to nejlepší v "eighties" přišlo až v letech následujících po tříleté pauze, která kapele zjevně prospěla!

nowhere_man @ 19.11.2012 09:24:33
Ďakujem za reakcie. I ja si myslím, že to najlepšie od Jethro Tull v 80-tych rokoch prišlo až po tomto albume. A takisto Under wraps považujem síce za dobrý album, no na druhú stranu jeden z najmenej vydarených v rámci kapely. No vyslovene zlý album od Jethro Tull nepoznám.

stargazer @ 28.10.2022 16:19:12
Under Wraps jsem poprvé slyšel v roce 1986 a bylo to moje páté album /Songs from the Wood, A, Broadsword, Heavy Horses/ od JT, nahrané na kazetě ve výborné kvalitě. Měl jsem tehdy hlad po západní hudbě, tak proto se mi docela líbilo. Pravdou však je, že kdyby JT pokračovali v tomto duchu, asi bych ukončil zájem o jejich další hudbu. Jeden Under stačí.

balu @ 29.10.2022 12:37:30
Každý ma své líbí - nelíbí
proč řešit album, které skoro nikdo nemá rád?

31.12.2007 Voytus | #
1 stars

Tahle deska je opravdu omyl. Chlapci se pokusili využít nových technických vymožeností a prostě ne. Strojový rytmus se k této partě nehodí. Ty synťáky taky ne a - jak tu psal Stanley - moderní zvuk kytar? Těch kytar tam ani moc není. Navíc i po stránce textové je to také dobová záležitost - Anderson byl zaujat Studenou válkou. No nic. A remaster je navíc ještě rozšířen o čtyři singlovky. Sběratelům a fanouškům bych doporučoval spíše nějaké demáče a raritní nahrávky, takže tohle snad jedině kompletistům. Když se mi dostal do rukou Nightcap, kde je i pár nevydaných věcí z doby nahrávání Broadsword, tak si říkám, že by z nich bylo lepší album než toto. Spousta kapel, které to dokázali dotáhnout až do 80. let ale vydala podobné trendové počiny, že Genesis? Jethro se naštěstí spletli jen jednou.
reagovat

Beriq @ 01.01.2008 20:01:36
Je pravda že když Jethro Tull hledali cestu jak dál tak tato se zrovna moc nevyvedla. Ale i tak má album pár hezkých momentů. European Legacy podle mě patří k těm hodně povedeným skladbám JT a Under Wraps 2- hezká akustická skladba taktéž... Navíc Ianu Andersonovi to skutečně ještě dobře zpívá...Ale taky bych tomuto albu víc než 2 hvězdy nedal

09.11.2007 stanley | #
2 stars

toto album se mi dostalo do rukou jako poslední ze všech oficiálních řadovek JT.bylo to způsobeno tím, že jsem setkání s tímhle albem odkládal,jak to jen šlo.důvod?veskrze negativní recenze všech.přátel,odborných kritiků atd.atd.

a protože nejsem příznivce negativních kritik,pokusím se shrnout klady tohoto alba:
1.velmi dobrý pěvecký výkon Andersonův
2.velmi moderní zvuk elektrických kytar
3.snaha kapely posunout se úplně jinam a pokusit se udělat tlustou čáru za dosavadní minulostí.

já hodnotím toto album jako odvážný počin vůči fanouškům této kapely snažící se vyrušit je ze stereotypu zvuků, které jim nabízela sedmdesátá léta a jejich progrockoví miláčci.pokus to nebyl zcela úspěšný,když hlavní vinu nese automatický bubeník a někdy slabá melodičnost skladeb.jako propadák bych to ale nehodnotil.

reagovat

26.07.2007 Filozof | #
0 stars

Naprostá hrůza, u které se nechce a nechce věřit, že by ji Anderson a spol. nahráli a vydali.
Připitomělá snaha být "in" i za cenu, že vše pokazím dementním syntezátory. neskutečně sterilní, nudné, ba víc - nasírací album, které mne navždy odradilo od kupování a poslechu dalších desek JT - po roce 1979.
Jedno ze tří alb (z několika tisíc), které jsem smazal/prodal.
reagovat

Antony @ 26.07.2007 14:00:10
Souhlasím, tohle album je opravdu nejhorší, co JT udělali, naprostý odpad. O to překvapivější je, že předchozí The Broadsword And The Beast patří mezi moje nejoblíbenější a vysloveně pětihvězdičkové záležitosti.

Zdeněk @ 26.07.2007 17:40:52
Ale to snad ne.Není sice nejlepší ale pokud se srovná s balastem co teď vychází u gramofonových firem,není to až tak tragické.Tak na 2 a půl hvězdy
/třeba za Later The Same Evening/

Filozof @ 27.07.2007 08:22:26
Zdenek:
Nemohu soudit. balast, který teď vychází neposlouchám.

Zdeněk @ 27.07.2007 13:56:18
Já samozřejmě také ne,jinak bych nebyl účastníkem
těchto diskusí,nicméně ať člověk chce nebo nechce,
vždy se jaksi periferně s tou hrůzou potká.
Jsou samozřejmě i čestné vyjímky......

Filozof @ 27.07.2007 21:13:37
Já se přiznám, že mám to štěstí, že prakticky ne. Kolegové v práci s izvykly, že DJ jsem já a hraje se výhradně z mých CD. Doma radio nemám, v autě pouštím kazety. Do hypermarketů skoro nechodím... Nová muzika mne fakt nějak nemá kde potkat... :-) Dobře jí tak.

Zdeněk @ 28.07.2007 06:40:30
No jo,je to závislé od toho,čím se každý živíme.
Já bych ve své práci asi DJ dělat nemohl.
Ale jinak myslím,že se životní filozofií dosti
shodnem.V žádném případě se ale nechci vpasovat do role staromilce,od toho mne chrání můj 19letý syn.

vilosophe @ 28.07.2007 18:02:17
-Nemohu soudit. balast, který teď vychází neposlouchám.- No, to je mi tě vážně líto chlapče :) Rozhodně ti uteče spousta výtečných věciček :) Hlavně nepiš " např. ?" :))

merhaut @ 28.07.2007 20:46:07
Multinicce: vilosophe alias ddt

Je mi tě vážně líto "vilosophe alias ddt" , s těma tvejma marnejma pokusama vydávat se zde každou chvíli za někoho jiného ... od příště bez lítosti odmaz. Adios ...

P.S. Nezkoušej to ...

ad 2007 07 28 21-42-44: i ty jeden "právníku" ...
ad 2007 07 28 22-12-41: fakt se celej strachy třesu :-)))
ad 2007 07 28 22-34-26: jsem v němém úžasu, taková kapacita a nicka současně ...

Filozof @ 29.07.2007 07:37:09
Zdeněk, vilosophe
Nejsem staromilec přesvědčením. Poslouchám vše dobré (z mého hlediska). Není mojí vinou, že naprostá většina toho dobrého už je starší ročník. Z nových věcí považuji za skvělé např. některé věci české alternativy, některé blues ap.
Je mi jasné, že v době, kdy vychází ročně statisíec alb na celém světě se mezi nimi najde dost dobrých, ale mám vyměřen pžíliš krátky čas, abych ho ztrácel tím, že budu namáhavě pátrat s výsledkem 1%. Pátrám-li ve starých geologických vrstvách, mám jistotu, že se mi bude líbit 50 - 90%. Ničemu dobrém se dopředu neuzavírám.

plazoid @ 05.09.2007 06:08:54
Filozofe názor je názor, ale napsat že Tull chtěli být za každou cenu je naprostá blbost!!! Jethro Tull nebyl nikdy jen klasický rock a toto album je toho důkazem a svědčí o rozsahu jejich muziky. Nejde hodnotit Jethro Tull jen podle Aqualungu.

Filozof @ 05.09.2007 08:57:43
Plazoid
A jaké jiné vysvětlení máš tedy pro tuto jejich (době nepřehlédnutelně poplatnou) desku?Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 0x
4 hvězdičky - hodnoceno 2x
Tomáš Rojt, Zdeněk
3 hvězdičky - hodnoceno 3x
nowhere_man, alienshore, kaktus
2 hvězdičky - hodnoceno 4x
oravda.cz, luk63, stargazer
1 hvězdička - hodnoceno 2x
Voytus, murphy
0 hvězdiček - hodnoceno 2x
Filozof, Antony
Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0487 s.